LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Liga e Konferencës’/ Çmimet e hoteleve në Tiranë në stratosferë, KRAHASIMI me Parisin

11 Maj 2022, 06:38 Nga DOSJA
‘Liga e Konferencës’/ Çmimet e hoteleve në

TIRANË– Ku ka krizë, ka përfitim! E mesa duket ne shqiptarët dimë ta bëjmë më mirë se të gjithë duke çuar në “qiell” çmimet e dhomave të hoteleve kur në Tiranë pritet që të luhet Finalja e Ligës së Konferencës. Hotelet në kryeqytet kanë shumëfishuar çmimet e dhomave në Tiranë deri në 9 mijë euro nata. Si “shefi” i vendit mikpritës, kryebashkiaku i Tiranës ka marrë në mbrojtje pronarët e hoteleve që çuan çmimet deri në 9 mijë euro nata për ndeshjen gjatë finales së Ligës së Konferencës.

Erion Veliaj tha se është faji i sportdashësve që nuk i kishin pronontuar më parë biletat dhe i lanë për në momentin e fundit. Gjë që nuk qëndron sepse nuk mund të prenontosh dy muaj para një dhomë hoteli, për më tepër kur nuk ke siguri që skuadra e zemrës do të arrijë aq larg në kompeticion.

Por për të bërë një krahasim më të saktë, pa u ndikuar nga asnjë retorikë dhe zhvillim që ka trazuar ujërat së fundmi, Dosja.al veshi “petkun” e një turisti dhe kërkoi sesa mund të shkonte çmimi i një dhome hoteli në Paris. Po, në Paris atje ku do të luhet finalja e “Champions League”, kompeticion edhe më i madh se ai që do të zhvillohet në Shqipëri. Me çmimin e një dhome hoteli në Shqipërinë tonë të vogël, një tifoz; pret biletën e ndeshjes, pret biletën e autobusit për të shkuar në Paris, madje merr edhe hotel.

Për të mos komentuar më shumë seç duhet, Dosja.al ka renditur me radhë të gjithë hotelet e gjetura në Paris, shumë pranë qendrës dhe çmimet që në krahasim me ato të Tiranës duken qesharake e kap në mesatare prej 300 mijë lekësh të vjetra shqiptare. Me siguri pronarët francezë nuk duan të fitojnë.

Çmimet janë të aksesueshme për të gjithë, si dhe për Veliaj dhe shumë skeptikë të tjerë që e cilësojnë si normale gjithçka që po ndodh në vendin tonë që është kthyer më i ndjeshëm ndaj ndryshimeve se vetë bursa e “Wall Street”.

E gjithë “zhurma” që po shkaktohet në media u denoncua dy ditë më parë nga kreu i Shoqatës së Hoteleri Turizmit Zak Topuzi, i cili shkruante se për shkak të tifozëve që do të vendosen në Tiranë për ndjekur përballjen Roma-Feynord, hotelet kishin rritur çmimet. Ai kërkonte që Erion Veliaj dhe Ministria e Financave të menaxhonte situatën, por deri më tani ka reaguar vetëm Autoriteti i Konkurencës.

Hetimet kanë nisur por koha do tregojë nëse do nxirret gjë në dritë.

(k.m)/dosja.al

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

aktualitet aktualitet “uefa conferenca league” cmimet e hoteleve ne tirane finalja e ligës së konferencës “uefa conferenca league” cmimet e hoteleve ne tirane finalja e ligës së konferencës

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Maj 2022, 06:24

Rusia bombardon stacionet hekurudhore në Ukrainë

RUSI- Në luftën në Ukrainë, Rusia po vë gjithnjë e më shumë në shënjestër objektet hekurudhore të vendit. Në fakt hekurudha është kthyer në një nga mjetet më të...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni