LIVE UPDATES
Bota

Gruaja më e pasur e Azisë humb 24 miliardë dollarë në krizën e pronave në Kinë

Gruaja më e pasur e Azisë humb gjysmën e pasurisë së saj prej 24 miliardë dollarësh në krizën e pronave.Yang trashëgoi pasurinë e saj kur babai i saj, themeluesi i “Country Garden”, Yang Guoqiang, transferoi aksionet e tij tek ajo në 2005. dollarë

28 Korrik 2022, 08:17 Nga s.s
Gruaja më e pasur e Azisë humb 24 miliardë dollarë në
Yang Huiyan

KINË- Gruaja më e pasur e Azisë, Yang Huiyan ka humbur më shumë se gjysmën e pasurisë së saj gjatë vitit të kaluar pasi kriza që ka përfshirë sektorin e pasurive të paluajtshme në Kinë vazhdon të përkeqësohet. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, Yang Huiyan, një aksionere në “Country Garden”, pa që vlera e saj neto ka rënë me më shumë se 52% në 11.3 miliardë dollarë nga 23.7 miliardë dollarë një vit më parë.

Teksa kriza po përhapej akoma edhe më shumë, pasuria e Yang mori një goditje të madhe kur aksionet e Country Garden me bazë në Guangdong të listuara në Hong Kong ranë 15% pasi kompania njoftoi se do shiste aksionet për të mbledhur sa më shumë fonde. Sipas mediave shtetërore, Yang trashëgoi pasurinë e saj kur babai i saj, themeluesi i “Country Garden”, Yang Guoqiang, transferoi aksionet e tij tek ajo në 2005. Ajo u bë gruaja më e pasur e Azisë dy vite më vonë pas ofertës fillestare publike të zhvilluesit në Hong Kong. Autoritetet kineze goditën borxhin e tepërt në sektorin e pronave në vitin 2020, duke i lënë biznesmenët e fuqishëm si Evergrande dhe Sunac të luftojnë për të bërë pagesat, duke i detyruar ata që të rinegociojnë me kreditorët teksa ishin në prag të falimentimit, raporton The Guardian.

Ndërsa “Country Garden” ka mbetur relativisht i padëmtuar nga trazirat e industrisë, ai i trembi investitorët me një njoftim të mërkurën se planifikonte të mblidhte më shumë se 343 milion dollarë përmes një shitjeje të aksioneve për të paguar borxhet. "Të ardhurat nga shitja do të përdoren për rifinancimin e borxhit ekzistues në det të hapur, kapitalin e përgjithshëm qarkullues dhe qëllimet e zhvillimit të ardhshëm", tha Country Garden. Rregullatori bankar i Kinës u ka kërkuar huadhënësve të mbështesin sektorin e pronave dhe të plotësojnë "nevojat e arsyeshme të financimit" të firmave pasi analistët dhe politikëbërësit i frikësohen përhapjes financiare. Sektori i pronave vlerësohet se përbën 18-30% të PBB-së së vendit dhe është një shtytës kryesor i rritjes në ekonominë e dytë më të madhe në botë. Analistët kanë paralajmëruar se industria është e zhytur dhe mund të zbehte më tej besimin e konsumatorëve, pas publikimit të shifrave të zymta të rritjes së tremujorit të dytë që ishin më të këqijat që nga fillimi i pandemisë Covid-19.

kine azi humb pasurine

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni