LIVE UPDATES
Bota

Sekretari i Drejtësisë Garland mbron bastisjet në pronat e Trumpit: Kishte arsye

Dokumenti duhet të shpjegojë më hollësisht pse autoritetet e konsideruan të nevojshme bastisjen – dhe çfarë kërkonin agjentët e FBI-së.

13 Gusht 2022, 11:46 Nga k.m.
Sekretari i Drejtësisë Garland mbron bastisjet në pronat e
Merrick Garland

Sekretari i Drejtësisë i SHBA-së, Merrick Garland tha se ai e kishte “aprovuar personalisht” bastisjen e FBI-së në rezidencën e ish-presidentit Donald Trump në Florida. Kishte “arsye të mjaftueshme” për veprimin, tha Garland në Uashington.

As FBI dhe as Departamenti i Drejtësisë nuk kanë dhënë shpjegime të hollësishme për kontrollin e pronës së Trumpit në Palm Beach të hënën (08.08). Këtë nuk e bëri as Garland, duke përmendur si justifikim “detyrimet etike”. Por sekretari njoftoi se i kishte kërkuar gjykatësit përgjegjës në Florida që të publikonte urdhërin e bastisjes, sepse Trump ka konfirmuar bastisjen dhe ka një “interes të madh publik për këtë çështje”.

Trump mund të ankohet me shkrim deri të premten pasdite (sipas kohës së atjeshme lokale). Ish-presidenti e ka marrë urdhrin për bastisje, por nuk e ka bërë publik. Dokumenti duhet të shpjegojë më hollësisht pse autoritetet e konsideruan të nevojshme bastisjen – dhe çfarë kërkonin agjentët e FBI-së.

Sipas raportimeve të mediave, bëhej fjalë për dokumente që Trump kishte marrë nga Shtëpia e Bardhë në Mar-a-Lago pas përfundimit të presidencës së tij në janar 2021, ndonëse me ligj ai duhej t’i dorëzonte të gjitha dokumentet në Arkivin Kombëtar.

Washington Post raportoi, duke cituar burime anonime, se agjentët e FBI-së po kërkonin dokumente sekrete për armët bërthamore, ndër të tjera. Gazeta nuk shpjegon nëse armët bërthamore ishin amerikane apo nga ndonjë shtet tjetër.

Kontrolli i shtëpisë së Trump konsiderohet i paprecedentë në historinë e SHBA. Presioni mbi sekretarin Garland është rritur kohët e fundit për të marrë një qëndrim. Trump nuk ishte në shtëpinë e tij gjatë bastisjes.

Zemërimi në qarqet e krahut të djathtë

Ish-presidenti e përshkroi veprimin si të motivuar politikisht. 76-vjeçari pretendon se demokratët e Presidentit Joe Biden po përdorin gjyqësorin për ta penguar atë të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Deklarata të ngjashme janë bërë nga përfaqësuesit kryesorë të Partisë Republikane të ish-presidentit Trump.

Në qarqet e krahut të djathtë, bastisja ka shkaktuar zemërim, që zgjon frikën për nxitjen e dhunës së mundshme. Drejtori i FBI-së Christopher Wray u ankua për kërcënimet kundër policisë federale të mërkurën dhe i përshkroi ato si “të dënueshme dhe të rrezikshme”./DW/

merrick garland

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN