LIVE UPDATES
Bota

Ukraina "pret dritën jeshile" për anëtarësimin në BE, Rama: Mos iluzioni kot

Por kjo kërkesë ngre pikëpyetje nga vendet e Ballkanit, të cilat ndonjëherë janë në listën e pritjes për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet.

23 Qershor 2022, 17:38 Nga I.A
Ukraina "pret dritën jeshile" për anëtarësimin
Volodymyr Zelenskyy

BRUKSEL- Ukraina "pret dritën jeshile" nga njëzet e xhtatë vendet duke u takuar këtë të enjte më 23 qershor dhe të premten më 24 qershor në Bruksel, për të vërtetuar statusin e saj si kandidat për në Bashkimin Evropian, gati katër muaj pas pushtimit të saj nga ushtria ruse. Por kjo kërkesë ngre pikëpyetje nga vendet e Ballkanit, të cilat ndonjëherë janë në listën e pritjes për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet.

"Ne presim dritën jeshile", tha kreu i administratës presidenciale të Ukrainës Andriï Yermak mëngjesin e 23 qershorit, duke kujtuar se objektivi i qartë është anëtarësimi i plotë në BE, një procedurë e cila megjithatë mund të marrë vite.

“Samiti historik i BE-së fillon sot, Ukraina e ka merituar statusin e kandidatit” për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Ne jemi të gatshëm të fillojmë zbatimin e planit të Komisionit Evropian për të filluar diskutimet për këtë ," shtoi ai.

Bashkimi Evropian do të bëjë një "zgjedhje gjeopolitike" duke i dhënë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë dhe do të përpiqet të rigjallëroj procesin e nisur me vendet e Ballkanit Perëndimor, vazhdoi ai.

Komisioni Evropian lëshoi ​​një opinion të favorshëm për kandidaturën e Ukrainës në fund të javës së kaluar dhe më 21 qershor, Franca, e cila mban presidencën e rradhës të Këshillit të BE-së, tregoi se një "konsensus total" midis njëzet e shtatë kishte dalë në këtë çështje, duke lënë pak dyshime për përmbajtjen e shpalljes përfundimtare.

"Maratona e telefonit"

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili vazhdimisht përsërit se vendi i tij i përket "familjes evropiane" , vazhdoi "maratonën e tij telefonike" më 23 qershor me liderët evropianë për të siguruar një konsensus në favor të një votimi pro.

Ai mund të llogarisë në mbështetjen e Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila u bëri thirrje liderëve evropianë të "rrijnë në këmbë" duke pranuar kërkesën e Kievit. Ky skenar, i paimagjinueshëm deri vonë, iu imponua njëzet e shtatë me luftën e zhvilluar nga Rusia për gati katër muaj. Por procesi i anëtarësimit në BE atëherë mbetet shumë i gjatë për çdo vend kandidat.

"Mos jini nën asnjë iluzion"

Të bllokuar prej vitesh në paradhomën e BE-së, vendet tashmë kandidate për anëtarësim të Ballkanit Perëndimor nuk e fshehën hidhërimin e tyre duke e kujtuar më 23 qershor. Nëse e konsideron se “është gjë e mirë t’i jepet statusi” Ukrainës, kryeministri shqiptar Edi Rama i këshilloi ukrainasit “të mos kenë asnjë iluzion.

"Maqedonia e Veriut ka qenë kandidate për 17 vjet, nëse unë nuk e kam humbur llogarinë, dhe Shqipëria për tetë vjet, kështu që mirë se erdhe në Ukrainë ," tha ai me tallje me ardhjen e tij në Bruksel.

Cilat vende të Ballkanit presin të anëtarësohen në Bashkimin Evropian?

I vetmi vend i Ballkanit Perëndimor që iu bashkua BE-së ishte Kroacia në vitin 2013. Gjashtë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor jashtë BE-së nuk janë të gjitha në të njëjtën fazë në procesin e integrimit. 

Katër janë njohur zyrtarisht si kandidatë: 
- Maqedonia e Veriut (që nga viti 2005),
- Mali i Zi (që nga viti 2010),
- Serbia (që nga viti 2012),
- Shqipëria (që nga viti 2014). Konsiderohet Bosnja dhe Hercegovina dhe Kosova “kandidatë të mundshëm”.

E para aplikoi në vitin 2016, por ende nuk ka marrë statusin e kandidatit. Sa i përket të dytës, ai ka shprehur synimin e tij për anëtarësim në BE, por ende nuk ka aplikuar.

Jo në të vërtetë pjesë e Ballkanit, por vlen të përmendet,  Turqia ka qenë zyrtarisht një vend kandidat që nga viti 1999. Negociatat e anëtarësimit filluan më 3 tetor 2005. Në vitin 2019, ato zyrtarisht ishin në “ngërç” sipas Këshillit të BE-së. Konferenca për shtyp e planifikuar në fund të një takimi midis liderëve të Bashkimit Evropian dhe homologëve të tyre nga gjashtë vendet kandidate të Ballkanit Perëndimor të organizuar para një samiti evropian në Bruksel është anuluar pa shpjegime.

Mbështetja e Gjermanisë

Gjermania është mbështetësja më e fortë e Ballkanit Perëndimor. "Qytetarët e tyre kanë pritur për gati 20 vjet mundësinë për t'u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian. Është me rëndësi të madhe që ky premtim të bëhet i besueshëm" , këmbënguli kancelari Olaf Scholz. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili erdhi në Bruksel duke u zvarritur, tha se nuk priste "asgjë" nga ky samit.

Vetoja e Bullgarisë

Blloqet për hapjen e negociatave janë serioze. Bullgaria kundërshton veton e saj ndaj negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut për arsye mosmarrëveshjesh historike dhe kulturore.

"Qëndrimi bullgar mbetet i pandryshuar derisa parlamenti bullgar të marrë një vendim", njoftoi Kiril Petkov, i rrëzuar më 22 qershor me mocion censure të votuar nga Parlamenti.

Ish-kryeministri bullgar, Kiril Petkov (sepse u rrëzua më 22 qershor me mocion censure në parlamentin e tij) mëngjesin e sotëm në Bruksel. Si rezultat, Sofja po bllokon gjithashtu negociatat me Shqipërinë, kandidatura e së cilës është e lidhur me atë të Maqedonisë së Veriut.

Mosmarrëveshja e Kosovës

“Është e turpshme që një vend i NATO-s, Bullgaria, rrëmben dy vende të tjera të NATO-s, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në mes të luftës në oborrin e pasmë të Evropës, dhe që 26 vende të tjera qëndrojnë ulur dhe ofrojnë një spektakël të frikshëm pafuqie”, tha Rama.

Ndër opsionet në shqyrtim për të "ri-energjizuar" procesin përfshijnë liberalizimin e vizave për Kosovën, shkëputjen e kandidaturave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe dhënien e statusit kandidat Bosnje-Hercegovinës me të njëjtat kushte si për Ukrainën dhe Moldavinë. Por ata nuk bëjnë konsensus mes njëzet e shtatë, tregoi një burim diplomatik.

Zgjedhja për t'i dhënë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë është një gjest shumë i fortë politik, por kushtet për hapjen e negociatave janë kërkuese dhe vendimi kërkon unanimitet”, kujtoi përfaqësuesi i një shteti anëtar.

Udhëheqësit evropianë do të debatonin të enjten mbi propozimin për krijimin e një "Komuniteti Politik Evropian" të nisur nga presidenti francez Emmanuel Macron dhe i mbështetur nga Charles Michel, për të ndihmuar në përgatitjen e kandidatëve për integrim. Këto do të jenë nëntë me Ukrainën dhe Moldavinë dhe nuk duhet harruar edhe Turqia, e cila po ashtu ka 23 vjet që pret radhën.

samiti i brukselit ukraina edi rama

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS