LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama-Kim: Të kërkosh nga drejtësia s’është presion! Do bëjmë kallëzime për figura të PS

11 Maj 2022, 06:26 Nga DOSJA
Rama-Kim: Të kërkosh nga drejtësia s’është

TIRANË– Pak ditë pasi kritikoi e sulmoi punën e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), kryeministri Edi Rama këmbëngul se të kërkosh më shumë nga drejtësia nuk do të thotë se po ushtron presion ndaj saj. Në këtë mënyrë, kreu i qeverisë i është përgjigjur edhe ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim e cila i kërkoi ‘prerazi’ të mos ushtronte më presion ndaj SPAK. Nga selia rozë bashkë me Ministrin e Drejtësisë Ulsi Manja, Rama tha se SPAK duhet të kishte marrë nën hetim ish-kryeministrin Sali Berisha që nga momenti që u shpall non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit, pasi prej një viti qarkullojnë edhe teori konspirative. Rama tha me humor se mbase e gjitha është e bazuar në thashetheme dhe se ai vetë do të përfundojë duke i kërkuar falje Berishës për sulmin që i ishte bërë. Referuar gjyqtarëve e prokurorëve, Rama tha se ata s’mund t’ia hedhin paq me largimin nga drejtësia, por që do të ndiqen edhe penalisht për pastrim parash e fshehje pasurie. Duke iu përgjigjur Kreut të SPAK, Arben Kraja, Rama përmendi gjyqtaren e kallëzuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, Klorinda Çela për të cilën tha se po mban peng ndërtimin e Teatrit të ri të Kukullave me vendimin që i ka dhënë një personi vetëm një javë para se të përjashtohej nga Vettingu.

Duke kujtuar rastin e ish zv.ministres së Brendshme, Rovena Voda, e cila u arrestua pasi pranoi 2 mijë euro, një telefon dhe një arkë me peshk për punësimin e një personi në ministry e marrjen të pandehur të ish-kryetarit të Kushtetueses Bashkim Dedja që fshehu një apartament, Rama tha se ky nuk është standarti i drejtësisë që kërkon. Ai paralajmëroi se shumë shpejt do të bëjë kallëzime për figura të Partisë Socialiste, kryebashkiakë e jo vetëm, por pa përmendur emra. Anëtarët e PS-së që kanë shkelur ligjin i konsideroi nëj turp dhe tha se do ta ketë të mbyllur derën e partisë për aq kohë sa do të ketë të hapura dosjet në SPAK. I pyetur nëse ka ndodnjë provë për Gërdecin, 21 Janarin apo CEZ-DIAS, Rama tha se nuk mund të bëjë punën e drejtësië. Nga ana tjetër, Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka bërë bilancin e gjyqtarëve dhe prokurorëve që kanë kaluar procesin e vettingut. Ai tha se nga 530 gjyqtarë e prokurorë, 179 janë shkarkuar dhe 51 kanë dhënë dorëheqjen, por me miliarda pasuri. Manja listoi 10 prokurorët me pasuri të majme, mes tyre dhe një që kishte ndërtuar vilë pa leje dhe ngriti pyetjen: Përse nuk janë marrë nën hetim?

ZHVILLIMET PRË PAS ORE:

“Duhesh për më nalt o burrë”, gazetari i kujton përgjimet e Manjës, Rama ia kthen latinisht

‘Presidenti nga ‘Rithemelimi”/ Mbyll konferencën me të qeshura, Rama: S’ka shanse

Presion ndaj kryetarit të KMSH-së? Akuzat e Berishës, Rama: Lëreni të varrosë të vdekurit

Kush janë kryebashkiakët për SPAK? Rama: Atë e di SPAK, ka dy çështje nën hetim…

‘S’më keni njohur akoma’/ Rama: Unë s’mbroj askënd, i jap detyrën, po u kap…

Ndërtime në zonat e mbrojtura, Rama s’përgjigjet: Ju ftoj në hapjen e tunelit të Skërficës

Rama: Ne s’ia mësojmë punën SPAK, njerëzit thonë kjo është lojë e shitur

Rama: Shumë shpejt do bëjmë kallëzime për kryebashkiakë e figura të PS

Rama-Krajës: Çfarë do prej meje? Tjetra me mbi 400 mijë euro pasuri bllokoi Teatrin

‘Ne s’jemi kundër SPAK’/ Rama: Të mos gjuajë dinamit për cironka, nuk është KLSH

21 janari, Gërdeci e CEZ-DIA, Rama: S’bëjmë punën e drejtësisë, njerëzit thonë na shiti

‘I quan leksione qëndrimet e Kim?’/ Rama: Ka ngatërruar adresë, të shkojë në anët e tjera

Rama: Demi kapet nga brirët! Ndoshta DASH flet me thashetheme e i kërkojmë falje Berishës

Rama për Dvoranin: Jeton ende në apartamentin e dhënë nga komiteti, u bë Zvicër këtu?

Mediat e huaja vlersojnë veshjen e Ronela Hajatit si më të keqen në ‘Eurovizion 2022’

Rama: Mua s’më jep dot leksione askush për ndërhyrje në drejtësi, as shqip e as anglisht

Manja numëron vilat e prokurorëve: 31 prona për 5 subjekte! Njëri e ka ndërtuar pa leje

Manja nxjerr listën:713 mijë euro pasuri, prokurori i kamur kryeson, çifti tejkalon 1 mln€

Manja nxjerr listën:713 mijë euro pasuri, prokurori i kamur kryeson, çifti tejkalon 1 mln€

Manja: S’mund t’ia vini gishtin PS-së, ne jemi krijuesit e sistemit gjyqësor

Rama: Ku janë prokurorët para drejtësisë? Nuk ndalemi deri sa të shohim fakte

Berisha non-grata, Rama: Vihet në pikëpyetje DASH, kemi një 1 vit me teori konspiracioni

Rama i përgjigjet Kim: S’po bëjmë presion! Ç’të themi për deklaratat e ndërkombëtarëve

Rama: Sa të jem unë, s’ka presion ndaj drejtësisë

Rama: SPAK të hyjë në oborrin e PS, të bëjë drejtësi për këdo që na turpëron

Rama: S’ka të paprekshëm, kush del para drejtëssië, derën e PS e ka të mbyllur

(a.b)/dosja.al

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

kryesore politike edi rama rama me gazetaret 11 maj 2022 edi rama rama me gazetaret 11 maj 2022

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni