LIVE UPDATES
Bota

Pse Elon Musk u 'ftoh' nga blerja e Twitter, loja me 'llogaritë false' dhe replikat

Megjithatë skeptikët argumentojnë se interesi i Musk për llogaritë e rreme është thjesht diçka për të tërhequr vëmendje, sepse në të vërtetë interesi i tij për këtë rrjet social ka rënë.

9 Korrik 2022, 21:24 Nga F.M
Pse Elon Musk u 'ftoh' nga blerja e Twitter, loja me
Elon Musk

SHBA- Oferta e Elon Musk për të blerë Twitter fillimisht u prit me rezistencë. Në fakt, Twitter evokoi një dispozitë për të ndaluar Musk që të blinte me forcë kompaninë. Përfundimisht kompania pranoi ofertën, një marrëveshje që Musk e përshëndeti me një postim me një fjalë në Twitter. "Po!!!"

Megjithatë, disa javë më vonë, Musk dukej se ishte penduar për blerjen. Pasi kishte bërë marrëveshjen, pasi kishte marrë atë që donte, tani kishte disa pyetje.

"Twitter….llogaritë e padëshiruara/fake përfaqësojnë me të vërtetë më pak se 5% të përdoruesve,”- shkroi ai në Twitter.

Musk po argumentonte se Twitter nuk kishte asnjë mënyrë për të verifikuar se sa prej 229 milionë përdoruesve aktivë në ditë ishin në të vërtetë njerëz.

CEO i Twitter, Parag Agraëal, u përgjigj me 13 statuse, duke deklaruar publikisht se më pak se 5% e llogarive të tij ishin robot.

Elon Musk u përgjigj me një emoji pak të paqartë.

Kjo ishte më 16 maj dhe duket se nuk ka ndryshuar shumë që atëherë.

Në paraqitjen e Musk në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA (SEC) të premten, ai tha se kishte kërkuar "në mënyrë të përsëritur" informacione të mëtejshme mbi llogaritë e padëshiruara, të dhëna që nuk ishin të disponueshme.

Megjithatë skeptikët argumentojnë se interesi i Musk për llogaritë e rreme është thjesht diçka për të tërhequr vëmendje, sepse në të vërtetë interesi i tij për këtë rrjet social ka rënë.

Twitter është i njohur për një numër të konsiderueshëm llogarish false.

Në fakt, Twitter njoftoi të enjten se heq një milion llogari ‘robote’ çdo ditë.

Twitter do ta kishte pranuar me lehtësi se kishte një problem relativisht të vogël por të vazhdueshëm me robotët përpara se Musk të bënte një ofertë.

Kush është Elon Musk?

Kur Musk foli për herë të pare për blerjen e Twitter, ekonomia e teknologjisë ishte në ndryshe.

Në fund të marsit aksioni i Tesla-s, i cili është ‘motori’ i pasurisë së Musk, vlente mbi 1000 dollarë për aksion.

Por që nga prilli, Tesla ka humbur rreth një të tretën e vlerës së saj. Shumë aksione të tjera të teknologjisë gjithashtu kanë ecur keq.

Marrëveshja e Musk - që vlerësonte Twitter-in në 44 miliardë dollarë (36 miliardë paund), filloi të ndryshonte.

Shumë aksionerë të Tesla filluan gjithashtu të shqetësoheshin se koha e Musk, tashmë e përhapur midis kompanive të tij Neuralink, Space X, Boring Company dhe Tesla, do të përhapej edhe më shumë me blerjen e Twitter.

Musk kishte edhe probleme të tjera. Ai pretendoi se donte të merrte përsipër Twitter sepse donte që Twitter të mbështeste "fjalën e lirë".

E megjithatë ai luftoi për të përcaktuar se si do ta moderonte në mënyrë efektive platformën për këtë qëllim.

"Me 'fjala e lirë', unë thjesht nënkuptoj atë që përputhet me ligjin," shkroi ai në Twitter.

Por kritikët argumentuan se ai përkufizim ishte naiv. Së pari, do të inkurajonte vendet të miratonin ligje që kufizonin lirinë e fjalës. 

Dhe pastaj ishte vetë Twitter. Shumë punonjës të Twitter-it ishin të shqetësuar se qasja e tij e mënyra se si ai mendonte mund të zhbënte vitet e politikës së moderimit të menduar me kujdes.

Po plani i Musk për Twitter? Epo, ai kishte një parashikim ambicioz të rritjes. Në fakt, ai pretendoi se donte të rriste bazën e përdoruesve të Twitter nga 200 milionë në mbi 900 milionë në vitin 2028 .

Megjithatë nuk kishte një vizion të qartë se si ai do ta bënte këtë. Dukej sikur numrat e zgjedhur ishin bërë thuajse në mënyrë të rastësishme.

Për kritikët e Musk, ai kishte blerë një kompani me një çmim të lartë, një kompani punonjësit e së cilës kryesisht nuk e pëlqenin atë dhe një kompani për të cilën ai kishte luftuar për të paraqitur një vizion koherent.

Për mbështetësit e tij, Musk do ta ndryshonte Twitter për mirë. Musk tani mund të mos ketë kurrë mundësinë për të zbatuar ndryshimet që kishte planifikuar.

Por kjo marrëveshje nuk ka mbaruar.

Twitter tashmë ka pohuar se Musk është ligjërisht i angazhuar për të blerë kompaninë - me çmimin e rënë dakord.

Anëtari i bordit të Twitter, Bret Taylor ka thënë se do ta çojnë çështjen në gjykatë.

Ajo shton se Elon Musk, pa dëshirë, mund të përfundojë duke blerë një kompani prej 44 miliardë dollarëshe.

Marrë dhe përkthyer nga BBC

elon musk twitter

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra