LIVE UPDATES
Aktualitet

Berisha: Kim ndërhyri për Alibeajn, DASH të mos e lejojë. Ambasadorja: Do e ribëj (Reagime)

22 Prill 2022, 16:26 Nga DOSJA
Berisha: Kim ndërhyri për Alibeajn, DASH të mos e lejojë.

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi sot ambasadoren amerikane në Shqipëri, Yuri Kim se po ndërhyn në gjykatë lidhur me çështjen gjyqësore në të cilën është Partia Demokratike. Në një bashkëbisedim me gazetarët, Berisha iu referua ambasadores si guvernatore dhe tha se Kim po ndërhyn që të pranohet ankimimi i Alibeajt. Provat për këtë gjë, ai shtoi se do t’ua japë vetëm institucioneve të SHBA-së nëse ia kërkojnë. Vetëm pak minuta pas kësaj deklarate, Gjykata e Tiranës mori vendimin. Ajo ka pranuar ankimimin e deputetit të Partisë Demokratike, Enekelejd Alibeajt për vendimin e statutit të 11 Dhjetorit.

Vendimi është marrë nga gjyqtarja Blerina Muça e cila do të shqyrtojë ankimimin e Alibeajt. Alibeaj depozitoi në Gjykatën e Apelit ankimimin e vendimit të gjyqtarit Agron Zhukri duke ngritur pretendimet e tyre lidhur me procesin. Shkresa mban firmën e Enkelejd Alibeajt, i cili ende nënshkruan në cilësinë e nënkryetarit të PD, edhe pse me Statutin e ri të miratuar nga Gjykata, ai ishte shkarkuar nga posti. Në kërkesën e tij, Alibeaj kërkoi prishjen e vendimit që i jep drejtimin e partisë grupit të Komisionit të Rithemelimit si dhe pushim ose kthimin në hetim me trupë tjetër gjykuese. 

Pranimi nga Gjykata e Tiranës hapi debat! Fill pas këtij vendimi erdhi edhe reagimi nga ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim e cila i është përgjigjur deklaratës së ish-kryeministrit Sali Berisha për ndërhyrje në procesin gjyqësor. Përmes një reagimi të bërë në ‘Tëitter’, Kim thotë se nëse ndërhyrja nënkupton në inkurajimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve që të bëjnë punën e tyre pavarësisht kërcënimeve, atëherë është e vërtetë. Ambasadorja thotë se SHBA do të vijojë të bëjë pikërisht këtë ndërhyrje që sipas saj do të inkurajojë luftën ndaj korrupsionit në vend.

Përfaqësuesi ligjor i Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike Ivi Kaso e konsideron të paligjshëm pranimin e ankimit të deputetit të PD-së, Enkelejd Alibeaj nga Gjykata. Në një deklaratë për mediat, Kaso tha se ankimi i Alibeajt nuk i përmbush asnjë nga kriteret që duhet për tu pranuar nga gjyqtarja. Gjykata, sipas Kasos e ka pranuar këtë ankimim në shkelje të ligjit, pasi personi që ka bërë, Alibeaj, nuk është palë.

Ndërsa deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i bëri thirrje ish-kryeministrit Berisha që të pranonte vendimin e marrë sot nga Gjykata. Lideri historik i PD-së nuk e la me kaq. Berisha i ka bërë thirrje Departamentit Amerikan të Shtetit që të mos lejojë ndërhyrjet e ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë Yuri Kim, në sistemin e drejtësisë shqiptare. Në një postim në Facebook, Berisha shkruan se Kim ka pranuar se ka ndërhyrë që Gjykata të pranojë ankimin e Enkelejd Alibeajt kundër vendimit të njohjes së statutit të 11 dhjetorit që i dha ligjshmërinë e PD-së Komisionit të Rithemelimit dhe kërkon nga DASH që të mos e lejojnë këtë gjë. Sërish ka ardhur replika nga Bardhi. Në një reagim në rrjetet sociale, ai ironizon Berishën teksa shkruan: Lajme nga “opozita” e vërtetë/Interesante shume: I bëj thirrje Departamentit të Shtetit…

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Përplasja me SHBA/ Bardhi ironizon Berishën: “Opozita” e vërtetë, interesante shumë…

Berisha-DASH: Kim ndërhyri që të pranohej ankimimi i Alibeajt, e pranoi vetë, mos e lejoni

Gjykata e Tiranës pranoi ankimimin e Alibeajt,Bardhi: Berisha të zbatojë vendimin

Gjykata pranoi ankimin e Alibeajt, Kaso: E paligjshme, s’përmbush asnjë nga kriteret

‘Ndërhyn në procesin gjyqësor’/Kim i përgjigjet Berishës: Po! SHBA e ka bërë e do vazhdojë

Ankimimi për Statutin e 11 Dhjetorit, Gjykata e Tiranës pranon kërkesën e Alibeajt

VD-Akuzoi Yuri Kim për ndërhyrje në gjyq/ Berisha: Do i them nëse SHBA m’i kërkon

(Fm/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike enkeljed alibeaj sali berisha yuri kim enkeljed alibeaj sali berisha yuri kim

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha