LIVE UPDATES

yuri kim

Editorial 2 Mars 2023, 08:58 Meri Lika

Yuri, nëse vula...!

Meri Lika  “Pse s’më erdhe kur të prita 100 vjet po m’bahet dita.” Nuk e di ku i kam lexuar këto vargje, t&eum...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Yuri Kim u irritua nga marrëveshja e Ficos me Llagamin’/ PRAPASKENAT e sherrit, ish-kryeministri: Kim i tha Bashës, ishte - Politike
LIVE UPDATES
Politike

“Yuri Kim u irritua nga marrëveshja e Ficos me Llagamin’/ PRAPASKENAT e sherrit, ish-kryeministri: Kim i tha Bashës, ishte

5 Gusht 2021, 10:38 Nga DOSJA
“Yuri Kim u irritua nga marrëveshja e Ficos me Llagamin’/

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka përmendur edhe njëherë denoncimin e bërë lidhur me menaxhimin e dosjeve gjyqësore të mbetura stok për shkak të vonesave. Në konferencën e tij për shtyp, Berisha u shpreh se ambasadorja Kim është zemëruar për denoncimin e bërë, ndërsa inati i saj është shtuar pas një intervistë në një media të Kosovës, ku kishte përmendur, Matthew Palmer. 


PJESË NGA KONFERENCA: 

Pyetje: Keni informacione që deputetë do të kërkojnë shkarkimin tuaj?

Berisha: S’kam asnjë informacion, asnjë lloj…unë kam mjet të vetëm të vërtetën dhe unë po përpiqem ta bëj pa kërkuar ndryshimin e vendimin. Ai është i zoti i shtëpisë, ka të drejtë të përcaktojë kush hyn dhe jo. Kërkoni një fakt që nesër të mos hani më bar.

Pyetje: Betejë personale, kështu e keni cilësuar, keni menduar që në shtator të hyni si deputet i pavarur?

Berisha: Në parlament do futem siç më kanë votuar qytetarët shqiptarë. Çdo vendimi që në vend të transparencës zgjedh diktatin, unë do t’i kundërvihem me një betejë kundër këtij regjimi. Këtë do ta bëj kuadër të PD-së. Nuk kam kërkuar dhe kërkoj nga PD që të mos angazhohet në këtë betejë. PD dhe cilido tjetër të kërkojë fakte dhe prova. Ka një detyrë tjetër; në mungesë të tyre të mos pranojë diktatin. Sepse të çon tek bari. Tek fyerjet e poshtërimet që çojnë tek bari. Nuk po mbroj veten time. Po mbroj disa parime.

Paralelizimi me Tom Doshin, KQZ mund t’ju heqë mandatiun?

Berisha: Nuk druhem, KQZ është detyruar që të zbatojë Kushtetutën. Ambasadorja është zemëruar kur kritikova shumë marrëveshjen e Delina Ficos me Llagamin, një marrëveshje që jep me koncesin dosjet gjyqësore që përbëjnë sekret. Ka krijuar Delina, një skuadër militantë të PS dhe i paguan. Tani ata do marrin në dorë 30-40 mijë dosje të Gjykatës së Lartë. Njerëz pa asnjë eksperince dhe asnjë lloj prove. Që mund të shtojnë dhe të heqin prova. Mund t’i shesin sa herë të duan. U jepen dosjet pa të drejtë. Këtu duhet që Delina Fico, ish-presidentja e Hapur, ish-bashkëshorja e Ramës dhe bashkëshortja e ministrit të Brendshëm, të ndajë para me Llagamin ose të krijojë një çorbë të tillë. Këto janë problemet. Nga biseda që zonja ka bërë me kryetarin e PD, irritimi i saj për daljen time në një TV të Kosovës, në të cilën shpreha ato që kam thënë gjithmonë para jush për Soros por edhe për qëllime të tjera. Unë nuk sulmova, shpreha rezervat e mia, ishte rasti për Palmer. Është e njohur që ai ka qenë promotor i projektit. Me këtë rast nuk kam qenë vetëm unë. Zëri im do trefishohet në mbrojtje të shqiptarëve, ashtu siç e gjykoj unë.Nuk ndryshon me asnjë lloj mase.

LAJMI KRYESOR: Ultimatumi i Kim, Sali Berisha nuk dëgjon: S’ka forcë që më ndal, në Kuvend si deputet i PD! Partia të mos hajë bar! Basha të kërkojë një falje nga ambasadorja Kim, “bari” lidhet me Enver Hoxhën

(k.m./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike sali berisha sali berisha 5 gusht 2021 sali berisha sali berisha 5 gusht 2021

Sondazh

Poll
Politike 5 Gusht 2021, 10:21

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka qëndruar gjatë tek komenti i ambasadores amerikane, Yuri Kim për “ngrënien e barit”. Në konferencën e tij për shty...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha