LIVE UPDATES

dritan dajti

Politike 31 Janar 2020, 18:30

TIRANË– I ftuar ditën e sotme në studion e emisionit “Top Talk” ishte deputeti Lefter Maliqi. Pikërisht deputeti së bashku me opozitën parlamentare k...

Aktualitet 19 Janar 2020, 19:09

TIRANË– Emri i Dritan Dajtit vazhdon t’i sjellë telashe policisë. I dënuar me 4 burime të përjetshme, dhe më pas me një dënim që ka zbritur në 25 vite burg...

Insights 25 Mars 2019, 08:44

Shullazi në gjurmët e Dajtit!

TIRANË-  Telenovela e procesit gjyqesor ndaj Emiljano Shullazit dhe “bandes” se tij, po vazhdon prane Gjykates se Apelit per Krime te Renda! Ashtu si telen...

Politike 11 Shkurt 2019, 17:07

Reforma në Drejtësi e ka fajin

Ka dy lloj reagimesh pas vendimit të një gjykate që i ka hequr dënimin e përjetshëm Dritan Dajtit, akuzuar për vrasjen e katër oficerëve të policisë.Reagimi i p...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

7 gushti i masakrave, Artan Hoxha përkujton katër oficerët e vrarë nga Dritan Dajti në Durrës dhe ‘komisarin e hekur - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

7 gushti i masakrave, Artan Hoxha përkujton katër oficerët e vrarë nga Dritan Dajti në Durrës dhe ‘komisarin e hekur

7 Gusht 2021, 16:38 Nga DOSJA
7 gushti i masakrave, Artan Hoxha përkujton katër oficerët e

TIRANË– Gazetari Artan Hoxha ka kujtuar sot dy ngjarje mjaft e të rënda e njëkohësisht të rëndësishme, që kanë ndodhur më datë 7 gusht. Në një postim ne profilin e tij në Facebook, Hoxha shkruan se si sot e 18 vite më parë, vdiq koloneli Gani Malushi, Shefi i komisariatit të Krujës, i cili ra pre e një atentati vetëm 100 metra larg drejtorisë së Policisë në Durrës, më 6 gusht. Një ditë më vonë, ‘komisari i hekurt’ ndërroi jetë në spital.

Por në këtë datë, por në vitin 2009, 12 vite më parë, është regjistruar masakra e Durrësit. Në këtë ditë, katër oficerë policie, Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj, dhe Sajmir Duçkollari, teksa përpiqeshin të arrestonin Dritan Dajtin. Ata u shpallën Deshmorë të Atdheut, por Hoxha shton se sot në asnjë njoftim zyrtar të Ministrisë së Brendhshme nuk lexoi asnjë fjalë të vetme për në përkujtim të këtyre pesë të rënëve në krye të detyrës.

“Heronjte jane persona, qe kane bere ate qe duhej bere, duke pranuar pasojat”….(Paulo Coelho). 7 gushti eshte gjithnje nje dite e trishtuar per mua… Eshte nje date qe me kujton vazhdimisht Burrat me B te madhe, qe sakrifikuan jeten per kete vend. Dhe nuk jane deshmore te shekullit te kaluar, jane heronjte tane te fresket, ku deshmitare te renieve te tyre heroike, jemi vete. Me 7 gusht 2003, nderroi jete duke luftuar me vdekjen, Deshmori i Atdheut, Kolonel Gani Malushi. I plagosur nje dite me pare ne nje atentat te organizuar vetem 100 metra prane drejtorise se policise Durres, Shefi i komisariatit te Krujes, kolonjari 50 vjeçar Gani Malushi, nuk i mbijetoi bresherise se kallashnikovit… Me 7 gusht 2009, 12 vite me pare, po ne qytetin e Durresit, ne nje operacion policor te skuadres se operacioneve speciale, per te arrestuar Dritan Dajtin, mbeten te vrare 4 oficere policie, Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj, dhe Sajmir Duçkollari, tashme Deshmore te Atdheut… Kerkova larte e poshte ne njoftimet zyrtare te Ministrise se Brendeshme, por askund nuk pashe nje fjale te vetme ne perkujtim te 5 Deshmoreve te Atdheut, te rene ne krye te detyres.. Nderim dhe krenari per ju Deshmore te Atdheut…”- shkruan Hoxha.

(f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet dritan dajti gani malushi masakra e durresit dritan dajti gani malushi masakra e durresit

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"