LIVE UPDATES
Bota

"Mos u frikësoni për "shtrirjen" e ketrave, bashkia paralajmëron njujorkezët pas temperaturave të larta

Dan Blumstei një profesor në departamentin e ekologjisë dhe biologjisë evolucionare në UCLA tha se barku i ketrave ka më pak gëzof se pjesët e tjera të trupit të tyre, kështu që shtrirja i ndihmon ata të ftohen. Ai shtoi se ku është një truk i popullarizuar në mesin e gjitarëve, duke përfshirë marmotat që ai studion, të cilat në ditët e nxehta do të shtrihen në shkëmbinj ndërsa bëhet nxehtë, sepse gurët janë akoma më të ftohtë.

13 Gusht 2022, 12:05 Nga d.a.
"Mos u frikësoni për "shtrirjen" e ketrave, bashkia
keter

SHBA- Këtë javë, me temperaturat që arrijnë në 35C në New York departamenti i parqeve të qytetit u bëri thirrje banorëve të mos shqetësoheshin për shëndetin e ketrave që shihen të shtrirë në tokë, me këmbët dhe krahët e hapura pasi kjo është normale.

Në ditët e nxehta, ketrat qëndrojnë të ftohtë duke u përhapur (shtrirë) në sipërfaqe të ftohta për të reduktuar nxehtësinë e trupit”, shkroi departamenti në Twitter.

Sipas Guardian, Dan Blumstei një profesor në departamentin e ekologjisë dhe biologjisë evolucionare në UCLA tha se barku i ketrave ka më pak gëzof se pjesët e tjera të trupit të tyre, kështu që shtrirja i ndihmon ata të ftohen. Ai shtoi se ku është një truk i popullarizuar në mesin e gjitarëve, duke përfshirë marmotat që ai studion, të cilat në ditët e nxehta do të shtrihen në shkëmbinj ndërsa bëhet nxehtë, sepse gurët janë akoma më të ftohtë.

Por deri vonë, thotë ai, nuk e njihte termin “plasje”, pasi gjithmonë e ka quajtur 'bërja e qilimit'.

Grant Barrett, një leksikograf dhe bashkë-prezantues i emisionit radiofonik A Way With Words, shpjegon se termi vjen nga gjuha Doggo, një formë e të folurit në internet të frymëzuar nga qeni që është rritur në gjuhën e vet. Zakonisht shfaqet në mediat sociale me fotografi qensh, gjuha përmban një sërë fjalësh të lezetshme duke përfshirë "bork" (një version i "leh"), "mlem" (një lloj lëvizjeje të gjuhës).

Përdorimi më i hershëm i termit që ai mundi të gjente ishte rreth vitit 2011, i cili përputhet me gjetjet e Kory Stamper, leksikograf dhe autor i Word pas Word: The Secret Life of Dictionaries. Fjala “nuk ka pasur shumë përdorim në prozën e shtypur, të redaktuar, megjithatë, dhe ka mbajtur një profil mjaft të ulët, mbeti e shpifur deri vonë”, shkroi ajo në një email për The Guardian.

Cilado qoftë origjina, fjala u jep njëfarë respekti kafshëve që ne e zbatojmë atë, thotë Barrett. 

Mendoj se e gjithë kjo grup gjuhësor me të vërtetë vjen jo vetëm nga tendenca juaj e natyrshme për të folur me kafshët në një mënyrë të lezetshme, si një fëmijë, por nga tendenca juaj e natyrshme për t'i mirëpritur ato si një qenie që mendon. Duke e emërtuar këtë veprim që është kaq i zakonshëm midis kafshëve, ju po u jepni atyre lirinë."-shpjegon ai.

vape ne new york dan blumstein grant barrett

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim