LIVE UPDATES
Bota

OPEC+ do të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi, SHBA e zhgënjyer! Analistët: E papranueshme, do ketë rritje çmimesh

Aleatët e OPEC+, vendosën në mbledhjen e tyre të parë ballë për ballë në Vjenë që nga viti 2020 të ulin prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori. Pjesëmarrësit e tregut të energjisë kishin pritur që OPEC+, i cili përfshin Arabinë Saudite dhe Rusinë, të impononte shkurtime të prodhimit prej diku midis 500,000 fuçi dhe 2 milionë fuçi.

5 Tetor 2022, 21:51 Nga e.k
OPEC+ do të ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi,
OPEC+

SHBA- Një grup prej disa prej prodhuesve më të fuqishëm në botë të naftës ranë dakord të mërkurën të imponojnë shkurtime të thella të prodhimit, duke kërkuar të nxisin një rikuperim të çmimeve të naftës së papërpunuar, pavarësisht thirrjeve nga SHBA për të pompuar më shumë në përpjekje për të ndihmuar ekonominë globale.

Aleatët e OPEC+, vendosën në mbledhjen e tyre të parë ballë për ballë në Vjenë që nga viti 2020 të ulin prodhimin me 2 milionë fuçi në ditë nga nëntori. Pjesëmarrësit e tregut të energjisë kishin pritur që OPEC+, i cili përfshin Arabinë Saudite dhe Rusinë, të impononte shkurtime të prodhimit prej diku midis 500,000 fuçi dhe 2 milionë fuçi.

Lëvizja përfaqëson një përmbysje të madhe në politikën e prodhimit për aleancën, e cila uli prodhimin me një rekord 10 milionë fuçi në ditë në fillim të vitit 2020 kur kërkesa ra për shkak të pandemisë Covid-19. Që atëherë, grupi i naftës i ka zhbërë gradualisht këto shkurtime rekord, megjithëse disa vende të OPEC+ po luftojnë për të përmbushur kuotat e tyre.

Çmimet e naftës kanë rënë në afërsisht 80 dollarë për fuçi nga më shumë se 120 dollarë në fillim të qershorit, mes frikës në rritje për perspektivën e një recesioni ekonomik global. Reduktimi i prodhimit për muajin nëntor është një përpjekje për të ndryshuar këtë rrëshqitje, pavarësisht presionit të përsëritur nga administrata e presidentit amerikan Joe Biden që grupi të prodhojë më shumë për të ulur çmimet e karburantit përpara zgjedhjeve afatmesme muajin e ardhshëm.

Shtëpia e Bardhë ‘e zhgënjyer’
Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se Biden ishte “i zhgënjyer nga vendimi i pamenduar i OPEC+ për të ulur kuotat e prodhimit, ndërkohë që ekonomia globale po merret me ndikimin e vazhdueshëm negativ të pushtimit të Ukrainës nga Putin”.

Biden kishte udhëzuar Departamentin e Energjisë që të lëshonte 10 milionë fuçi të tjera nga Rezerva Strategjike e Naftës muajin e ardhshëm.

“Në dritën e veprimit të sotëm, administrata Biden do të konsultohet gjithashtu me Kongresin për mjete dhe autoritete shtesë për të ulur kontrollin e OPEC-ut mbi çmimet e energjisë”, tha Shtëpia e Bardhë.

Duke folur në një konferencë për mediat, Sekretari i Përgjithshëm i OPEC-ut, Haitham Al Ghais mbrojti vendimin e grupit për të imponuar një ulje të thellë të prodhimit, duke thënë se OPEC+ po kërkonte të sigurojë “siguri dhe stabilitet në tregjet e energjisë”.

I pyetur nga Hadley Gamble i CNBC nëse aleanca po e bënte këtë me një çmim, Al Ghais u përgjigj:

“Çdo gjë ka një çmim. Siguria e energjisë gjithashtu ka një çmim.”

‘I motivuar në mënyrë egoiste’
Analistët e energjisë thanë se ndikimi aktual i shkurtimeve të furnizimit të grupit për nëntorin ka të ngjarë të jetë i kufizuar, me reduktime të njëanshme nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Iraku dhe Kuvajti.

Për më tepër, analistët thanë se aktualisht është e vështirë për OPEC+ që të krijojë një pikëpamje për më shumë se një ose dy muaj në të ardhmen pasi tregu i energjisë përballet me pasigurinë e më shumë sanksioneve evropiane ndaj prodhuesit jo-OPEC si Rusia duke përfshirë sigurimin e transportit, kufizimet e çmimeve dhe reduktuar importet e naftës.

“Misioni i OPEC-ut është të sigurojë një mjedis të përshtatshëm çmimesh si për konsumatorët ashtu edhe për prodhuesit. Megjithatë, vendimi për të reduktuar prodhimin në mjedisin aktual bie ndesh me këtë objektiv“, tha Stephen Brennock, një analist i lartë në PVM Oil Associates në Londër, në një shkrim kërkimor.

“Shtypja e mëtejshme e furnizimeve do të jetë një shuplakë në fytyrë për konsumatorët. Lëvizja e motivuar në mënyrë egoiste ka për qëllim thjesht përfitimin e prodhuesve,” shtoi ai.

“Me pak fjalë, OPEC+ po i jep përparësi çmimit mbi stabilitetin në një kohë pasigurie të madhe në tregun e naftës.”

Rohan Reddy, drejtor i kërkimit në Global X ETFs, i tha CNBC se vendimi i grupit për të imponuar shkurtime të prodhimit mund të bëjë që çmimet e naftës të rriten në 100 dollarë për fuçi duke e konsideruar si një sulm të ashpër këtë.

shba opec

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS