LIVE UPDATES
Bota

"Mund të shmangej", familjarët heshtën për problemet mendore të autorit të masakrës në Cetinjë, i druhen hakmarrjes

ipas dëshmitarëve të ngjarjes së përgjakshme, Vuk Boriloviç ishte një burrë familjar dhe paqësor, por asnjëherë nuk e kishte problem socializimin. Mirëpo, askush nuk ka pasur fjalë lavdëruese të tepruara për të dhe kjo, sipas bashkëbiseduesve, nënkupton vetëm një gjë, që të gjithë heshtën për demonët e Vukut në kokën e tij që e çuan atë në një errësirë ​​të plotë.

14 Gusht 2022, 11:33 Nga d.a.
"Mund të shmangej", familjarët heshtën për
 Vuk Boriloviç

MAL I ZI- Një masakër e paprecedentë në historinë e Malit të Zi ka kryer Vuk Boriloviç 34 vjeç, i cili, për arsye të paqarta, vrau fillimisht një nënë me dy fëmijë që jetonin në shtëpinë e tij si qiramarrëse me një karabinë, si dhe vrau shtatë të tjerë dhe plagosi gjashtë persona.

Sipas mediave serbe, duke qenë se Cetinja është vend i vogël, të gjithë njihen me njëri-tjetrin dhe viktimat e tij ishin të lidhura ngushtë dhe tani ekziston frika e një hakmarrjeje të mundshme. Sipas dëshmitarëve të ngjarjes së përgjakshme, Vuk Boriloviç ishte një burrë familjar dhe paqësor, por asnjëherë nuk e kishte problem socializimin. Mirëpo, askush nuk ka pasur fjalë lavdëruese të tepruara për të dhe kjo, sipas bashkëbiseduesve, nënkupton vetëm një gjë, që të gjithë heshtën për demonët e Vukut në kokën e tij që e çuan atë në një errësirë ​​të plotë.

"Ky është një krim i tmerrshëm dhe i gjithë komuniteti dështoi ta parandalonte. Njerëzit përreth tij duhej të vinin re se ai kishte çrregullime mendore. Kushdo që është fare i njohur me psikologjinë duhet të dijë se nuk ka asnjë mënyrë që dikush të zgjohet një mëngjes dhe të vendosë të vrasë 10 njerëz" - tha Vlado Dobrosavljević, një analist dhe konsulent politik veçanërisht i njohur me situatën në Mal të Zi.

Ai gjithashtu shpjegon se të afërmit e Boriloviçit ndoshta heshtën për gjendjen e tij sepse do të konsiderohej një turp në komunitet. Cetinja nuk ka shumë banorë dhe kryesisht të gjithë e njohin njëri-tjetrin, kështu që ata i shmangen vërejtjeve të çrregullimeve mendore që mund të shfaqen tek dikush që e njohin, e lëre më të afërmit.

Kjo masakër ka tronditur vendin dhe komunitetin aq më tepvr që vrasësi shoi një familje të tërë pasi vrau Millosh Martinoviçin, dy djem të mitur, 11 dhe 8 vjeç dhe gruan e tij.

vuk boriloviç masakra ne malin e zi vlado dobrosavljević

Sondazh

Poll
Bota 14 Gusht 2022, 09:31 d.a.

Evropa goditet rëndë nga thatësira

thatesire ne europe EVROPË- Meqenëse në ditët në vijim nuk priten reshje të konsiderueshme parashikohet që nga fundjava ...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN