LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Yuri Kim i mbaron mandati, MEPJ "vetëshpall" garën, ndërhyn në punët e DASH (REAGIMET)

• Nisin procedurat për zëvendësimin e ambasadores së SHBA në vendin tonë , Yuri Kim. • Kështu pretendon Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme kur në fakt nuk kanë asnjë të drejtë, as të nisin procedura dhe as të japin deklarata të tilla. • Zgjedhja e pasuesit/pasueses së Kim është detyrë vetëm dhe vetëm e Departamentit Amerikan të Shtetit, ashtu siç edhe duhet, e Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme vetëm njoftohet formalisht për emrin e pasardhësit. • Përflitet në vend të Yuri Kim, në pozitën e ambasadorit amerikan në Shqipëri, pritet të emërohet David Kostelanick. Ky i fundit njihet si njohës i çështjes Ruse, teksa aktualisht ka pozicionin e drejtorit në Zyrën për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit. • Të njëjtat burime konfirmojnë se ambasadorja Kim do të jetë kandidate për t’u bërë diplomate e re amerikane në Korenë e Jugut. • Largimi i Kim, i njoftuar nga MEPJ, gjest që mund të shkaktojë një incident diplomatik mes Tiranës dhe Uashtingtonit ka shkaktuar reagime të forta në vend. • Shumë analistë dhe njohës të politikës e shohin si një sulm nga kryeministri Edi Rama.

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Njoftimi për largimin e Yuri Kim/ Salianji: E turpshme. Qeveria jep sinjale kujto që mund të largojë ambasadorë

Yuri Kim i mbaron mandati, MEPJ "vetëshpall" garën,
Ervin Salianji

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji komentoi nga emisioni Task Force, njoftimin e Ministrisë së jashtme Shqiptare ku thuhej se ka nisur procedura për largimin e ambasadores së SHBA, Yuri Kim. Duke e quajtur të turpshme atë që ka bërë qeveria, Salianji tregoi mesazhin që kërkon të japë Edi Rama. Ai tha se Rama kërkon që të krijojë perceptimin sikur ka ndonjë rol në emërimin dhe shkarkimin e ambasadorëve.

'E kuptoni çfarë turpi është? Edi Rama kërkon të krijojë perceptimin sikur ka ndonjë rol në emërimin dhe shkarkimin e ambasadorëve. E bën për shkak të qëndrimeve publike të ambasadores për moskapjen e pjesëve të pakapura të sistemit të drejtësisë, apo SPAK, qeveria jep sinjale kujto që, shiko, ne po largojmë ambasadoren. Nuk është politikë personale kjo punë. Dhe jep mesazhin tjetër sikur këta idiotët që bëjnë këto, se janë të njëjtët që japin ato përgjigjet në parlamentin britanik, përcaktojnë se kush do të jetë ambasadori amerikan në Shqipëri. E kuptoni çfarë logjike apo jo?'- tha Salianji. 

1 MUAJ ME PARE

"Zëvendësimi" i Yuri Kim/ Lufta për kreun e SPAK dhe aeroporti i Vlorës- Çfarë ka ndodhur mes SHBA dhe Shqipërisë?

Yuri Kim i mbaron mandati, MEPJ "vetëshpall" garën,
Yuri Kim dhe Edi Rama

TIRANË- Zëvendësimi i ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Yuri Kim ka qenë gjithmonë një detyrë e Departamentit Amerikane të Shtetit, por kësaj herë ka "ndërhyrë" edhe një institucion që nuk i takon. Stafeta e dorëzimit dhe ndërrimit të ambasadorëve në Shqipëri ka qenë një praktikë e kahershme e DASH, por kësaj here në mënyrë të paprecedentë vendi pritës shpall largimin pa asnjë njoftim nga Amerika duke përdorur si pretekst shkrime në media periferike. Kur në fakt, vetë MEPJ vetëm sa informohet procedurialisht nga DASH për ndryshimin e ambasadorit që cakohet me detyrë në Shqipëri.

Por çfarë ka ndodhur? Cila ishte pika që derdhi gotën e pse po kërkohet largimi i Yuri Kim? Prej muajsh në median online po flitet për një luftë të heshtur deklaratash mes kryeministrit Edi Rama dhe ambasadores Kim. Përplasja u konfirmua disa javë më parë kur kryeministri u largua nga një takim publik, në momentin kur Kim do të merrte fjalën ndërsa e thumboi diplomaten se "ka ambasadorë që emocionohen publikisht për vendime gjykatash".

Krisja e parë ndodhi në mars, ku Rama u pa qartë se nuk e kishte më Kim të preferuar ndërsa etiketimi "sekretare partie" u pa si batutë.

Por rrënjët ishin më të thella se kaq. Gara për kreun e ri të SPAK shihet si një nga arsyet më të forta të përplasjes. Amerikanët i druhen një drejtimi të të preferuarit të socialistëve dhe këtu nuk ka "ujdi"... Një tjetër përplasje e nëndheshme është edhe ajo për Aeroportin e Vlorës. Një artikull i botuar dje nga Zëri i Amerikës, që njihet gjerësisht si paralajmëruese e politikave amerikane në vend, njoftoi se Konventa e Bernit kërkonte me urgjencë anulimin e procedurave për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës.

Ky shkrim u pasua nga një reagim zyrtar i kreut të Dhomës Amerikane të Tregtisë që tha sot se respektimi i vendimit të Konventës është test për Shqipërinë. Nga ana tjetër, Zëri i Amerikës nuk ka bërë asnjë pasqyrim të reagimit të Ministrisë sonë të Jashtme për nisjen e procedurës e largimit të Kim. Çfarë ka ndodhur? 

Ashtu siç askush nuk e priti, Ambasada Amerikane reagoi e para ndaj dhunimit të kryedemokratit Sali Berisha, edhe pse "non grata" nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Përplasja ka nisur, mbetet vazhdimi i një beteje të rrallë mes një qeverie dhe një aleati strategjik si SHBA.

Kush po e largon Yuri Kim?

1 MUAJ ME PARE

Zëvendësimi i Yuri Kim në Shqipëri, ironizon Bushati: Në fund, e trajtoi Yurin si limon të shtrydhur

Yuri Kim i mbaron mandati, MEPJ "vetëshpall" garën,
Andi Bushati

TIRANË- Analisti Andi Bushati ka komentuar postimin e ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme për procedurën e zëvendësimit të ambasadores amerikane Yuri Kim. Bushati shkruan në 'Facebook' se Rama po e trajton në fund Kim si limon të shtrydhur, njëjtë me ministrat që i shkarkon e më pas ua heq vështrimin. 

'Dhe ne fund....e trajtoi Yurin si limon te shtrydhur....si keta ministrat qe pasi i shkarkon iu heq dhe veshtrimin'- shkruan Bushati. 

Sot, Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme, ka konfirmuar në “Twitter” se procedura për zëvendësimin e Kim ka nisur. Në pozitën e ambasadorit amerikan në Shqipëri, pritet të emërohet David Kostelanick. Ky i fundit njihet si njohës i çështjes Ruse, teksa aktualisht ka pozicionin e drejtorit në Zyrën për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit.

1 MUAJ ME PARE

Largimi i ambasadores Yuri Kim nga Shqipëria, zbulohet EMRI, ja kush do zërë vendin e saj

Yuri Kim i mbaron mandati, MEPJ "vetëshpall" garën,
Yuri Kim dhe David Kostelanick

TIRANË- Në mbarim të mandatit të ambasadores Yuri Kim Departamenti amerikan i shtetit ka nisur procedurat e zëvendësimit. Gazetari Top Channel Muhamed Veliu duke iu referuar burimeve diplomatike, thotë se besohet që  zëvendësi ambasadores Kim mund të jetë David Kostelanick.

Kostelanick është një njohës i mirë i çështjeve ruse.

Për momentin ai është drejtor në Zyrën për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit. Ardhja e ambasadorit të ri  konfirmohet nga një mesazh publikuar në Twitter prej Ministrisë së Punëve të Jashtme ku thuhet se “për të shmangur çdo spekulim mbi “heshtjen” e MEPJ, konfirmojmë se procedura e zëvendësimit të ambasadores Kim ka nisur zyrtarisht.'

1 MUAJ ME PARE

I mbushi 3 vite në detyrë- Nisin procedurat për largimin e ambasadores amerikane Yuri Kim, ende s'dihet kush do e pasojë

Yuri Kim i mbaron mandati, MEPJ "vetëshpall" garën,
Yuri Kim

TIRANË- Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka bërë me dije se ka nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim. Ambasadorja Kim e nisi mandatin në janar të vitit 2020 dhe tashmë pas 3 vitesh ajo do të duhet të largohet, ashtu siç edhe parashikohet me ligj. 

MEPJ ndonëse konfirmon në këtë mënyrë largimin e diplomatës së propozuar nga Donald Trump nuk jep detaje se kush do të jetë pasuesi i saj, pasi ende nuk është caktuar nga Senati. Ndaj dhe nga ana e MEPJ janë shprehur se nuk mund të japin asnjë koment. 

“Konfirmojmë se procedura e zëvendësimit të ambasadores Kim ka nisur zyrtarisht, ndërkohë që për emrin e ambasadorit të ri procedura nuk na mundëson të bëjmë komente”, shkruhet në njoftim.

Yuri Kim mbërriti në Tiranë si Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Shqipërisë në janar 2020. Ambasadorja Kim, një diplomate karriere, ka punuar mbi sfida kyçe të politikës së jashtme dhe sigurisë kombëtare në mbarë Europën, Azinë dhe Lindjen e Mesme. Prej kohësh, ajo ishte e përfolur se do të largohej sërish drejt gadishullit korean.  “Korean Broadcasting System“, një prej mediave më elitare të Koresë së Jugut, e përmendte disa herë si ambasadoren e radhës së SHBA në Seul.

Më herët, Yuri Kim ka qenë drejtoreshë e Çështjeve të Europës Jugore dhe ka mbuluar Turqinë, Greqinë, Qipron dhe më gjerë rajonin e Mesdheut Lindor; si drejtoreshë e Zyrës së Çështjeve Europiane të Sigurisë dhe ato Politiko-Ushtarake, ka mbuluar NATO-n dhe Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE). Më parë ka qenë Shefe e Kabinetit e Zëvendës Sekretarit të Shtetit dhe drejtoreshë e Qendrës për Studimin e Administrimit të Diplomacisë.

Më herët në karrierën e saj, ka qenë Ndihmëse e Posaçme e Sekretarit të Shtetit Colin Poëell, si dhe Ndihmëse e Posaçme e Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Çështjet e Azisë Lindore dhe Paqësorit. Mandatet e saj jashtë SHBA përfshijnë Turqinë, Irakun, Republikën e Koresë, Japoninë dhe Kinën. Yuri Kim ka një diplomë bachelor nga Universiteti i Pensilvanisë dhe një Master në Filozofi nga Universiteti i Kembrixhit.

yuri kim yuri kim largohet nga shqiperia

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare