LIVE UPDATES
Bota

Sunny Hill në Tiranë, Milaim Zeka: Politikë paçavuresh, nuk e dinë ça është vlerësimi

Ai gjithashtu ka thënë se Dua Lipa dhe babai i saj Dukagjini, që janë organizatorët e këtij festivali nuk ja kanë iden se çfarë është vlerësimi. 

14 Qershor 2022, 20:57 Nga I.A
Sunny Hill në Tiranë, Milaim Zeka: Politikë paçavuresh,
Milaim Zeka

KOSOVË- Gazetari Milaim Zeka ka reaguar pas zhvendosjes së festivalit Sunny Hill nga Prishtina në Tiranë. Me anë të një postimi në Facebook, Zeka shkruan se ky vendim është politikë paçavuresh. Ai gjithashtu ka thënë se Dua Lipa dhe babai i saj Dukagjini, që janë organizatorët e këtij festivali nuk ja kanë iden se çfarë është vlerësimi. 

Postimi i Plotë:

E ndoqem Sanny Hill festivalin nga Prishtina. Po vazhdon rruga e Rankoviqit qe e pat ndjeke per ne Shqiperi kengetarin e madh, Dervish Shaqa. Nje pjese e keni degjuar kengen e tije: Kur ta kthym Kosove Shpinen, e lame bore e gjetem dimer. Klyshte e Rankoviqit, e perzune nga Prishtina Bekim Fehmiun. Ylli me i madh i kinematografise te filmit boteror ne vitete 70-ta. Tirana e nderonte, kur fara rankoviqiste e millosheviane e poshtronte ne Prishtine. Jo pa shkas, po me nje aresye super te madhe, amanetin e fundit e la te ja digjnin kufomen, e hirin e trupit te tije ta hudhnin ne ecjen e lumit te Prizrenit. Mbase lumi do te lante nje pjese te turpit tone kolektiv.

E sot i erdhi radha Dua Lipes, Dukagjinit, dhe jo vetem. Ashtu sikurse dikur Dervishi e Bekimi, do ikin ne Tirane, ne jastekun e kombit shqipetar. Ketu as kembet nuk do t’i lejojne per t’i shtrire. Kjo politike paçavuresh, as qe e din se çka eshte vleresimi per ata qe i vlereson nje bote e tere. Kjo shoqeri din vetem me sha. “Ishalla” ju del ne rruge Bregoviqi ne Korçe, se pastaj te ekzaltohen duke sha. Ta shajne edhe Korçen, kur dehen e behen rrote ( tap) me shlivovice serbe. Eu bre po te namun paskemi qene. Me Albinin e prisnin nje ndryshim. Ndryshimi na erdhi, ama si? Nese politika e kaluar na fuste purrinin nga mbrapa, keta po na fusin edhe para…! Garant e meritojme…!!!

Festivali Sunny Hill këtë vit nuk do të mbahet në Prishtinë, pasi organizatorët janë tërhequr nga eventi pas vonesave proceduriale nga qeveria e Kosovës. Për shkak të vonesave në përgjigje për një vendim përfundimtar për dhënien e tokës në shfrytëzim, themeluesi Dukagjin Lipa i ka njoftuar krerët e shtetit se Festivalin “Sunny Hill” për vendimin e tërheqjes së festivalit nga Prishtina dhe pritet të mbahet në Tiranë. Në adresimin e organizatorëve thuhet se në vend të përkrahjes, kërkesa për t’i siguruar një vend festivalit “është politizuar”. Festivali ishte parashikuar të mbahej në dalje të Prishtinës prej 4 deri më 7 gusht të këtij viti.

milaim zeka sunny hill ne tirane

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE