LIVE UPDATES
Ekonomi

APP për tenderët: “Keq” promovimi i konkurrencës, “më mirë” planifikimi dhe cilësia

Nga monitorimi rezulton se 15 aktivitete (45%) kanë mundur të realizohen plotësisht, ndërsa 11 (33%) janë në proces dhe janë realizuar pjesërisht, 6 (18%) nuk janë realizuar dhe për 1 aktivitet (3%) nuk ka informacion.

27 Qershor 2022, 07:05 Nga A.B
APP për tenderët: “Keq” promovimi i konkurrencës,
Foto ilustruese

Zbatimi i strategjisë për prokurimin publik ka kaluar së fundmi në analizë sa i takon arritjes së objektivave të vendosur.

Agjencia e Prokurimit Publik (APP) saktësoi në raportin e saj të radhës të monitorimit se nga 10 tregues performance, janë nxjerrë të dhëna për 8 prej tyre.

Për këta tregues, rezulton që janë realizuar në masën 100% 6 prej tyre, dy prej tyre nuk janë realizuar dhe per dy të tjerë nuk ka qenë e mundur nxjerrja e të dhënave.

“Gjatë vitit 2021, ka pasur zhvillime në të gjitha qëllimet e politikave të strategjisë dhe në përgjithësi ka pasur një shkallë realizimi të kënaqshme sa i takon aktiviteteve dhe treguesëve të perfromancës.

Nga monitorimi rezulton se 15 aktivitete (45%) kanë mundur të realizohen plotësisht, ndërsa 11 (33%) janë në proces dhe janë realizuar pjesërisht, 6 (18%) nuk janë realizuar dhe për 1 aktivitet (3%) nuk ka informacion.

Ndërkohë, 60% e treguesve të përformancës janë realizuar 100%, 20% nuk u realizuan dhe pjesa tjetër e tregueseve (20%) nuk u matën pasi mungonte informacioni” thuhet në dokument.

Por cilët janë në fakt objektivat apo treguesit kyç ku është bërë avancim me rezultate të mira dhe ato ku ka pasur pak ose aspak rezultat?

Duke qenë se ligji i prokurimeve është relativisht i ri, ecuri të mirë ka shënuar plotësimi me akte nënligjore i tij për ta bërë sa më të zbatueshëm. Po kështu edhe trajnimi i punonjësve të Agjencisë në funksion të fuqizimit të kapaciteteve njerëzore.

Nuk ka pasur ecuri të mire, nga ana tjetër, rishikimi i kritereve specifike që duhen plotësuar për punonjës prokurimi dhe rishikimi i përshkrimeve të punës për këto pozicione në institucionet pjesë e fushës së veprimit të legjislacionit për nëpunësin civil, në përputhje me legjislacionin për prokurimin publik dhe me këtë strategji, si dhe hartimi dhe miratimi i tyre për të njëjtat pozicione në institucionet e tjera.

Insitucionet kanë dështuar gjithashtu në analizimin e funksionimit të tregut publik, duke u bazuar njëkohësisht edhe në këndvështrimin e blerësve (autoriteteve kontraktore), edhe në atë të operatorëve ekonomikë. Po kështu, nuk vërehen përmirësime në ngritjen e një forumi për konsultim dhe dialog me sektorin privat apo hartimin e dokumenteve udhëzues për përmirësimin e funksionalitetit dhe atraktivitetit të tregut të sektorit publik për SME-të.

Në një shtojcë të veçantë, APP vëren se, të përmbledhura mbi rezultatet e treguesve kyç të performances, më mirë në vitin 2021 shfaqet cilësia e mallrave dhe shërbimeve të fituar, rritja e transparencës për koncesionet, përmirësimi i planifikimit të prokurimeve apo eficienca e dhënies së kontratave.

Më keq paraqitet promovimi i konkurrencës në treg si dhe standardizimi i shërbimeve të ofruara nga organet publike. Pa ndonjë ecuri mbresëlënëse shfaqen edhe promovimi i pjesëmarrjes së SME-ve në prokurime si dhe treguesi që lidhet me rritjen e përfitimeve mjedisore dhe sociale të shërbimeve të ofruara nga organet publike. / MONITOR

app tender konkurenca

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave