LIVE UPDATES
Bota

Ambasada amerikane 'shtyn' Kremlinin të zbulojë vendndodhjen e veteranëve të 'kapur' në Ukrainë

Drueke, 39 vjeç dhe Huynh, 27 vjeç, u kapën nga forcat ruse gjatë një beteje në veri të Kharkiv më 9 qershor

24 Qershor 2022, 09:03 Nga d.d
Ambasada amerikane 'shtyn' Kremlinin të zbulojë vendndodhjen
Alexander Drueke dhe nëna e tij, Lois Drueke

UKRAINË- Lois Drueke, nëna e veteranit Alexander Drueke, i cili është njëri prej të veteranëve të kapur në Ukrainë, shprehet se Ambasada amerikane në Rusi këtë javë po i bënte presion Kremlinit për të zbuluar vendndodhjen e dy veteranëve nga Alabama.

Lois shtoi se djali i saj, Alexander dhe veterani tjetër i kapur ushtarak amerikan, Andy Tai Ngoc Huynh, nuk ishin vullnetarë, duke kundërshtuar deklaratat e një zëdhënësi të Kremlinit.

Prandaj, shtoi nëna e Drueke, ai dhe Huynh meritojnë trajtimin njerëzor të mandatuar nga traktatet e njohura kolektivisht si konventat e Gjenevës, pavarësisht pretendimeve të Rusisë se ato nuk zbatohen për amerikanët që po marrin pjesë në konfliktin në Ukrainë .

"Alex dhe Andy janë robër lufte dhe duhet t'u ofrohet mbrojtje dhe trajtim njerëzor në përputhje me rrethanat," tha Lois.

Deklaratat e saj erdhën një ditë pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov akuzoi Drueke dhe Huynh si ushtarë të fatit që kishin "kërcënuar jetën" e anëtarëve të shërbimit ushtarak të Rusisë dhe republikave të saj të kontrolluara, të vetëshpallura popujsh, Donetsk dhe Luhansk.

Sipas The Guardian, mediat ruse kanë pretenduar se forcat separatiste pro-ruse po mbajnë Drueke dhe Huynh, megjithëse Peskov mohoi se Kremlini e dinte vendndodhjen e dy amerikanëve.

Drueke, 39 vjeç dhe Huynh, 27 vjeç, u kapën nga forcat ruse gjatë një beteje në veri të Kharkiv më 9 qershor. Ata u shfaqën në fund të javës së kaluar në televizionin rus në një qendër paraburgimi në republikën Donetsk, përpara se Peskov të pretendonte se nuk e dinte se ku ndodheshin Drueke dhe Huynh.

Sipas nënës së tij, Drueke i cili shërbeu dy turne në Irak me ushtrinë amerikane mbërriti në Ukrainë pasi udhëtoi nëpër Poloni në mes të prillit. Ai u kishte mësuar ushtarëve ukrainas se si të përdornin armët që po merrnin nga kombet e tjera, ndërsa ata u shmangën pushtuesve rusë duke filluar nga shkurti.

 

 

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN