LIVE UPDATES
Bota

Pasi bleu 9.2% të aksioneve, miliarderi Elon Musk gati të marrë pronësinë e Twitter

25 Prill 2022, 10:51 Nga DOSJA
Pasi bleu 9.2% të aksioneve, miliarderi Elon Musk gati të marrë

SHBA– Twitter është në diskutime për një shitje te Elon Musk pasi ai bashkoi një paketë financimi prej 46.5 miliardë dollarësh për të blerë platformën e mediave sociale, sipas raporteve.

Sipas Guardian, bordi i Twitter fillimisht kishte sinjalizuar kundërshtimin e tij ndaj Musk duke miratuar të ashtuquajturën mbrojtje kundër çdo qasjeje të padëshiruar të marrjes. Por duket se ka ndryshuar mendje pasi Musk paraqiti detajet e financimit për ofertën e tij të enjten, e cila thuhet se u pasua nga takime midis shefit ekzekutiv të Tesla dhe aksionarëve të Twitter.

Twitter është afër një marrëveshjeje me Musk, njeriun më të pasur në botë, dhe diskutimet përfshijnë afatin kohor për një transaksion dhe madhësinë e çdo tarife të paguar nëse procesi i shitjes prishet.Një marrëveshje mund të finalizohet këtë javë dhe ditët e fundit Musk i ka thënë kreut të Twitter, Bret Taylor, se ai nuk do të lëvizë në ofertën e tij prej 54,20 dollarësh për aksion që e vlerëson biznesin në 43 miliardë dollarë.

Twitter gjithashtu kishte shqetësime në lidhje me vendosjen e një qëndrimi nëse aksionarët e mëdhenj mbështesin ofertën. Musk zotëron 9.2% të Twitter dhe Vanguard, një firmë amerikane e menaxhimit të aseteve, është aksioneri më i madh me më shumë se 10%.

Ekspertët e konkurrencës kanë thënë se ligji antitrust i SHBA-së nuk ka gjasa të përfaqësojë një problem për Musk, i cili është gjithashtu shef ekzekutiv i kompanisë raketore SpaceX dhe zotëron firmën e tuneleve Boring Company, por interesat e biznesit të të cilit nuk konkurrojnë me Twitter në asnjë treg.

Musk është një përdorues aktiv i platformës së mediave sociale me më shumë se 83 milionë ndjekës dhe shumë postime të publikuara, duke përfshirë një mori që kur 9.2% e tij. Disa nga postimet janë fshirë, por ato përfshinin ngritjen e mundësisë së një butoni redaktimi për tweet-et – të cilin Twitter konfirmoi se po e konsideronte dhe heqjen e reklamave nga shërbimi premium i platformës, Blue (i cili është i disponueshëm në SHBA dhe Australi, por jo në MB. ).

Megjithatë, ambicia kryesore e Musk për Twitter-in nën pronësinë e tij duket se është duke i dhënë formë kompanisë në vizionin e tij si një “absolutist i fjalës së lirë” të vetë-rrëfyer.

(da/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota bret taylor elon musk twitter bret taylor elon musk twitter

Sondazh

Poll

Bota 25 Prill 2022, 09:36

Gratë në ndihmë të grave nga Ukraina

Po shkojmë drejt kufirit. Është terr, rruga është bosh, ndërsa një thirrje telefonike prish tingujt e këngës “Despacito” në radio. Një nënë nga Ukraina me ...

Bota 25 Prill 2022, 09:05

Zelenskyy falenderon SHBA-në për mbështetjen

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka falenderuar SHBA-në për mbështetjen. Sipas BBC, ai ka falenderuar SHBA-në gjatë takimit me Sekretarin e...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra