LIVE UPDATES
Bota

Dorëheqja e Guvernatorit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo, qëndrimet pro dhe kundër

11 Gusht 2021, 18:19 Nga DOSJA
Dorëheqja e Guvernatorit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo, qëndrimet

SHBA-Pas një dekade në krye të shtetit të Nju Jorkut, Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo njoftoi se po jep dorëheqjen, pas akuzave se kishte ngacmuar seksualisht të paktën 11 gra. Më parë zoti Cuomo u kishte rezistuar thirrjeve për dorëheqje, edhe pasi Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut publikoi një javë më parë rezultatet e një hetimi që konfirmonin se ai ishte sjellë në mënyrë të papërshtatshme.

Dorëheqja e zotit Cuomo është një rënie spektakolare për dikë që vjen nga një dinasti politike amerikane dhe kishte ambicje edhe më të mëdha. Vetëm një vit më parë ishte fytyra e luftës ndaj Covidit në Nju Jork. Dorëheqja e tij ishte nxitur jo vetëm nga kundërshtarët e tij por edhe nga aleatët politikë. Ai tha se po tërhiqej për të mirën e Nju Jorkut.

“Mendoj se duke pasur parasysh rrethanat, mënyra më e mirë se si mund të ndihmoj tani është të largohem dhe të lejoj qeverinë t’i kthehet qeverisjes. Dhe këtë do të bëj”, tha zoti Cuomo.

Disa njujorkezë u kapën në befasi nga vendimi i tij edhe pse legjislatura shtetërore po ushtronte haptazi presion për ta hequr atë nga detyra përmes procedurës së shkarkimit.

“Sinqerisht, jam tepër i befasuar, por nga ana tjetër kjo tregon mungesën e transparencës në qeverisjen tonë. Jam po aq i habitur sa edhe i tronditur me vendimin që ai mori. Them se ndoshta mund të ishte përpjekur ta luftonte, por unë mendoj se u tërhoq me fisnikëri”, thotë Miguel Jurado, banor i Nju Jorkut.

“Po u befasova pak, sepse mendoj se ai edhe me ngacmimet seksuale, do të vazhdonte akoma. Pra, jam e kënaqur që të paktën dha dorëheqjen”, thotë Brenda Zimmer, banore e Nju Jorkut.

Pavarësisht dorëheqjes zoti Cuomo vazhdoi të mohonte se ai nuk i kishte respektuar gratë me qëllim dhe tha se akuzat ishin sulme “të motivuara politikisht” kundër tij.

“Unë përqafoj dhe puth njerëz kur i takoj, qofshin gra dhe burra. E kam bërë atë gjithë jetën time. Kështu kam qenë gjithmonë. Në mendjen time, kurrë nuk kam e kaluar kufirin me askën. Por nuk e kisha kuptuar se si kanë ndryshuar normat. Ka ndyshime brezash dhe kulturore që thjesht nuk i vlerësova sa ç’duhej dhe duhet ta kisha bërë. Nuk ka justifikim”, tha zoti Cuomo.

Avokatja e njërës prej akuzueseve, Gloria Allred tha se ai kishte bërë mirë që dha dorëheqjen.

“Nuk është më e pranueshme të prekësh gratë në asnjë pjesë të trupit të tyre, fytyrë apo në pjesët private. Nuk është e pranueshme në vendin e punës, dhe as jashtë vendit të punës. Ai e dinte këtë, kur e bëri një gjë të tillë. Ishte marrje në sy e rrezikut në nivelin më të lartë “, tha ajo.

Presidenti Biden tha se e respektonte vendimin e Guvernatorit Cuomo dhe se megjithëse mendonte se kishte bërë punë të mirë në drejtime të tjera, ishte vendimi i duhur.

“Gratë duhet të besohen kur bëjnë akuza që janë të mbështetura me fakte dhe të vërtetuara nga hetimi. Ata u hetuan dhe u përcaktua se ajo që ato thanë ishte e saktë”, tha ai.

Prokurorja e Përgjithshme e Shtetit të Nju Jorkut, Letitia James tha javën e kaluar se gratë që kanë akuzuar akuzuar zotin Cuomo ishin punonjëse dhe ish -punonjëse të shtetit të Nju Jorkut.

Falë dorëheqjes së zotit Cuomo, shteti i Nju Jorkut do të drejtohet për herë të parë nga një grua, zëvendës guvernatorja Kathy Hochul, një 62-vjeçare ish-anëtare e Kongresit./VOA/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota dorehiqet andrew cuomo kathy hochul letitia james dorehiqet andrew cuomo kathy hochul letitia james

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike