LIVE UPDATES
Ekonomi

Barometri i Ballkanit/ Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen, pabarazia është rritur

Nga ekonomitë e BB-së duket gjendja ekonomike në Kosovë të ketë ndryshuar plotësisht; ndërsa 89% panë përkeqësim të ekonomisë në 2020, në 2021, për 77% e të anketuarve situata është përmirësuar ndjeshëm.

24 Qershor 2022, 15:17 Nga F.M

 

Barometri i Ballkanit/ Shqiptarët më pesimistët për të
Grafik

 

TIRANË- Ndryshe nga qytetarët, bizneset në Shqipëri dhe Kosovë në anketën e Barometrit të Ballkanit shprehen me doza të larta të optimizmit për 2022. Nga një indeks nga 1-100 pikë, ku vlera më e ulët tregon një situatë jo të mirë dhe vlera 100 një situatë shumë të mirë, Shqipëri moria 79 pikë për perspektiven e ekonomisë, Kosova 92 pikë dhe vendet e tjera një nivel më të ulët.  Barometri i biznesit për vitin 2022 tregon se Shqipëria është në nivele më të larta krahasuar me 2019, ndërkohë që të gjitha ekonomitë e tjera janë në një nivel më të ulët optimizmi se para pandemisë.

Serbia dhe Mali i Zi u rikuperuan pa arritur nivelin e para-pandemisë, por rimëkëmbja e Serbisë është më i shpejtë. Situata e përgjithshme ekonomike u përmirësua ndjeshëm në vitin 2021 për Ballkanin Perëndimor. Të dhënat tregojnë se krahasuar me 74% në vitin 2020 që raportuan një përkeqësim të tillë, në vitin 2021 vetëm 41% e të anketuarve thanë se gjendja e përgjithshme ekonomike në ekonominë e tyre është përkeqësuar. Nga ekonomitë e BB-së duket gjendja ekonomike në Kosovë të ketë ndryshuar plotësisht; ndërsa 89% panë përkeqësim të ekonomisë në 2020, në 2021, për 77% e të anketuarve situata është përmirësuar ndjeshëm. Edhe pse është e vështirë për të siç duhet vlerësoni arsyet që qëndrojnë pas tij, kjo zhvendosje e konsiderueshme mund të shpjegohet me pikën shumë të ulët që e karakterizoi Kosovën  një vit më parë nga njëra anë dhe ndryshimet politike që ndodhi në vitin 2021.

Opinioni se si pritet të jetë gjendja ekonomike në vitin e ardhshëm është i ndarë në 36% e të anketuarve që mendojnë që ekonomia e Ballkanit Perëndimor të përmirësohet, ndërsa 30% presin përkeqësim, krahasuar me përkatësisht 30% dhe 26% një vit më parë. Pavarësisht nga situata e përgjithshme ekonomike në ekonomitë e Ballkanit Perëndimor e përcaktuar nga rimëkëmbja pas pandemisë dhe problemet e vjetra strukturore, mbështetja për bashkëpunimin rajonal ka mbetur konstante. Bizneset që e shohin bashkëpunimin rajonal si të rëndësishëm dhe të dobishëm janë Kosova dhe Shqipëria, ndërsa biznesmenët në Maqedoninë e Veriut kanë qenë më së shumti hezitues në këtë drejtim.

Ekonomitë e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të përballen me pengesa të ngjashme në operacionet tregtare gjate viteve. Kriza e migracionit duket se është rikthyer si në nivelet para pandemisë. Ekonomia informale është një problem i rëndësishëm në të gjithë rajonin. Në anën tjetër të spektrit, diskriminimi i bazuar në etni, gjini, moshë dhe të ngjashme identifikohen si më pak pengesa në të gjitha ekonomitë e Ballkanit Perëndimor. Të anketuarit vlerësuan disa faktorë kyç që lidhen me sjelljen e qeverisë si shumë negativë ose shumë pozitive. Pjesa më e madhe e të anketuarve i percepton të dhënat e qeveritare integritetit publik dhe korrupsionit në shkallë nga negative në shumë negative. Shqipëria dhe Bosnja dhe Hercegovina  (43%) dhe Maqedonia e Veriut (59%) sugjerojnë një rritje të perceptimit të këtyre faktorëve si negativë dhe shumë negativë. Nga ana tjetër, Kosova ndan prirjen më pozitive ndaj qeverisë, duke arritur një përqindje të lartë mahnitëse prej 81%. Kjo rritje e pazakontë në Kosovë lidhet me peizazhin politik të krijuar nga qeveria e re.

Marrë nga Monitor.al

monitor

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia