LIVE UPDATES
Bota

Për herë të parë kompania Meta pëson rënie të të ardhurave nga reklamat

Të ardhurat totale të Meta ranë 1% në 28.8 miliardë dollarë, por kompania shmangu një rënie të përdoruesve. Rivalë të tillë si TikTok kanë gërryer popullaritetin e tij, ndërsa më shumë firma po konkurrojnë për shpenzimet e reklamave.

28 Korrik 2022, 12:43 Nga d.a.
Për herë të parë kompania Meta pëson rënie të
Meta

SHBA- Kompania Meta që zotëron Facebook dhe Instagram u godit nga një rënie në shitjet e reklamave në tre muajt e fundit deri në korrik, gjë që shkaktoi rënien e parë të të ardhurave nga viti në vit në historinë e firmës.

Sipas BBC, të ardhurat totale të Meta ranë 1% në 28.8 miliardë dollarë, por kompania shmangu një rënie të përdoruesve. Rivalë të tillë si TikTok kanë gërryer popullaritetin e tij, ndërsa më shumë firma po konkurrojnë për shpenzimet e reklamave.

Meta, e cila zakonisht komandon më shumë se 20% të tregut global të reklamave, paralajmëroi investitorët se shitjet e reklamave ka të ngjarë të bien përsëri në muajt në vijim, pasi shpenzimet e tregtisë elektronike bien nga bumi i saj pandemik dhe kompanitë janë të shqetësuara për inflacionin dhe luftën në Ukrainë. 

Shefi i Meta, Mark Zuckerberg tha se firma do të reduktojë punësimet e saj "në mënyrë të qëndrueshme" gjatë vitit të ardhshëm, një përgjigje ndaj rënies dhe planeve të kompanisë për të zhvendosur investimet në fusha të reja, duke përfshirë platformën e saj të realitetit virtual, Horizon.

Këto plane kanë tërhequr vëmendjen nga rregullatorët, duke përfshirë Komisionin Federal të Tregtisë, mbikëqyrësin e konsumatorit të Amerikës, i cili tha se do të padiste për të bllokuar blerjen nga Meta të kompanisë së fitnesit të realitetit virtual Within Unlimited, e cila zotëron aplikacionin Supernatural, për shqetësimet e monopolit.

Në fillim të këtij viti, Facebook raportoi rënien e parë ndonjëherë të përdoruesve të përditshëm. Si përgjigje, kompania, e cila zotëron gjithashtu WhatsApp-in, kohët e fundit ka zhvendosur algoritmet e saj në Instagram dhe Facebook për të vepruar më shumë si TikTok, duke rekomanduar postime për përdoruesit jashtë bazës së llogarive që ata ndjekin.

Në qershor, kompania tha se 1.97 miliardë njerëz hynin në Facebook mesatarisht çdo ditë, nga 1.96 miliardë në mars; dhe 2.88 miliardë në një nga aplikacionet e saj çdo ditë, nga 2.87 miliardë në mars.

Zuckerberg tha se ishte i kënaqur nga shenjat se njerëzit po shpenzonin më shumë kohë në aplikacionet e firmës, por fitimet në tremujorin ende ranë 36% në 6.7 miliardë dollarë. Ai tha se firma do të vazhdojë të investojë, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë se sa ishte planifikuar.

kompania meta facebook peson renie mark zuckeberg

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni