LIVE UPDATES
Bota

Plani i Trump për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve në SHBA, çfarë ndodhi më 6 Janar

Raportimi nga mediat kanë plotësuar gjithashtu detajet kryesore të asaj që u shpalos atë ditë, veçanërisht brenda Shtëpisë së Bardhë të Trump, ndërsa rebelët e krahut të djathtë pushtuan Kapitolin dhe vonuan përkohësisht certifikimin zyrtar të Kongresit të fitores zgjedhore të Presidentit Joe Biden.

10 Korrik 2022, 18:27 Nga I.A
Plani i Trump për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve në
Donald Trump

SHBA- Një vit e gjysmë më vonë, tmerret minutë pas minutë të kryengritjes së 6 janarit dhe roli i presidentit të atëhershëm Donald Trump në nxitjen e dhunës, janë ende në fokus, falë pjesërisht të dëgjimeve publike të fundit nga komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve duke hetuar sulmin. Raportimi nga mediat kanë plotësuar gjithashtu detajet kryesore të asaj që u shpalos atë ditë, veçanërisht brenda Shtëpisë së Bardhë të Trump, ndërsa rebelët e krahut të djathtë pushtuan Kapitolin dhe vonuan përkohësisht certifikimin zyrtar të Kongresit të fitores zgjedhore të Presidentit Joe Biden.

Komiteti i përzgjedhur i 6 janarit dëgjoi së fundmi një dëshmi të suksesshme nga ndihmësi i Shtëpisë së Bardhë të Trump, Cassidy Hutchinson, i cili zbuloi informacione të reja të rëndësishme rreth asaj që Trump dhe shefi i tij i shtabit Mark Meadows, bënë dhe nuk bënë, ndërsa dhuna doli jashtë kontrollit. Një ndihmës me ndikim i Meadows, Hutchinson ishte një dëshmitar i drejtpërdrejtë i bisedave kryesore brenda Shtëpisë së Bardhë. Këtu është një afat kohor i disa prej momenteve më të rëndësishme nga 6 janari, bazuar në raportimet mediave, dëshmitë e Kongresit, dosjet gjyqësore nga Departamenti i Drejtësisë dhe më shumë.

Kohët janë të përafërta dhe këto ngjarje kapin vetëm një pjesë të asaj që ndodhi atë ditë.
6 janar 2021

Ora 7:30 e mëngjesit.
Meadows i dërgon mesazhe republikanit Jim Jordan, i cili mbështeti përpjekjet e Trump për të përmbysur zgjedhjet. Meadows i thotë Jordanit "Unë kam shtyrë për këtë", duke iu përgjigjur një teksti që Jordani dërgoi një natë më parë, i cili mbrojti zëvendëspresidentin Mike Pence për të përmbysur zgjedhjet ndërsa kryesonte certifikimin e Kongresit të rezultateve të Kolegjit Zgjedhor.

Ora 9:24 paradite.
Trump flet në telefon me Jordanin për rreth 10 minuta, sipas regjistrave të thirrjeve të Shtëpisë së Bardhë që u morën nga Washington Post.

Ora 9:52 e mëngjesit.
Trump bisedon me këshilltarin e lartë Stephen Miller për 26 minuta, sipas regjistrave të thirrjeve të Shtëpisë së Bardhë që u morën nga Washington Post.

Para orës 10:00.
Zëvendës shefi i shtabit të Shtëpisë së Bardhë, Tony Ornato, informon Trump se autoritetet në Ellipse, ku Trump do të zhvillonte një tubim, u ndeshën me të pranishmit me armë, duke përfshirë pistoleta, pushkë, sprej ariu dhe shtiza, sipas dëshmisë së Hutchinson.

Rreth orës 10:15.
Hutchinson dhe Ornato informojnë Meadows për anëtarët e armatosur të turmës që po formohej në Ellipse, sipas dëshmisë së Hutchinson. Hutchinson u tha ligjvënësve se Meadows kishte pak reagim kur ajo i tha atij për raportet rreth armëve në turmë.

10:47 paradite.
Avokati i Trump, Rudy Giuliani fillon fjalimin e tij në mitingun Ellipse, u kërkon ligjvënësve të përmbysin zgjedhjet dhe i thotë turmës, "le të bëjmë gjyq me luftë". Giuliani ndan podiumin me një avokat tjetër të krahut të djathtë, John Eastman, arkitekti i një plani të mbështetur nga Trump që Pence të përmbysë rezultatet ndërsa kryesonte seancën e përbashkët të Kongresit të asaj dite, ku ligjvënësit certifikojnë fituesin e Kolegjit Zgjedhor.

Para orës 12:00.
Sipas dëshmisë së Hutchinson, Trump i thotë stafit të tij që të heqë magazinat, duke iu referuar detektorëve të metalit në linjën e sigurisë për mitingun e tij Ellipse, sepse pjesëmarrësit në tubim "nuk ishin këtu për të më lënduar mua", sipas dëshmisë së Hutchinson. Trump donte të rriste numrin e turmës, tha Hutchinson.

ora 12:00.
Trump e fillon fjalimin e tij në Ellipse, ku ai përsërit shumë nga gënjeshtrat e tij zgjedhore dhe publikisht i bën presion Pence që të vazhdojë me skemën ligjërisht të dyshimtë të Eastman.

Rreth orës 13:00.
Rebelët pro-Trump, duke përfshirë anëtarët e Djemve krenarë, një grup ekstremist i ekstremit të djathtë, kapërcejnë grupin e parë të barrierave jashtë Kapitolit dhe fillojnë të nxitojnë drejt ndërtesës. Punonjësit kryesorë të Shtëpisë së Bardhë, duke përfshirë Meadows, njoftohen shpejt nga Shërbimi Sekret amerikan se linjat e policisë po shemben në Kapitol, sipas dëshmisë së Hutchinson.

1:10 pasdite.
Teksa përfundon fjalimin e tij në Ellipse, Trump u bën thirrje mbështetësve të ecin nëpër Pensilvania Avenue dhe të marshojnë drejt Kapitolit. Ai gjithashtu i thotë turmës se do të marshojë me ta. Përafërsisht në të njëjtën kohë, udhëheqësi i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, një republikan i Kalifornisë dhe aleat i Trump, telefonon Hutchinson dhe i zemëruar i thotë asaj që të mos e lejojë Trump të shkojë në Kapitol, sipas dëshmisë së Hutchinson.

1:19 pasdite.
Trump rikthehet në Shtëpinë e Bardhë. Gjatë udhëtimit të shkurtër të kthimit nga Ellipse, Trump inatoset dhe kërkon që ta çojnë në Kapitol, por anëtarët e ekipit të tij të sigurisë refuzojnë ta çojnë atje, sipas Hutchinson, i cili dëshmoi se asaj i ishte thënë për shkëmbimin nga Ornato dhe një tjetër anëtar i detalit të sigurisë së Trump.

Rreth orës 14:00.
Kapitol vazhdon të mbyllet pasi disa nga protestuesit e parë shkelin ndërtesën. Kthehu në Shtëpinë e Bardhë, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë Cipollone i thotë Meadows se Trump duhet të ndërmarrë veprime për të ndaluar trazirat dhe se "diçka duhet bërë ose njerëzit do të vdesin", sipas dëshmisë së Hutchinson.

2:13 pasdite.
Senati pushon papritmas, mes një debati mbi një kundërshtim të GOP ndaj Biden votat elektorale të Arizonës.

2:14 pasdite.
Në një nga skenat më famëkeqe të kryengritjes, mbështetësi i QAnon, Doug Jensen kërcënon oficerin e policisë së Kapitolit të SHBA Eugene Goodman, i cili me zgjuarsi e largon Jensen nga kati i Senatit aty pranë.

Rreth orës 14:15.
Në Shtëpinë e Bardhë, Cipollone i thotë sërish Meadows se Trump duhet të ndërhyjë. Meadows përgjigjet duke thënë se Trump nuk dëshiron të bëjë asgjë në lidhje me trazirat dhe se Trump pajtohet me rebelët që bënin thirrje që Pence të varej.

2:24 pasdite.
Trump kritikon Pence në një postim në Twitter, duke e goditur Pence për refuzimin e zbatimit të skemës së tij të paligjshme për të përmbysur zgjedhjet ndërsa kryesonte seancën e përbashkët të Kongresit.

2:28 pasdite.
Republikania Marjorie Taylor Greene, një republikane nga Gjeorgjia dhe teoricienja e konspiracionit pro-Trump, i thotë Meadows përmes tekstit se ai duhet t'i thotë Presidentit të qetësojë njerëzit.

Ora 2:30 pasdite.
Policia e Kapitolit të SHBA fillon evakuimin e ligjvënësve nga dhomat e Dhomës dhe Senatit, dhe Shërbimi Sekret evakuon Pence nga kati i Senatit, ku ai kryesonte.

Ora 2:32 pasdite.
Prezantuesja e Fox News, Laura Ingraham, e cila promovoi shumë nga gënjeshtrat zgjedhore të Trump, i dërgon mesazhe Meadows se presidenti duhet t'u thotë njerëzve në Kapitol të shkojnë në shtëpi.

Ora 2:35 pasdite.
Ish ushtruesi i detyrës së shefit të stafit të Trump, Mick Mulvaney i dërgon mesazhe Meadows duke thënë se Trump "duhet ta ndalojë këtë, tani" dhe ofron të ndihmojë, sipas mesazheve të marra nga CNN.

Ora 2:38 pasdite.

Trump shkruan në Twitter se rebelët duhet të "qëndrojnë të qetë", por nuk u thotë atyre të largohen nga Kapitol.

Ora 2:39 pasdite.
Disa nga dritaret e para të Kapitolit janë thyer nga Dominic Pezzola, një djalë i supozuar krenar i cili është akuzuar për komplot rebel. (Ai u deklarua i pafajshëm për akuzat që lidhen me sulmin.) Më shumë protestues pro-Trump vërshojnë në ndërtesën e Kapitolit pasi tejkaluan barrikadat, luftuan me oficerët e policisë dhe u ngjitën në skelat e inaugurimit.

Rreth orës 14:40.
Një grup i Mbajtësve të Betimit -- një grup ekstremist i së djathtës ekstreme -- gërshetohet mes turmave të rebelëve në një formacion të stilit ushtarak dhe hyn në ndërtesën e Kapitolit. Disa anëtarë të grupit janë akuzuar për komplot rebel.

Ora 2:44 pasdite.
Protestuesi pro-Trump, Ashli ​​Babbitt, u qëllua për vdekje nga një oficer policie ndërsa përpiqej të depërtonte në hollin e Kryetarit, i cili është ngjitur me katin e Dhomës së Përfaqësuesve, ndërsa ligjvënësit po evakuoheshin. Në të njëjtën kohë, deputeti Barry Loudermilk, një republikan nga Gjeorgjia që mbështeti anulimin e fitores së Biden në shtetin e tij, i shkruan Meadows se "Është vërtet keq këtu lart në kodër".

Rreth orës 14:45.
Rebelët pro-Trump pushtojnë katin e Senatit dhe hyjnë në zyrën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Ora 2:53 pasdite.
Donald Trump Jr. i dërgon mesazhe Meadows: "Ai duhet të dënojë këtë gjë. Meadows përgjigjet: "Po e shtyj fort. Jam dakord."

Diku para orës 15:00.
Trump flet në telefon me udhëheqësin e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, i cili i lutet Trumpit të heqë turmën, por Trump mban anën e rebelëve, duke i thënë McCarthy-t se ata duket se kujdesen më shumë për rezultatet e zgjedhjeve sesa ai, sipas CNN. raportimi.

Rreth orës 15.00.
Sipas dëshmisë së Hutchinson, ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë hartojnë një deklaratë që Trump të lëshojë, e cila do të dënonte dhunën dhe veprimet "ilegale" të rebelëve. Deklarata nuk u publikua kurrë.

Ora 3:13 pasdite.
Trump shkruan në Twitter se mbështetësit e tij në Kapitol duhet "të qëndrojnë të qetë", por përsëri nuk u thotë atyre të largohen nga ambientet. Në të njëjtën kohë, ish-sekretari i Shëndetësisë i Trump, Tom Price, i dërgon mesazhe Meadows duke thënë: "POTUS duhet të transmetohet dhe ta zbusë këtë".

Ora 3:15 pasdite.
Ivanka Trump, vajza dhe këshilltare e lartë e Presidentit, i quan protestuesit "patriotë" në një postim në Twitter dhe u thotë atyre se "dhuna duhet të ndalet", por nuk thotë se ata duhet të largohen nga Kapitol.

Ora 3:31 pasdite.
Prezantuesi i Fox News, Sean Hannity, i cili promovoi shumë nga gënjeshtrat elektorale të Trump, i shkruan Meadows: "A mund të bëjë një deklaratë. E pashë postimin në Twitter. Kërkojuni njerëzve të largohen paqësisht nga kryeqyteti", sipas mesazheve të marra nga CNN. Meadows përgjigjet, "mbi të".

Ora 4:05 pasdite.
Trump Jr i dërgon mesazhe Meadows: "Ne kemi nevojë për një adresë ovale. Ai duhet të drejtojë tani. Ka shkuar shumë larg dhe ka dalë jashtë kontrollit", sipas mesazheve të marra nga CNN. Pak minuta më vonë, Trump Jr dërgon një mesazh tjetër duke thënë: "Tani Biden na rrah në grusht".

Ora 4:15 pasdite.
Biden mban një fjalim televiziv, duke thënë se sulmi i Kapitolit "kufijtë me rebelimin" dhe duke i bërë thirrje Trump që t'u thotë mbështetësve të tij që t'i japin fund këtij rrethimi.

Ora 4:17 pasdite.
Trump poston një video në Twitter, ku u thotë rebelëve se "duhet të shkoni në shtëpi tani", por ai gjithashtu i lavdëron ata dhe përsërit gënjeshtrën që nxiti vetë sulmin - se zgjedhjet e 2020 u vodhën.

Ora 6:01 pasdite.
Trump cicëron se "këto janë gjërat dhe ngjarjet që ndodhin kur një fitore e shenjtë dërrmuese e zgjedhjeve u zhvesh në mënyrë kaq joceremonike dhe të egër nga patriotët e mëdhenj".

Rreth orës 20.00.
Policia e Kapitolit të SHBA-së njofton se ndërtesa e Kapitolit është e sigurt. Senati mblidhet sërish dhe Pence kthehet në sallë, duke thënë: "Atyre që bënë kërdinë sot në kryeqytetin tonë, ju nuk fituat". Senatori Mitch McConnell, republikani kryesor i dhomës, i quan ngjarjet e ditës një "kryengritje të dështuar".

Ora 20:39.
Trump flet në telefon me Giuliani për nëntë minuta, sipas regjistrave të thirrjeve të Shtëpisë së Bardhë që u morën nga Washington Post.

Ora 9:02 pasdite.
Dhoma mblidhet sërish.

Ora 10:11 p.m.
Senati voton për të hedhur poshtë kundërshtimin e ngritur nga ligjvënësit e GOP për numërimin e votave elektorale të Arizonës, të cilat iu dhanë Biden për shkak se ai fitoi votën popullore në atë shtet.

Ora 22:19.
Trump flet me ish-strategun e Shtëpisë së Bardhë Steve Bannon për shtatë minuta, sipas regjistrave të thirrjeve të Shtëpisë së Bardhë që u morën nga Washington Post.

Ora 11:08 p.m.
Trump flet me Hannity për tetë minuta, sipas regjistrave të thirrjeve të Shtëpisë së Bardhë që u morën nga Washington Post.

Ora 23:10.
Dhoma e Përfaqësuesve voton për të hedhur poshtë kundërshtimin e ngritur nga ligjvënësit e GOP për numërimin e votave elektorale të Arizonës, të cilat iu dhanë Biden për shkak se ai fitoi votën popullore në atë shtet.

7 janar 2021
Ora 12:40 paradite.
Senati voton për të hedhur poshtë kundërshtimin e ngritur nga ligjvënësit e GOP për numërimin e votave elektorale të Pensilvanisë, të cilat iu dhanë Biden për shkak se ai fitoi votën popullore në atë shtet.

Ora 3:10 e mëngjesit.
Dhoma e Përfaqësuesve voton për të hedhur poshtë kundërshtimin e ngritur nga ligjvënësit e GOP për numërimin e votave elektorale të Pensilvanisë, të cilat iu dhanë Bidenit sepse ai fitoi votën popullore në atë shtet.

Ora 3:42 e mëngjesit.

Pence vërteton zyrtarisht fitoren e Bidenit dhe seanca e përbashkët e Kongresit përfundon.

6 janar 2021 joe biden donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra