LIVE UPDATES
Bota

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Kremlini: Serbi jemi me ju

Në një deklaratë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ata qëndrojnë pranë serbëve që jetojnë në Kosovë dhe se besojnë se kërkesat e autoriteteve të Kosovës janë absolutisht të pabaza, duke iu referuar përpjekjes së autoriteteve të Kosovës për të vendosur kufizime ndaj serbëve që hyjnë në territor dhe jetojnë në rajoni verior. 

1 Gusht 2022, 12:36 Nga d.a.
Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Kremlini: Serbi jemi me ju
Kurti, Putin dhe Vucic

RUSI- Rusia ka deklaruar mbështetjen e saj të plotë për Serbinë pasi tensionet e reja u ndezën midis Beogradit dhe Kosovës duke këmbëngulur se të drejtat e serbëve duhet të respektohen. 

Në një deklaratë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ata qëndrojnë pranë serbëve që jetojnë në Kosovë dhe se besojnë se kërkesat e autoriteteve të Kosovës janë absolutisht të pabaza, duke iu referuar përpjekjes së autoriteteve të Kosovës për të vendosur kufizime ndaj serbëve që hyjnë në territor dhe jetojnë në rajoni verior. 

Vërejtjet e Peskov pasojnë zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova duke i bërë jehonë reagimit të ngjashëm dhe i kërkoi Prishtinës të ndalojë provokimet dhe të mbrojë të drejtat e njeriut të serbëve që jetojnë në rajonin verior. Ajo u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, të cilët po mbështesin Kosovën, të praktikojnë përmbajtje dhe të respektojnë të drejtat e serbëve etnikë që jetojnë në Kosovë, por nuk e konsiderojnë autoritetin e Prishtinës për të vendosur 'rregulla dhe rregullore.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme ruse, vendimi i Kosovës “për të filluar përdorimin e 'rregullave' të pabazuara diskriminuese për ndryshimin e detyrueshëm të dokumenteve të identifikimit dhe targave të serbëve vendas nga 1 gushti është një hap tjetër për të dëbuar popullsinë serbe nga Kosova, për të shtrydhur. jashtë institucioneve të serbëve të Kosovës, të cilat mbrojnë të drejtat e serbëve etnikë nga arbitrariteti i radikalëve të Prishtinës të udhëhequr nga 'kryeministri' Albin Kurti”, shkruan agjencia ruse e lajmeve TASS.

Udhëheqësit kosovarë e dinë se serbët nuk do të qëndrojnë indiferentë kur bëhet fjalë për një sulm të drejtpërdrejtë ndaj lirisë së tyre dhe qëllimisht po kërkojnë të përkeqësojnë situatën për të shkaktuar një skenar të detyruar. Natyrisht, Beogradi është në ballë të sulmit, pasi që perëndimi po kërkon ta 'neutralizojë' me anë të shqiptarëve të Kosovës”, shtoi ajo.

Zakharova theksoi se një zhvillim i tillë është një tjetër dëshmi se misioni ndërmjetësues i BE-së ishte i pasuksesshëm. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse shtoi: “Është gjithashtu një shembull se çfarë mendon Bashkimi Evropian për rolin e Beogradit, i cili, në fakt, supozohet të durojë privimin e të drejtave të bashkatdhetarëve të tij”

Rusia, aleati i Serbisë tashmë po përballet me një reagim global për veprimet e saj në Ukrainë, ku Presidenti Vladimir Putin njoftoi operacionin ushtarak "Special" në Kiev. Autoritetet në Kosovë kanë akuzuar gjithashtu Serbinë për nxitje të trazirave dhe përpjekje për të minuar "sundimin e ligjit" dhe duke përdorur "përsëritjen e librit shkollor të librit të Putinit".

Veriu i Kosovës është përfshirë nga tensionet pasi qeveria e Kosovës paralajmëroi se duke nisur nga 1 gushti qytetarët serb që kanë makina me targa me akronime të qyteteve të Kosovës, që lëshohen nga Serbia, do të mund të riregjistrojnë makinat e tyre me targat RKS (Republika e Kosovës). Po ashtu, nga sot u tha se të gjithë shtetasit e Serbisë, që do të hyjnë në territorin e Kosovës, do të pajisjen me një dokument të përkohshëm të hyrje-daljes, që do të zëvendësojnë dokumentet e identifikimit personal nga Serbia. Praktikë të njëjtë Serbia aplikon për shtetasit e Kosovës prej 11 vjetësh. Pas tensioneve dhe kërkesës së SHBA, Kurti vendosi shtyrjen me një muaj të këtij vendimi.

tensione per reciprocitetin dmitry peskov maria zakharova

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari