LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Shakira sërish në 'telashe' me drejtësinë, përballet me hetimin e dytë në Spanjë për mashtrim tatimor

Kompanitë Shell në Spanjë, Holandë, Ishujt e Virgjër Britanikë, Maltë, Panama dhe Lihtenshtajni dyshohet se janë përfshirë gjithashtu në evazionin fiskal. Në vitin 2018, prokurorët thonë se Shakira jetonte në Barcelonë me partnerin e saj të atëhershëm Gerard Pique.

26 Shtator 2023, 21:20 Nga a.l
Shakira sërish në 'telashe' me drejtësinë,
Shakira

KOLUMBI- Ylli kolumbian, Shakira po përballet me një hetim të dytë për mashtrim tatimor pasi prokurorët e Barcelonës pretenduan të martën se ajo mashtroi Spanjën prej 6 milionë eurosh (6.4 milionë dollarë) taksa në vitin 2018. Ajo akuzohet pë shmangie të taksave prej 14.5 milionë eurosh (13.9 milionë dollarë) midis 2012 dhe 2014.

Në akuzat e reja, prokurorët pretendojnë se këngëtarja kolumbiane përdori një rrjet të korporatës, kryesisht përmes një kompanie në Luksemburg për të shmangur pagimin e taksave në Spanjë, veçanërisht në lidhje me paratë që fitoi gjatë turneut të saj në El Dorado.

Kompanitë Shell në Spanjë, Holandë, Ishujt e Virgjër Britanikë, Maltë, Panama dhe Lihtenshtajni dyshohet se janë përfshirë gjithashtu në evazionin fiskal. Në vitin 2018, prokurorët thonë se Shakira jetonte në Barcelonë me partnerin e saj të atëhershëm Gerard Pique.

Ata gjithashtu pretendojnë se e motivuar nga dëshira e saj për të shmangur pagimin e taksave, ajo i dha me dashje dokumentacionin e paplotë Spanjës, duke mos raportuar të gjitha të ardhurat e saj dhe duke zbritur shpenzimet e palidhura.

Prokurorët po i kërkojnë Interpolit që të njoftojë artistin, i cili tani jeton në SHBA, në lidhje me dy hetimet – një për mashtrim me tatimin mbi të ardhurat dhe një tjetër për mashtrim me tatimin mbi pasurinë. Një gjyq i veçantë për mashtrimet tatimore për Shakira do të fillojë në nëntor. Ajo përballet me deri në tetë vjet pas hekurave, shkruajnë mediat e huaja. 

Ky rast varet nga fakti nëse Shakira ka banuar apo jo në Spanjë nga viti 2012 deri në 2014. Prokurorët thonë se ajo ishte banore spanjolle dhe duhej të paguante taksat, por këngëtarja këmbëngul se ishte banore zyrtare në Bahamas.

shakira

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES