LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Dënimi i Dritan Dajtit’/ Paralajmërimi i Vezajt: Ka bllokuar procesin, do t’i shpëtojë dënimit të përjetshëm

8 Shkurt 2019, 21:03 Nga DOSJA
‘Dënimi i Dritan Dajtit’/ Paralajmërimi i Vezajt: Ka

Gazetari Flamur Vezaj, e kishte paralajmëruar manovrën ligjore te Dritan Dajtit që në 2018.

Shtyrjen 10 – vjecare të gjyqit, ai e shikonte si një ndihmë që prokuroria dhe gjykata po i jepnin të akuzuarit për vrasjen e 4 policëve, për t’i shpëtuar dënimit me vdekje.

“Dritan Dajti prej vitesh ka bllokuar procesin gjyqesor ndaj tij tashme ne Gjykaten e Apelit per Krime te Renda, vetem e vetem me shpresen se gjyqtaret qe po gjykojne ate nuk do te kalojne “Vetingun” dhe procesi ndaj tij do bllokohet e me ardhjen e gjyqtareve te tjere do ta rikthej dosjen per gjykim perseri ne Shkallen e Pare ku te perfitoj gjykim te shkurtuar dhe automatikisht ti shpetoi denimit me burgim te perjteshem!”- shkruante Vezaj.

Ditën e sotme, Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda rrëzoi dënimin e përjetshëm në ngarkim të Dritan Dajtit.

Dajti, i dënuar për vrasjen e 4 policëve në vitin 2009 në Durrës bëri kërkesë për gjykim të shkurtuar, e cila iu pranuar duke u dënuar me 25 vite burg.

Ndryshimi i vendimit të Gjykatës për dënimin e Dritan Dajtit ka shkaktuar një valë reagimesh në politikë shqiptare, dhe në rrjetet sociale. (Lexo këtu)

Reagimi i plotë i Flamur Vezaj

Çfare ndryshoi reforma ne drejtesi qe gjyqet te mos merren peng nga kriminelet? Asgje!!! Dritan Dajti prej vitit 2009 ka bllokuar procesin e tij gjyqesor dhe tashme po kopjohet ne menyre perfekte edhe nga miku i tij Emiljano Shullazi e “ushtaret” e tij! Dy personazhet e njohur te botes se krimit Dritan Dajti e Emiljano Shullazi edhe nga qelia e burgut po vazhdojne miqesine mes tyre duke ndjek te njejten strategji per zvarritjen e procesit gjyqesor! Loja me avokatete tashme eshte bere zakon prane Gjykates se Krimeve te Renda nga keta dy personazhe qe prej vitesh kane sfiduar drejtesin ne Shqiperi!

Dritan Dajti prej vitesh ka bllokuar procesin gjyqesor ndaj tij tashme ne Gjykaten e Apelit per Krime te Renda duke mos lejuar togat e zeza te shprehen me vendimin per akuzen e vrasjes se 4 punonjesve te policise se shtetit! Fillimisht prane Shkalles se Pare e tashme edhe prane Apelit per Krime te Renda duke zvarritur pafundesisht kete proces me lojra proceduriale dhe arsyetime banale! Vetem e vetem me shpresen se gjyqtaret qe po gjykojne ate nuk do te kalojne “Vetingun” dhe procesi ndaj tij do bllokohet e me ardhjen e gjyqtareve te tjere do ta rikthej dosjen per gjykim perseri ne Shkallen e Pare ku te perfitoj gjykim te shkurtuar dhe automatikisht ti shpetoi denimit me burgim te perjteshem!

Kete strategji, sic duket eshte duke ndjekur edhe miku i tij Emiljano Shullazi me “ushtaret” e vet prane Gjykates se Shkalles se Pare per Krime te Renda ku nen “keshillimin” e Dajtit po zvarrit vazhdimin e procesit gjyqesor! Edhe keta te pandehur duke shfrytezuar pafuqine proceduriale te Gjykates po vazhdojne lojrat me mungesen e avokateve me te vetmin qellim zvarritjen e dhenies se pretences se prokurorise dhe me pas vendimin e Gjykates! Sic duket edhe keta te pandehur presin qe prokuroret dhe gjyqtaret e ceshtjes ti nenshtrohen “Vetingut” me shpresen e largimit te tyre dhe me pas me strukturen e re te Prokurorise se Perkohshme te perfitojne lehtesimin e pozites penale!

#Mendoj se disa prej “reformatoreve” te drejtesise, edhe pse ishin te njohur me praktiken zvarritese te gjyqit “Dajti” nuk moren asnje iniciative (me dashje) per te ndryshuar proceduren penale qe lojrat me avokatet ne proces gjyqesore te evitoheshin! Mos ndryshimet e kesaj procedure, i ka lene hapesire edhe te tjereve si Shullazi me “kompani” te bejne te njejtet lojra dhe sfidojne drejtesine! “Reformatoret” mesa duket kishin si qellim te vetem largimin e disa prokuroreve dhe gjyqtareve, emrat e te cileve jane listuar nga subjektet politike qe ne disa raste po zbatohen me perpikmeri nga “Vetingsat”! Keta “reformatore” na “mbushen” mendjen se po largojne te korruptuarit nga sistemi por nuk na thane se proceset ne emer te reformes do zvarriten pa fund sic po ndodh dhe qe rrezikohet qe shume kriminel te dalin ne rruge per shkaqe proceduriale te afateve te paraburgimit!

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet dritan dajti flamur vezaj masakra e durresit dritan dajti flamur vezaj masakra e durresit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE