LIVE UPDATES
Bota

Përpjekje për të qetësuar tensionet mes Sunak dhe Mitsotakis? Mbreti Charles paraqitet me kravatën me flamur grek në Samitin e Klimës

Lidhur me paraqitjen e mbretit, pallati Buckingham tha se kravata ishte thjesht një nga koleksionet e tij aktuale, të cilën Mbreti e kishte veshur edhe gjatë vizitës shtetërore të presidentit të Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, përpara grindjes për Mermerët Elgin.

1 Dhjetor 2023, 16:14 Nga r.ll
Përpjekje për të qetësuar tensionet mes Sunak dhe
Mbreti Charles dhe Rishi Sunak

DUBAI- Mbreti Charles III është paraqitur me një kravatë me motive të flamurit grek në samitin e klimës COP28, në një kohë që ka një mosmarrëveshjeje diplomatike për Mermeret Elgin.

Monarku, babai i të cilit i ndjeri, Princi Philip, kishte lindur si princ i Greqisë, e kombinoi aksesorin me një shami gjithashtu në ngjyrën blu dhe të bardhë, sot në Dubai. Kjo paraqitje e tij siç e përmendëm dhe më sipër vjen kur aktualisht ka një mosmarrëveshjeje midis kryeministrit të Britanisë Rishi Sunak dhe Athinës pasi kryeministri anuloi një takim me homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis mbi mermerët historikë, të njohur gjithashtu si skulpturat e Partenonit.

Sipas Sky News, Downing Street tha se bisedimet ishin rënë dakord vetëm mbi bazën se grekët nuk do të lobonin publikisht për kthimin e artefakteve antike, të ekspozuara dhe në pronësi të Muzeut Britanik, gjatë vizitës së Mitsotakis në Mbretërinë e Bashkuar. Por Greqia mohoi premtimin për të mos e ngritur çështjen në këtë vizitë.

Sunak dukej se nuk e kishte parasysh zgjedhjen e veshjeve të Mbretit, e cila mund të interpretohej si një përpjekje për të qetësuar tensionet diplomatike. Ai postoi një foto të tij me monarkun në X, i njohur më parë si Twitter, duke e lavdëruar atë që ka qenë në ballë të luftës për të mbrojtur planetin tonë për më shumë se 60 vjet.

Në një vizitë në Athinë në vitin 2021, vetëm disa javë para se Duka i Edinburgut të vdiste, Mbreti tani tha se vendi i lindjes së babait të tij kishte zënë prej kohësh vendin më të veçantë në zemrën e tij. Lidhur me paraqitjen e mbretit, pallati Buckingham tha se kravata ishte thjesht një nga koleksionet e tij aktuale, të cilën Mbreti e kishte veshur edhe gjatë vizitës shtetërore të presidentit të Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, përpara grindjes për Mermerët Elgin.

mbreti charles iii samiti i klimes cop28

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni