LIVE UPDATES
Bota

Edita Tahiri: Vuçiç e bëra për spital në Bruksel, i përmenda NATO-n

22 Dhjetor 2021, 22:01 Nga DOSJA
Edita Tahiri: Vuçiç e bëra për spital në Bruksel, i

KOSOVË- Ish-shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka treguar një rast kur e ka bërë Presidentin serb Aleksandar Vuçiç për spital. E ftuar në emisionin ‘Pressing’ T7, Tahiri tha se në atë takim ishin prezentë, kryeministri i atëhershëm Isa Mustafa, zëdhënës i tij Hashim Thaçi si dhe Vlora Çitaku. Ajo u shpreh se ngjarja ka ndodhur nw njw takim dy palwsh mes vendve nw Bruksel, pwr mosmarrwveshjet, duke shtuar se pasi i pwrmendi NATO-n, Vuçiçit i hipi tensioni.

“Vuçiçi filloi me fol me arrogancë. Thoshte: “Këto lëshime që unë po i bëj po i bëj me vetëdije sepse unë edhe mund të mos i pranojë. Duke folur kështu me arrogancë, meqenëse as Mustafa dhe as Thaçi nuk reaguan, e para reagoi Vlora. I tha: “Shiko, ne më së pari s’jemi shqiptarë të Kosovës, minoritet siç po mendon ti. Ne jemi Kosova dhe jemi shumicë”. Mua më pëlqeu. Mirëpo Vuçiçi u bë edhe më arrogant. Tha: “Shikoni, unë di dhe mund t’ua bi ushtrinë në Kosovë”. Unë iu ktheva e i thash: “Të paska ra malli për NATO’n. Pastaj çfarë kishte ndodhur? Kur unë i thash “malli të paska ra për NATO’n e bombardimet, ai kërkoi prej Mogherinit pauzë. Ne shkuam dhe menduam për ndonjë kafe. Por s’po vjen Vuçiçi, s’po na thërrasin. Pas një ore dola unë, i kisha bërë miq këta të BE’së, shtatë vjet tërë kohën në Bruksel. E thirra njërin prej tyre dhe e pyeta: “Çka po ndodh, a po shkojmë në drekë apo çka?”. Më tha: “Mos i trego askujt por Vuçiçi në spital”, i thash “pse” : “i ka hyp tensioni”, më tha,” përfundoi Tahiri.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni aleksandar vucic edita tahiri hashim thaci nato vlora citaku aleksandar vucic edita tahiri hashim thaci nato vlora citaku

Sondazh

Poll
Bota 22 Dhjetor 2021, 21:44

FDA autorizon pilulën e Pfizer kundër COVID-19

SHBA- Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) autorizoi të mërkurën pilulën kundër COVID-19 të Pfizer për njerëzit me rrezik të lartë të moshës 12 v...

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë