LIVE UPDATES
Bota

Tetë momentet kyçe nga seanca e protestës në SHBA

Komiteti që heton trazirat e Kapitolit të SHBA-së ka vënë në qendër të vëmendjes sjelljen e ish-presidentit Donald Trump. Demonstruesit e armatosur pushtuan selinë e demokracisë amerikane më 6 janar 2021.

22 Korrik 2022, 14:18 Nga s.s
Tetë momentet kyçe nga seanca e protestës në SHBA
Protesta në SHBA

SHBA- Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi sulmin e 6 janarit në Kapitol detajoi "shmangien e plotë të detyrës" të ish-Presidentit Trump. Trump injoroi lutjet për të dënuar dhunën nga këshilltari i tij në Shtëpinë e Bardhë, ndihmësit kryesorë dhe anëtarët e familjes së tij. Komiteti i Kongresit i përbërë nga pesë demokratë dhe dy republikanë, kanë parë planifikimin dhe ekzekutimin e sulmit e cila tronditi botën. Paneli ka sugjeruar se mund të ketë prova të mjaftueshme për të ngritur akuza penale kundër Trump. Provat kundër Trump janë paraqitur në tetë seanca dëgjimore të cilat u transmetuan përmes një televizori. Tetë nga zbulimet më të mëdha deri më tani në seancën dëgjimore janë:

1- Aleatët thanë vazhdimisht Trump se kishte humbur- Një numër i këshilltarëve kryesorë të Trump pretenduan se i kishin thënë ish-presidentit se ai kishte humbur zgjedhjet. Ata i kishin kërkuar atij të pranonte humbjen, por panë që këshillat e tyre nuk u dëgjuan. Në seancat e para të komisionit në qershor, ish-Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr tha se ai e informoi Trump se pretendimet e tij për mashtrimin e tij të mëtejshëm ndaj votuesve u hodhën poshtë lehtësisht.

2- Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut, Rudy Giuliani i dehur e shtyu Trumpin të shpallte fitoren- Shumica e rrethit të brendshëm të Trump, përfshirë menaxherin e fushatës së tij Bill Stepien, i kërkuan atij të mos shpallte fitoren në natën e zgjedhjeve. Miller i tha komitetit se Giuliani ishte "definitivisht i dehur" pasi ai këshilloi zotin Trump të pretendonte se kishte fituar zgjedhjet dhe ta shpallte fitoren e tij.

3- Ish zyrtarët zgjedhorë paguan një çmim të lartë për të luftuar- Disa punonjës të zgjedhjeve bënë një dëshmi në qershor të cilët veçuan pretendimet e aleatëve të Trump për pretendimet e tyre të pabaza dhe abuzimin që kishin marrë në prag të zgjedhjeve. Ndërsa punonjësja zgjedhore e Gjeorgjisë, Shaye Moss, u kundërpërgjigj me lot në sy duke deklaruar se jeta e saj ishte kthyer "përmbys" pasi fushata e Trump e akuzoi atë për mashtrim gjatë numërimit të votave, raporton BBC.

4- Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë e dinin se demonstruesit ishin të armatosur- Cassidy Hutchinson, një ish ndihmës i lartë i shefit të stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadoës, bëri një deklaratë të fuqishme duke thënë se Trump ishte në dijeni se shumë nga mbështetësit e tij ishin të armatosur përpara se t'u drejtohej atyre më 6 janar.

5- Trump synonte të drejtonte turmën në Kapitol- Hutchinson tregoi se një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i tha asaj se presidenti kishte këmbëngulur të udhëtonte në Kapitol pas tubimit të protestueseve ndaj tij në Shtëpinë e Bardhë.

6- Zyrtarët e drejtësisë u urdhëruan të kapnin makineritë e votimit- Jeffrey Rosen, i cili ishteProkuror i Përgjithshëm, pasi Barr dha dorëheqjen i zemëruar për veprimet e presidentit, dëshmoi se Trump e urdhëroi atë të kapte makineritë e votimit. Rosen dëshmoi se ai e kundërshtoi presidentin, duke i thënë se nuk kishte autoritet ligjor për të dhënë një urdhër të tillë.

7- Trump kërkoi të kontaktonte dëshmitarët- Gjatë dëshmisë së saj përmbyllëse më 12 korrik, Liz Cheney, një nga dy anëtarët republikanë të komitetit, hodhi një bombë kur deklaroi se zoti Trump ishte përpjekur të kontaktonte një dëshmitar për t'u paraqitur para komisionit.

8- Aleatët kryesorë kërkuan falje- Në seancat dëgjimore më 24 qershor, panelit iu tha se disa përkrahës kryesorë të pretendimeve se zgjedhjet ishin vjedhur, duke përfshirë përfaqësuesit Mo Brooks, Matt Gaetz, Andy Biggs, Louie Gohmert dhe Scott Perry, ishin midis anëtarëve republikanë të kongresit që kërkuan falje nga Trump në ditët e fundit të presidencës së tij. 
 

 

 

shba donald trump protesta ne shba

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra