LIVE UPDATES
Bota

Ndryshimet klimatike/ Thatësira nxjerr në pah rreziqet për furnizimet me energji elektrike në Europë

Ekziston frika se mungesat janë një pasojë e asaj që do të ndodhë në dimrin e ardhshëm. Në MB, temperaturat e larta po godasin prodhimin e energjisë nga burimet fosile, bërthamore dhe diellore. Kjo për shkak se teknologjia në termocentrale dhe panele diellore funksionon shumë më pak mirë në temperatura të larta.

13 Gusht 2022, 10:45 Nga d.a.
Ndryshimet klimatike/ Thatësira nxjerr në pah rreziqet për
Thatesira

EUROPË- Thatësira e vazhdueshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë po e vë nën presion prodhimin e energjisë elektrike, thonë ekspertët. Energjia elektrike nga hidrocentralet, e cila përdor ujin për të prodhuar energji, ka rënë me 20% në përgjithësi. Dhe objektet bërthamore, të cilat ftohen duke përdorur ujin e lumit, janë kufizuar.

Sipas BBC, ekziston frika se mungesat janë një pasojë e asaj që do të ndodhë në dimrin e ardhshëm. Në MB, temperaturat e larta po godasin prodhimin e energjisë nga burimet fosile, bërthamore dhe diellore. Kjo për shkak se teknologjia në termocentrale dhe panele diellore funksionon shumë më pak mirë në temperatura të larta.

Periudha e zgjatur e thatësisë po ushtron presion të mëtejshëm mbi furnizimet me energji ndërsa Evropa po përpiqet për burime alternative pas pushtimit rus të Ukrainës. Energjia hidrike është një burim i rëndësishëm energjie për Evropën, por mungesa e ujit në lumenj dhe rezervuarë tani po redukton ndjeshëm aftësinë e objekteve për të prodhuar energji elektrike.

Italia merr rreth 1/5 e energjisë së saj nga hidrocentralet, por kjo ka rënë me rreth 40% në 12 muajt e fundit. Është një histori e ngjashme në Spanjë, ku sasia e energjisë elektrike të prodhuar është ulur me 44%, sipas të dhënave nga studiuesit e energjisë Rystad Energy.

Hidroenergjia mund të jetë mjaft e paqëndrueshme, por 40% është absolutisht ekstreme. Është me të vërtetë një ndikim i madh”, thotë Fabian Ronningen, një analist i energjisë në Rystad.

Shifrat nuk janë vetëm në një pjesë të Evropës, shpjegon ai, por të gjitha vendet e mëdha prodhuese të hidrocentraleve po bëjnë më pak tani.

Norvegjia po përjeton gjithashtu sfida me hidro-elektricitetin. Ai paralajmëroi se mund të mos jetë në gjendje të vazhdojë të eksportojë energji në vende si Britania e Madhe nëse rezervuarët e saj nuk mbushen. Disa në industrinë e hidrocentraleve thonë se probleme po shkaktojnë edhe mungesa e investimeve në modernizim dhe në linjat e transmetimit.

Moti jashtëzakonisht i nxehtë po godet gjithashtu prodhimin e energjisë bërthamore, veçanërisht në Francë. Rreth gjysma e 56 reaktorëve në flotë janë jashtë linje, me disa të prekur nga një problem sistemik me korrozion. Ata reaktorë që janë duke punuar shpesh ftohen me ujë nga lumenjtë që tani janë të ulëta, ndërsa temperaturat janë të larta.

Analistët thonë se kjo po ushtron presion shtesë mbi sistemin e Mbretërisë së Bashkuar, në një kohë kur moti shumë i ngrohtë po godet prodhimin nga objektet e gazit dhe ato bërthamore. Është më e vështirë të ftohen bimët në mot të ngrohtë, shpjegon Kathryn Porter, një konsulente energjie me Watt-Logic.

thatësira në evropë fabian ronningen

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN