LIVE UPDATES
Ekonomi

Mbi 6 milionë euro për fshatra me potencial turizmin, ankimohen 4 tenderat në KPP

Procedura e parë e ankimuar është “Ndërhyrja Rigjenerimi Urban në Fshtra me potencial Turistik (Qytezë, Arrëz, Sinicë, Rehovë, Leus, Sotirë” me një fond limit 187.5 milionë lekë.

19 Gusht 2022, 07:04 Nga A.B
Mbi 6 milionë euro për fshatra me potencial turizmin, ankimohen 4
Fshat

Të paktën katër procedurë që parashikojnë ndërhyrjet në disa fshatra me potencial turizmi janë ankimuar në Komisionin e Prokurimit Publik.

Bëhet fjalë për procedura të hapura pak kohë më parë nga ana e Fondit Shqiptar të Zhvillimit si pjesë e një projekti më vete dhe ku për secilin prej procedurave është parashikuar një fond limit 187.5 milionë lekë. Procedurat në fjalë janë në pjesë të ndryshme të vendit dhe disa fshatra janë pjesë  e listës 100 fshatra të nisur si nismë pak vite me parë.

Procedura e parë e ankimuar është “Ndërhyrja Rigjenerimi Urban në Fshtra me potencial Turistik (Qytezë, Arrëz, Sinicë, Rehovë, Leus, Sotirë” me një fond limit 187.5 milionë lekë.

Procedura e dytë është ajo për ndërhyrja Rigjenerim Urban në Fshatra me potencial Turistik (Fushë-Studën, Sutaj, Seferan).

Procedura e tretë “Ndërhyrja rigjenerimi urban në fshatra me potencial turistik (Vermosh, Lëpushë, Curraj i Epërm, Shishtavec, Radomir dhe Rabdish” ku edhe në këtë rast fondi limit i procedurës ka qenë 187.5 milionë lekë.

Procedura e katërt është “Ndërhyrja Rigjenerimi Urban në Fshatra me potencial Turistik (Hekal, Klos, Vajze, Plloçë, Tragjas, Kuç”.

Në total fondi limit për të katër procedurat llogaritet në 750 milionë lekë apo mbi 6.1 milionë euro. Tenderët u hapën në fund të qershorit dhe paraqitja e ofertave ishte parashikuar në datën 17 korrik. Tashmë që ankimimi nga një operator ka mbërritur në KPP për të katërta procedurat do të thotë se ka kaluar fazën e parë të ankimimit në autoritetin kontraktor.

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njoftoi në fillim të qershorit zbatimin e dy projekteve të tjera ku parashikohej  që përmes tyre të riparohen shtresat asfaltike të rrugëve në zonat që ishin në listën e 100 fshatrave si dhe të përmirësohen fasadat në disa zona urbane.

Procedurat që u hapën në atë kohë kishin një fond limit të parashikuar prej 1.6 miliardë lekë apo rreth 13 milionë euro./MONITOR

fshat tender

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE