LIVE UPDATES
Ekonomi

Borxhet e prapambetura, OSHEE arkëtoi 52 milionë euro në 6-muajt e 2022

Këto janë detyrime të prapambetura ndër vite mes bizneseve, familjarëve dhe institucioneve publike dhe që kanë hyrë në një skemë shlyerjeje me aktmarrëveshje me OSHEE.

25 Gusht 2022, 07:01 Nga A.B
Borxhet e prapambetura, OSHEE arkëtoi 52 milionë euro në 6-muajt
Drita

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka arkëtuar për janar-qershor 6.3 miliardë lekë apo rreth 52 milionë euro në zërin që njihet si arkëtime nga faturat e viteve të kaluara.

Këto janë detyrime të prapambetura ndër vite mes bizneseve, familjarëve dhe institucioneve publike dhe që kanë hyrë në një skemë shlyerjeje me aktmarrëveshje me OSHEE.

Të dhënat zyrtare të raportuara nga Operatori i Shpërndarjes pranë Entit Rregullator të Energjisë tregojnë se nga arkëtimet totale të 6 mujorit që janë 40 miliardë lekë shuma e mbledhur nga detyrimet e prapambetura të viteve të kaluara është rreth 15 për qind. Stoku i borxhit pranë OSHEE vijon të mbetet ende i lartë duke shënuar herë pas here edhe rritje për shkak të moshlyerjes në kohë të detyrimeve në faturat korrente të grupeve të caktuara si biznese apo institucione.

Nga totali prej 40 miliardë lekësh 18.6 për qind i përkasin faturave të arkëtuara për faturat e tjera të vitit aktual që do të thotë, janë fatura që nuk janë paguar brenda afatit 30 ditor të muajit korrent por më vonë. Ndërkohe që 20.6 miliardë lekë kanë ardhur në këto 6 muaj nga pagesa e faturave korrente.

Në vitin 2014 qeveria nisi atë që njihet si reforma në sektorin e energjisë duke tentuar të ulte humbjet përmes ndërprerjes së lidhjeve të jashtëligjshme si dhe mbledhjen e detyrimeve të prapambetura me forcë. Kjo bëri që shumë familjarë apo biznese të hynin në skemën e prezantuar në atë kohë që parashikonte shlyerjen e detyrimit në mënyrë të menjëhershme duke përfituar reduktim të kamatëvonesave.

Në atë kohë për familjet do të vendosej nnjë minimum pagese që do të ishte edhe më e reduktuar për familjet që ishin në ndihmë ekonomike. Për biznesin këstet parashikonin si fillim një shtrirje kohore mes 25-144 këste duke u dhënë atyre mundësi që të paguanin borxhin e akumuluar ndër vite.

Në qershor 2022 stoku i detyrimeve arriti në total 79.9 miliardë lekë ku për familjarët ka vijuar tendencën rënëse, për insitucionet jobuxhetore atë rritëse me 18 miliardë dhe për bizneset ka pësuar një rritje të lehtë./MONITOR

oshee energji elektrike

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013