LIVE UPDATES
Bota

Parlamenti suedez zgjedh kryeministrin e ri të mbështetur nga e djathta ekstreme

Të moderuarit e kryeministrit Ulf Kristersson do të formojnë një koalicion të qendrës së djathtë me Demokristianët dhe Liberalët. Por ai do të qeverisë me mbështetjen e Demokratëve Suedezë (SD), të cilët fituan një të pestën e votave në sondazhet e fundit.

17 Tetor 2022, 17:32 Nga d.a.
Parlamenti suedez zgjedh kryeministrin e ri të mbështetur nga e
Ulf Kristersson

SUEDI- Parlamenti i Suedisë ka zgjedhur me shifra të ngushta një kryeministër të ri, qeveria e të cilit do të mbështetet nga një parti e ekstremit të djathtë.

Sipas Suedisë, të moderuarit e kryeministrit Ulf Kristersson do të formojnë një koalicion të qendrës së djathtë me Demokristianët dhe Liberalët. Por ai do të qeverisë me mbështetjen e Demokratëve Suedezë (SD), të cilët fituan një të pestën e votave në sondazhet e fundit.

Politikat më të ashpra të imigracionit dhe fuqitë më të mëdha policore janë pjesë e një marrëveshjeje politike me SD. Qeveria e koalicionit tre-partiak të Kristersson është zotuar gjithashtu të ulë taksat dhe përfitimet kufitare.

Kreu i SD, Jimmie Akesson tha se qeveria e re do të shënonte një "ndryshim paradigme" në politikën e imigracionit, e cila do të përbëhet nga "rendi, arsyeja dhe sensi i përbashkët".

SD u themelua nga simpatizantët nazistë dhe ishte shmangur nga rryma kryesore për dekada. Por një fokus gjatë fushatës zgjedhore mbi çështjet rreth emigracionit dhe krimit të dhunshëm e kanë vënë axhendën e SD-së në qendër të politikës suedeze si kurrë më parë.

Mediat suedeze e përshkruan fushatën zgjedhore të këtij viti si një nga më të shëmtuarat në histori. Një rritje e mprehtë e dhunës me armë dhe krimit në grup çoi në sondazhet e opinionit që sugjeronin se krimi ishte në krye të axhendës për shumë suedezë.

E themeluar në vitin 1988, SD luftoi për dy dekada për të fituar vota të mjaftueshme për të zgjedhur ndonjë deputet. Por që nga hyrja në parlament në vitin 2010, partia ka rritur pjesën e saj të votave në tre zgjedhje të njëpasnjëshme dhe tani është partia e dytë më e madhe.

Kreu i Partisë së Gjelbër, Per Bolund tha se politikat e qeverisë së ardhshme ishin "autoritare, konservatore dhe nacionaliste", duke i dhënë fund tetë viteve të një qeverie të qendrës së majtë të udhëhequr nga socialdemokratët.

Zgjedhjet e përgjithshme të 11 shtatorit çuan në një fitore të ngushtë të partive të krahut të djathtë dhe shkaktuan dorëheqjen e ish-kryeministres Magdalena Andersson.

ulf kristersson kryeministri i ri i suedise jimmie akesson

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq