LIVE UPDATES
Bota

OBSH: Kriza klimatike kërcënim i madh në luftën kundër malaries

Mushkonjat, bartësit e sëmundjes, lulëzojnë në kushte të ngrohta, të lagështa dhe të lagështa, të cilat po rriten me ngrohjen globale.

1 Dhjetor 2023, 15:56 Nga r.ll
OBSH: Kriza klimatike kërcënim i madh në luftën kundër
foto ilustruese

ZVICËR- Kriza klimatike përbën një kërcënim të madh për luftën kundër malaries, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, me prova që sugjerojnë se ngjarjet ekstreme të motit dhe rritja e temperaturave kanë çuar tashmë në rritje të rasteve.

Mushkonjat, bartësit e sëmundjes, lulëzojnë në kushte të ngrohta, të lagështa dhe të lagështa, të cilat po rriten me ngrohjen globale.

“Ndryshimi i klimës paraqet një rrezik thelbësor për përparimin kundër malaries, veçanërisht në rajonet e cenueshme. Përgjigjet e qëndrueshme dhe elastike ndaj malaries janë të nevojshme tani më shumë se kurrë, së bashku me veprime urgjente për të ngadalësuar ritmin e ngrohjes globale dhe për të zvogëluar efektet e saj.”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, raporton The Guardian.

Megjithëse të dhënat për ndikimin afatgjatë të krizës klimatike janë të pakta, raporti botëror i malaries i OBSH-së, i publikuar të enjten, tha se temperaturat në rritje kanë kontribuar në transmetimin e malaries në zonat malore afrikane që më parë ishin pa sëmundje. Kjo është hera e parë që raporti vjetor ka një kapitull të tërë kushtuar krizës klimatike dhe lidhjeve të saj me malarinë.

Ai tha se Pakistani pa një rritje pesëfish të rasteve pas përmbytjeve të rënda vitin e kaluar – nga 500,000 raste të raportuara në 2021 në 2.6 milionë në 2022. Uji i qëndrueshëm u bë një terren ideal për mbarështimin e mushkonjave.

Peter Sands, drejtori ekzekutiv i Fondit Global për Luftimin e Sidës, Tuberkulozit dhe Malaries , tha: "Unë do ta vendosa ndryshimin e klimës si diçka që po ndryshon lojën me malarinë në mënyra që ne mund ta shohim se po ndodh, por ne nuk nuk e di plotësisht madhësinë dhe se si do të shpaloset.”

Sands shtoi se faktorë të tjerë që lidhen me krizën klimatike – përfshirë zhvendosjen, shkatërrimin e shërbimeve shëndetësore dhe rritjen e niveleve të pasigurisë ushqimore dhe kequshqyerjes – kërcënuan përparimin për t'i dhënë fund sëmundjes.

“Nëse ka ndonjë gjë, diskutimi i ndikimit të mundshëm në raportin botëror të malaries është konservator. Ne mund të shohim pasoja më dramatike, pjesërisht për shkak të gjërave të rendit të dytë dhe të tretë.", tha ai.

Dr Photini Sinnis, zëvendësdrejtor i institutit të malaries në shkollën e shëndetit publik Johns Hopkins Bloomberg, tha se kriza klimatike "do të ketë një ndikim", por se do të ishte e vështirë të parashikohej.

Numri i rasteve globale të malaries në vitin 2022 mbetet dukshëm më i lartë se përpara pandemisë Covid-19, pavarësisht një rënie të lehtë në numër, thuhet në raport. Në vitin 2022, kishte 249 milion raste krahasuar me 233 milion në 2019. Numri i vdekjeve gjithashtu u rrit nga 576,000 në 2019 në 608,000 vitin e kaluar.

Kjo arrin në gati 12,000 jetë çdo javë, dhe gratë shtatzëna dhe fëmijët nën moshën pesë vjeç janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjes. Shumica e rasteve dhe vdekjeve janë në Afrikë.

Raporti theksoi kërcënime të tjera për çrrënjosjen e malaries, duke përfshirë rezistencën në rritje ndaj insekticideve dhe një mushkonjë pushtuese, Anopheles stephensi , që është përhapur përtej habitateve të saj vendase aziatike dhe arabe në Afrikë.

Lloji ka qenë i lidhur me shpërthimet e malaries dhe lulëzon në mjediset urbane, duron temperatura të larta dhe është rezistent ndaj shumë insekticideve. Përhapja e saj, së bashku me urbanizimin e shpejtë, mund të rrisë rreziqet e malaries në qytetet afrikane, tha OBSH.

Rezistenca ndaj ilaçeve, duke përfshirë artemisininën , e cila ishte kritike për reduktimin e barrës globale të malaries midis 2000 dhe 2015, është gjithashtu një shqetësim në rritje, sipas raportit.

Por ka shenja shprese. Sinnis dhe Sands thanë se ka një sërë masash dhe iniciativash për të trajtuar rezistencën, të tilla si shpërndarja e rrjetave të përmirësuara të shtratit të trajtuara me insekticide dhe zhvillimi i insekticideve të reja dhe ilaçeve antimalariale.

Në fillim të këtij viti, një vaksinë shumë efektive e malaries – R21/Matrix-M – u rekomandua për përdorim të gjerë nga OBSH. Dozat e një vaksine tjetër, RTS, S, e miratuar nga agjencia në vitin 2021 , mbërritën në Kamerun javën e kaluar , një nga 12 vendet afrikane që pritet të marrin doza gjatë dy viteve të ardhshme.

OBSH tha se vaksina RTS,S kishte rezultuar në një reduktim të konsiderueshëm të malaries së rëndë dhe një rënie prej 13% të vdekjeve në fëmijërinë e hershme në zonat që u administrua në krahasim me zonat që nuk ishte futur.

"Ne kemi, duke përfshirë vaksinat, një grup mjaft të fuqishëm mjeteshÇështja është se ne as nuk po i vendosim ato në masën e tyre të plotë. Bota nuk po investon aq sa duhet për t'u marrë me malarinë siç është, e lëre më një malarie të nxitur nga ndryshimet klimatike.”, tha Sands.

obsh semundja e malaries

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni