LIVE UPDATES
Bota

Sulmi i 6 janarit, prova të reja gjatë hetimeve: Trump injoroi lutjet e familjes për të ndaluar protestën

Ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump ka injoruar lutjet e familjes dhe nga këshilltari i tij për ndalimin e dhunës së 6 janarit.

22 Korrik 2022, 08:09 Nga s.s
Sulmi i 6 janarit, prova të reja gjatë hetimeve: Trump injoroi lutjet
Seanca e Donald Trump

SHBA- Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi sulmin e 6 janarit në Kapitol detajoi "shmangien e plotë të detyrës" të ish-Presidentit Trump. Trump injoroi lutjet për të dënuar dhunën nga këshilltari i tij në Shtëpinë e Bardhë, ndihmësit kryesorë dhe anëtarët e familjes së tij.

"Ky njeri me energji të shfrenuar shkatërruese nuk preket as nga ndihmësit e tij, as nga aleatët e tij, as nga thirrjet e dhunshme të rebelëve dhe as nga lutjet e dëshpëruara të njerëzve", tha kryetari Bennie Thompson gjatë seancës kryesore të së enjtes. Komiteti i udhëhequr nga demokratët hodhi dritë mbi 187 minutat e videos së shumëpërfolur, raporton BBC.

Seanca dëgjimore, e udhëhequr nga veteranët ushtarakë, Reps. Elaine Luria, D-Va dhe Adam Kinzinger, përdori dëshminë e dëshmitarëve për t’u informuar nga veprimet e Trump pasditen e 6 janarit, pasi pasditen e asaj date nuk kishte regjistër zyrtar të thirrjeve nga Shtëpia e Bardhë. Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë dhe zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë dëshmuan se Trump nuk i bëri asnjë telefonatë sekretarit të mbrojtjes, prokurorit të përgjithshëm apo sekretarit të sigurisë kombëtare gjatë rrethimit. Regjistrat e thirrjeve të Shtëpisë së Bardhë janë bosh, regjistrat e thirrjeve të avokatit dhe aleatit të Trump, Rudy Giuliani tregojnë të paktën dy telefonata mes tij dhe presidentit atë ditë. Komiteti gjithashtu vuri në dukje se thirrjet e tjera të Trump atë ditë janë të njohura, duke përfshirë disa senatorë republikanë për t'i nxitur ata që të vonojnë fitoren e Biden.

Sulmi i 6 janarit, prova të reja gjatë hetimeve: Trump injoroi lutjet
Protesta në SHBA

Një ndër temat kryesore nga seanca ishte se sa ishte i informuar ish-presidenti nga ana e mediave për lajmet e shpërthimit të dhunës. “Presidenti Trump u ul në dhomën e tij të ngrënies dhe e pa sulmin në televizor, ndërsa këshilltarët më të afërt të stafit të tij dhe anëtarët e familjes e lutën të bënte atë që pritet nga çdo president amerikan. Kur jeta e njerëzve dhe demokracia jonë vareshin në balancë, Presidenti Trump refuzoi të vepronte për shkak të dëshirës së tij egoiste për të qëndruar në pushtet", tha një prej dëshmitarëve.

Ligjvënësi tha se fotografi kryesor i Shtëpisë së Bardhë kishte dashur të bënte fotografi gjatë ngjarjes historike, por iu tha që të mos e bënte këtë. Komiteti luajti videoklipe të mbulimit të lajmeve nga Fox Neës, për të treguar se çfarë shikonte Trump në kohë reale teksa akordohej nga dhoma e tij e ngrënies, pak larg Zyrës Ovale. Ai shihte se si mbështetësit e tij, të veshur me kapele të kuqe dhe duke brohoritur emrin e tij dhe duke u zënë me policinë për të kaluar në territorin e Kapitolit.

Një tjetër dëshmi e tyre ishte se fëmijët dhe gruaja e Donald Trump, i kishin kërkuar që të bënte të pamundurën për të ndaluar protestën, por ai nuk i kishte dëgjuar ata. Paneli ka sugjeruar se mund të ketë prova të mjaftueshme për të akuzuar zotin Trump me akuza të tilla si pengimi i një proçesi zyrtar të Kongresit, konspiracion për të mashtruar popullin amerikan ose dëshmitar i manipulimit.

 

donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra