LIVE UPDATES
Aktualitet

Gjyqi për PD, arsyet se përse vendimi i gjyqtares Blerina Muça lë “gojë-hapur” juristët

22 Prill 2022, 17:44 Nga DOSJA
Gjyqi për PD, arsyet se përse vendimi i gjyqtares Blerina Muça

TIRANË– Gjyqtarja e Tiranës, Blerina Muça, vendosi t’i japë të drejtën grupit të përfaqësuar nga Enkelejd Alibeaj për të ankimuar vendimin e kolegut të saj, Agron Zhukri, i cili njohu aktet e Kuvendit Kombëtar të 11 Dhjetorit 2021, në bazë të të cilit Partia Demokratike drejtohet nga Komiteti i Rithemelimit.

Vendimi i gjyqtares Muça shkaktoi reagimin e menjëhershëm të përfaqësuesve ligjorë të Rithemelimit, por edhe ekspertëve ligjorë, të cilët e konsiderojnë atë në shkelje të ligjit procedurial dhe praktikës gjyqësore.

Ekspertët që e njohin me detaje konfliktin gjyqësor mes demokratëve, rendisin disa pika, mbi bazën e të cilave vlerësojnë se gjyqtarja Muça ka gabuar duke legjitimuar grupin e drejtuar nga Alibeaj për të bërë ankim në Gjykatën e Apelit kundër Komitetit të Rithemelimit.

1. Procesi nuk ka “palë”
Ankimi nuk përmbush asnjë nga kriteret e përcaktuara në mënyrë rigoroze në ligj.

Konkretisht, personi që ka paraqitur ankimin, në rastin konkret Alibeaj, nuk është palë në proces në kuptim të ligjit (422/a KPrC) dhe as nuk është përfaqësues legjitim i ndonjë pale në procesin e shqyrtimit të kërkesës.

Kontrolli mbi legjitmimin që bën Gjykata në këtë rast nuk është substancial, por vetëm formal/procedurial, pra verifikon nëse ankohet një palë që formalisht ka qenë në proces apo jo.

2. Standartet e ndryshme
Gjyqtarja Blerina Muça ka mbajtur të njëjtin standart më herët.

Komiteti i Rithemelimit ndërhyri në procesin gjyqësor të iniciuar nga Lulzim Basha, për regjistrimin e ndryshimeve të Statutit të Partisë Demokratike të Korrikut 2021.

Gjyqtarja Muça, e cila po shqyrtonte kërkesën e Bashës, nuk e mori aspak në shqyrtim ndërhyrjen e Komitetit të Rithemelimit, pikërisht për faktin se ky grupim nuk ishte dhe nuk mund të merrte cilësinë e “palës” në proces.

Dhe, rrjedhimisht, as nuk mund të kundërshtonte kërkesën e depozituar nga përfaqësuesit e Lulzim Bashës.

Pra, për të njëjtat arsye, e njëjta gjykatë, madje e njëjta gjyqtare, ishte e detyruar të mbante të njëjtin standart, duke mos e legjitimuar z.Alibeaj në paraqitjen e ankimit.

Gjykata e Tiranës e ka të konsoliduar praktikën për mospranimet e ankimeve nga palë të cilat nuk legjitimohen

3. Praktika e konsoliduar
Ky standart është tashmë i vendosur nga Gjykata e Tiranës.

Partia Demokratike, e drejtuar nga Lulzim Basha, kërkoi nga Gjykata përjashtimin e gjyqtarit Agron Zhukri nga shqyrtimi i kërkesës së Komitetit të Rithemelimit, me argumentin e “konfliktit të interesit”.

Kërkesa për përjashtimin e gjyqtarit Zhukri u shqyrtua nga kolegu i tij, Arben Konstandini.

Ky i fundit, në vendimin për rrëzimin e kërkesës për përjashtimin e Zhukrit, deklaron ndër të tjera:
“… Gjykata konstatoi se kerkuesi, Partia Demokratike e Shqipërisë e përfaqësuar nga Kryetari i PDSH-së Z. Lulzim Basha, nuk është palë në procesin civil Nr.1346/2021, ku si palë kërkuese në këtë proces është Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit të P.D. Për pasojë, nuk legjitimohet në ngritjen e kësaj kërkese për përjashtimin e gjyqtarit Agron Zhukri nga shqyrtimi i çështjes Nr.1346/2021″.

Pra, edhe një gjyqtar tjetër, në rastin konkret Arben Kostandini, nuk e ka njohur si “palë” grupin e Partisë Demokratike që qëndron përballë Komitetit të Rithemelimit.

5. Alibeaj nuk ka tagër përfaqësimi
Zhvillimet e vrullshme statutore brenda Partisë Demokratike kanë sjellë ndryshime të rëndësishme, të cilat, megjithëse nuk pranohen nga palët, kanë fuqi juridike.

Sipas ekspertëve që njohin me detaje çështjet e fundit ligjore brenda PD-së, mbajnë qëndrimin se Enkelejd Alibeaj, edhe në rast se do të kishte të drejtë ligjore për ankim, nuk ka tagër përfaqësimi të Partisë Demokratike.

Kuvendi Kombëtar i 11 Dhjetorit, që zgjodhi si drejtues Komitetin e Rithemelimit, vendosi ndër të tjera edhe shkarkimin nga detyra të kryetarit Lulzim Basha, Kryesisë dhe nënkryetarëve, ndër të cilët edhe Enkelejd Alibeaj.

Duke qenë se ndryshimet e Statutit të Partisë hyjnë në fuqi menjëherë dhe në gjykatë thjesht “vërtetohen si fakt”, rezulton që Enkelejd Alibeaj nuk është zyrtarisht nënkryetar i Partisë Demokratike që prej 11 Dhjetorit 2021.

Po ashtu, edhe caktimi i tij si “kryetar i komanduar” nga Sekretari i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, sërish nuk plotëson kriteret formale, pasi ky caktim i përkohshëm duhet bërë nga Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike.

Megjithatë, pavarësisht këtyre problematikave proceduriale, gjyqtarja Blerina Muça vendosi t’i njohë Alibeajt të drejtën e ankimit në Gjykatën e Apelit kundër vendimi të kolegut të saj, Agron Zhukri, për të njohur Komitetin e Rithemelimit si drejtues të përkohshëm të Partisë Demokratike.

Për më tepër, sipas njoftimit të Gjykatës së Tiranës, vendimi më i fundit i gjyqtares Muça është i pa-ankimueshëm.

Për këtë pikë, ekspertët e Komitetit të Rithemelimit kanë qëndrim tërësisht të kundërt dhe po përgatiten që ta ankimojnë në Gjykatën më të lartë.

Gjyqtari Ervin Pollozhani, në një çështje të regjistruar në Gjykatën e Tiranës në Tetor të vitit 2021, ndër të tjera shprehet:
“…Pra nuk ka një vendim të posaçëm nga kjo gjykatë për pranimin ose jo të kërkesave të futjes ose jo të tyre si palë ndërgjyqëse në këtë proces, në mënyrë që më pas, sipas përcaktimeve proceduriale mbi të drejtën e ankmit të parashikuara nga Neni 194/2, të K.Pr.Civile të mund të ushtrohej e drejta e ankimit..”

4. Alibeaj nuk është “palë”
Krahas praktikës së konsoliduar të Gjykatës së Tiranës, ka edhe një vendim mbi çështjen konkrete, në të cilën grupimi që përfaqësohet nga z. Alibeaj, nuk mund të merrte cilësinë e “palës” në procesin e iniciuar nga Grupi i Rithemelimit.

Marrë nga BOLDNews

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike blerina muça blerina muça

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq