LIVE UPDATES
Bota

Teoritë e konspiracionit, represioni dhe servilizmi e përcaktojnë Rusinë e sotme të Putinit

Megjithatë, ky ritual do të nxjerrë më në pah 4 aspekte të sistemit politik të vendit: servilizmin, persekutimin, vulgaritetin dhe teoritë e konspiracionit.

8 Janar 2024, 10:15 Nga Tony Barber
Teoritë e konspiracionit, represioni dhe servilizmi e përcaktojnë
Vladimir Putin
 

Nga Tony Barber “Financial Times”

Zgjedhjet presidenciale të Rusisë që do të mbahen në mars, nuk do të jenë aspak zgjedhje, në kuptimin e një gare vërtetë konkurruese. Çdo votues rus e di paraprakisht se presidenti Vladimir Putin do të fitojë. Megjithatë, ky ritual do të nxjerrë më në pah 4 aspekte të sistemit politik të vendit: servilizmin, persekutimin, vulgaritetin dhe teoritë e konspiracionit.

Një mandat tjetër presidencial 6-vjeçar do të thotë se deri në vitin 2030, nëse do të jetë ende gjallë dhe në detyrë, Putin do ta ketë udhëhequr Rusinë për 30 vjet rresht, më shumë se sundimi i diktatorit Stalin në vitet 1924-1953.

Por synimi i këtyre zgjedhjeve nuk është vetëm të tregojë se Putini, që mbushi 71 vjeç në tetorin e vitit të kaluar, ka pushtetin absolut në vend, apo edhe të legjitimojë luftën e tij në përpjekje për të pushtuar gjithë Ukrainën. Duke i detyruar rusët të marrin pjesë në një votim, rezultati i të cilit është një përfundim i paramenduar, aparati i pushtetit aktual synon të tregojë se autokracia e Putinit mbështetet tek pranimi ose më saktë mbështetja aktive e popullit.

Ashtu si në epokën sovjetike, kjo mbështetje merr shpeshherë formën e lajkave servile ndaj udhëheqësit. Heydar Aliyev, ish-udhëheqësi autoritar i Azerbajxhanit, u bë i famshëm në vitin 1981 kur lavdëroi 13 herë në 15 minuta fjalim që mbajti në një kongres të partisë komuniste mentorin e tij politik Leonid Brezhnev, njëherazi udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik. Në të njëjtën mënyrë, kur Vladimir Putin shpalli synimin e tij për të kandiduar sërish për mandatin e pestë, kryetari i parlamentit rus, Duma, Vyacheslav Volodin tha: “Zoti Putin zotëron cilësi unike si humanizmi, integriteti, mirësia dhe natyrisht produktiviteti”.

Dhe bashkë me servilizmin vjen shtypja. Shembulli më i njohur është Alexei Navalny, aktivisti opozitar kundër korrupsionit i burgosur prej 2 vitesh, që u raportua si i zhdukur për disa javë në fund të vitit të kaluar, përpara se të rishfaqej në një koloni penale mbi Rrethin Arktik. Por çdo javë prodhon raste të freskëta. Në dhjetor të vitit të kaluar, Viktor Pivovarov, një klerik 86-vjeçar ortodoks kritik i regjimit aktual, u akuzua për poshtërimin e forcave të armatosura të Rusisë. Një muaj më parë, artistja nga Shën Petersburgu Alexandra Skochilenko, u dëmua me 7 vjet për protestën e saj kundër luftës në Ukrainë.

Nën sundimin e Putinit, një tipar i tretë i kulturës politike ruse është përdorimi në një mënyrë sfiduese dhe që shkel normat në qarqet zyrtare i gjuhës dhe imazheve të turpshme. Në Rusinë cariste, dhe në pjesën më të madhe të periudhës sovjetike, censura dhe puritanizmi ishin në rend të ditës.

Edhe pse, në disa libra që lexonte, Stalini shkarraviste anash tyre terma fyes me stilopas, si  “bastardë”, “qelbësirë” dhe “ik pirdhu”. Putini e përdori tonin e ri që në vitin 1999, pak para se të merrte presidencën, kur u zotua se do të shfaroste rebelët çeçenë: :Nëse i kapim do t'i rrjepim të gjallë!”.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Putinit, Maria Zakharova, i çoi gjërat shumë më tej në vitin 2020 kur postoi në Facebook një foto të presidentit të Serbisë Aleksandar Vucic në Shtëpinë e Bardhë dhe poshtë saj imazhin e këmbëve të aktores Sharon Stone nga filmi “Basic instict”. Mbetet shumë i dyshimtë sinqeriteti i ndjesës që pasoi pak më vonë.

Së fundmi, Rusia e Putinit është e zhytur në teori konspirative, disa shumë të ngulitura në kulturën popullore dhe të tjera të promovuara nga autoritetet. Njëra nga teoritë më të çuditshme u transmetua vitin e kaluar nga Nikolai Patrushev, sekretari i Putinit në Këshillin e Sigurimit të Rusisë, dhe një nga më radikalët në rrethin e tij të ngushtë.

Ai pretendoi se SHBA kërkonte humbjen e Rusisë në Ukrainë, sepse amerikanët kishin frikë nga një shpërthim i supervullkanit Yellowstone Caldera në shtetin Wyoming, ndaj po përpiqeshin që të rivendoseshin në të gjithë në Evropën Lindore dhe Siberi.

Një teori tjetër konspirative ka të bëjë me “miliardin e artë”, pra idenë se elitat perëndimore duan që të shtënë në duart e tyre kontrollin e burimeve të botës, përfshirë ato të Rusisë. Kjo teori u shfaq pak para rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Por kësaj teze i është referuar shpeshherë vetë Putin në disa fjalime publike.

E zakonshmja në të gjitha këto teori komploti, është pretendimi se Perëndimi synon që ta shpërbëjë tërësisht Rusinë si vend. Sigurisht, kjo nuk është një politikë zyrtare e  Perëndimit. Megjithatë disa analistë konservatorë në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropën Qendrore dhe Lindore, kanë nisur të parashikojnë shpërbërjen e Rusisë.

Sipas tyre, ky do të ishte akti i tretë i një procesi që filloi me rënien e perandorisë cariste në vitin 1917 dhe shembjen e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Parashikime të tilla cilësohen si të liga në sytë e Rusisë, sepse ato mbështeten në një farë mase nga një lëvizje, shumë aktive në Poloni midis dy luftërave botërore, e njohur si Prometeanizëm.

Ai projekt synonte të minonte fuqinë e Moskës duke mbështetur pavarësinë e kombësive jo-ruse. Jo çdo tipar i kulturës politike të Rusisë ka një fuqi të qëndrueshme. Në vitin 2011, një tabloid i Moskës publikoi një foto të Lyudmila Putinit, në atë kohë bashkëshortja  e presidentit, me titullin “Im shoq është një vampir!”. Folklori sllav është i pasur me tema vampirësh, por kjo teori e veçantë duket se është e destinuar të qëndrojë.

aleksandar vucic maria zakharova vladimir putin

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni