LIVE UPDATES
Bota

Trupat e Dom Phillips dhe Bruno Pereirës u kthyen në familje, arrestohet një person i katërt

Ata u vranë në Amazon në fillim të këtij muaji ndërsa po ktheheshin nga një ekspeditë në Luginën e Javarit. Të enjten një i dyshuar i katërt u dorëzua në polici në Sao Paulo.

24 Qershor 2022, 12:40 Nga d.a.
Trupat e Dom Phillips dhe Bruno Pereirës u kthyen në familje,
Dom Phillips

BRAZIL- Trupat e gazetarit në Mbretërinë e Bashkuar Dom Phillips dhe ekspertit indigjen Bruno Pereira u janë dorëzuar familjeve të tyre në Brazil, sipas mediave lokale.

Ata u vranë në Amazon në fillim të këtij muaji ndërsa po ktheheshin nga një ekspeditë në Luginën e Javarit. Të enjten një i dyshuar i katërt u dorëzua në polici në Sao Paulo.

Familjet e burrave tani po planifikojnë funeralet e tyre, që do të mbahen të premten dhe të dielën. Mediat braziliane raportojnë se ceremonia për Bruno Pereira do të zhvillohet në qytetin e Recife të premten. Familja e Dom Phillips do të mbajë një ceremoni në afërsi të Rio de Zhaneiros të dielën, saktësisht katër javë që kur dyshja u pa për herë të fundit gjallë.

Alessandra Sampaio, e veja e Phillips, ka publikuar një fotografi të saj duke mbajtur unazën e tij të martesës, të cilën policia thuhet se e gjeti pranë trupit të tij. Lugina e Javarit është një rajon i gjerë dhe i largët në perëndim të Brazilit dhe është shtëpia e mijëra njerëzve indigjenë nga më shumë se 20 grupe.

Pereira e kishte prezantuar gazetarin me njerëzit që mund t'i intervistonte për një libër rreth Amazonës, kur varka e tyre nuk arriti të mbërrinte pranë kufirit me Perunë. Personi i katërt i arrestuar në lidhje me vrasjet, Gabriel Dantas, ka dhënë detaje se si u vranë dhe u varrosën burrat.

Ai u tha oficerëve se drejtoi varkën që ndoqi dy burrat, sipas pjesëve të deklaratës së tij të publikuar nga mediat lokale. Por ai pretendon se nuk i është thënë asnjë detaj për udhëtimin apo qëllimin e tij.

Dantas thotë se atij iu dhanë urdhra nga një i dyshuar tjetër, Amarildo da Costa Oliveira, i cili më pas dyshohet se qëlloi Phillips dhe Pereira me një pushkë 16-mash brenda varkës së tyre. Dantas u tha oficerëve se ai ndihmoi në transportimin e trupave të tyre për t'u varrosur, me ndihmën e burrave të tjerë.

Oliveira ishte njeriu i parë që u arrestua pas zhdukjes së tyre. Policia tha se ai u tregoi atyre se si u vranë të dy burrat përpara se t'i çonte oficerët në vendin ku ishin varrosur trupat e tyre. Vëllai i tij, Oseney da Costa de Oliveira, gjithashtu është arrestuar, por mohon çdo përfshirje. Një tjetër i dyshuar, Jeferson da Silva Lima, u arrestua javën e kaluar.

Përveç katër burrave në paraburgim, pesë të tjerë janë identifikuar nga policia për dyshimin se kanë ndihmuar për të fshehur trupat e burrave. Phillips kishte jetuar në Brazil për më shumë se një dekadë dhe ishte një bashkëpunëtor për një kohë të gjatë në gazetën Guardian dhe po shkruante një libër në Amazon.

Pereira, i cili ishte në pushim nga posti i tij me agjencinë qeveritare për çështjet indigjene Funai, ishte ekspert për fiset e izoluara në Amazonë. Pereira kishte marrë kërcënime me vdekje përpara se të niste udhëtimin, thanë grupet e të drejtave indigjene. Zona në të cilën ata udhëtonin është bërë e njohur për aktivitete të paligjshme të peshkimit, minierave, prerjeve të pyjeve dhe trafikut të drogës.

dom phillips bruno pereira gjendet gazetari britanik

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN