LIVE UPDATES
Bota

Skandal në Francë, organizata jepte fëmijë për birësim pa aprovimin e prindërve të tyre biologjik

Pas publikimit të hetimit nga gazeta franceze ditën e enjte, gjyqësori francez vendosi të merrej me këtë çështje dhe kjo për shkak se nëntë shtetas francezë, me origjinë nga Mali, një nga vendet më të varfra të planetit, ngritën padi kundër një organizate të quajtur "Sunshine", duke pretenduar se kur ishin fëmijë, pra rreth vitit 1990, ajo i dha ata për birësim në familjet franceze, pa qenë e qartë se prindërit e tyre natyralë e kishin pranuar.

27 Nëntor 2022, 14:35 Nga d.a.
Skandal në Francë, organizata jepte fëmijë për
Foto ilustruese

FRANCË- Pas pesë vitesh investigimesh gazetareske në mbarë botën, Le Monde publikoi artikullin tronditës ku dolën në përfundimin se për disa vite familjet franceze kishin adoptuar fëmijë të huaj, të cilët ndoshta ishin "vjedhur" nga familjet e tyre.

Pas publikimit të hetimit nga gazeta franceze ditën e enjte, gjyqësori francez vendosi të merrej me këtë çështje dhe kjo për shkak se nëntë shtetas francezë, me origjinë nga Mali, një nga vendet më të varfra të planetit, ngritën padi kundër një organizate të quajtur "Sunshine", duke pretenduar se kur ishin fëmijë, pra rreth vitit 1990, ajo i dha ata për birësim në familjet franceze, pa qenë e qartë se prindërit e tyre natyralë e kishin pranuar.

Disa prej tyre kanë gjetur tashmë prindërit e tyre natyralë, të cilët pohojnë se "Sunshine" ishte një organizatë franceze e certifikuar nga Ministria e Jashtme Franceze e cila iu drejtua atyre duke thënë se qëllimi i saj ishte të ndihmonte fëmijët e tyre, por pa u thënë se do t'u jepte për birësim në familjet franceze. Shumica e këtyre prindërve ishin dhe janë të varfër dhe analfabetë, megjithatë ata pretendojnë se kurrë nuk kanë pranuar t'i japin fëmijët e tyre për birësim. Sa i përket familjeve franceze që adoptuan fëmijët, ata shprehen se qendra bëri atë që bëri me dëmshpërblimin, por duke siguruar se këta janë fëmijë të braktisur nga familjet e tyre.

Sipas gazetës franceze, Mali nuk ishte i vetmi vend në botë ku "Sunshine" vepruan në këtë mënyrë, pasi aktivitete të ngjashme kishte zhvilluar në Indi, Kili, Korenë e Jugut, Bullgari, Rumani, Madagaskar, Haiti, Kinë etj, duke finalizuar mbi 7000 birësime në total. Në fund të fundit, qytetarët francezë që kanë lindur në një vend të varfër të planetit dhe më pas janë adoptuar nga familjet franceze, sot janë rreth 100,000.

Shumica e birësimeve u bënë rreth vitit 1990, kur ndodhi një shpërthim i fenomenit në Francë. Më pas ato kanë rënë ndjeshëm, gjë që ndoshta është për faktin se shumë agjenci shtetërore franceze përgjegjëse për birësimet e kanë bërë të qartë se nuk kanë as infrastrukturë dhe as staf për të monitoruar tërësisht një numër kaq të madh birësimesh.

Në ndërkohë, sigurisht që ishin ndërprerë birësimet me letërnjoftime false dhe certifikata false shëndetësore të fëmijëve, apo ishin identifikuar rastet e birësimeve të fëmijëve, prindërit e të cilëve mendonin se kishin vdekur etj. Megjithatë, tipike për klimën që mbizotëronte në ato vite në "Sunshine" është rrëfimi i një vullnetari në Monde, i cili kujton drejtuesit e organizatës që thonë për gratë në Mali, se "ata lindin fëmijë si lepujt" dhe se "nëse ne merrnim një dhjetë të tjerët do të shpëtohen."

france qendra sunshine ne france skandali ne france

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN