LIVE UPDATES
Politike

Njoftimi për largimin e Kim/ Meçollari, Për herë të parë u bë me Arvizunë, Rama të kërkojë falje e të shkarkojë Xhaçkën

Në një postim në Facebook, Meçollari shton se nëse nuk ndodh kjo gjë, do ketë pasoja për MEPJ.

9 Dhjetor 2022, 07:59 Nga F.M
Njoftimi për largimin e Kim/ Meçollari, Për herë të
Artur Meçollari dhe Yuri Kim

TIRANË- Artur Meçollari, ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare shkruan se kryeministri Edi Rama duhet të kërkojë falje dhe të shkarkojë ministrne e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, pas lajmërimit se ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim i ka mbaruar mandati dhe duhet zëvendësuar. Në një postim në Facebook, Meçollari shton se nëse nuk ndodh kjo gjë, do ketë pasoja për MEPJ. Sipas Meçolarit është hera e dytë që në Shqipëria hapet procedura për zëvendësimin e një ambasadoreje, gjë që nuk u takon autoriteteve shqiptare. Të parin përmend, zëvendësimin e ish-ambasadorit Aleksandër Arvizu.

Postimi:

Cinizmi që do ti kushtojë MEPJ. Nëse KM Edi Rama nuk shkarkon MEPJ dhe i kërkon falje SHBA, siç i kërkoi KM Grek Mitsotakis, mesazhi i MEPJ është formuluar nga ai vetë dhe është publikuar me lejen e tij. Sot, MEPJ publikoi një lajm se ka filluar procedura e zëvendësimit të Ambasadores Kim. Njoftimi është jashtë praktikës dhe etikës së marrëdhënieve ndërkombëtare.  MEPJ thjesht është njoftuar nga Ambasada e SHBA, për dijeni, për këtë procedurë dhe nuk ka asnjë autorizim apo mirëkuptim të publikojë një informacion të tillë. Procedura e zëvendësimit është kompetencë e Qeverisë së SHBA. Por, po aq e rëndë është mungesa e etikës duke mos e quajtur "Ambasadore e SHBA në Shqipëri Znj. Yuri Kim", por thjesht "Ambasadorja Kim".

A thua se bëhet fjalë për një person të parëndësishëm, pa imunitet dhe pa kredenciale diplomatike?? Apo MEPJ ka goxha konfidencë???? Dhe për më tepër bëhet fjalë për ambasadoren e SHBA, partnerit strategjik të Shqipërisë, Kosovës dhe shqiptarëve. Në Historinë 30-vjeçare të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike me SHBA, në Shqipëri kanë shërbyer 12 ambasadorë dhe të ngarkuar me punë. Por, njoftimi i sotëm i MEPJ është njoftimi i dytë i kësaj natyre.

Në 21 qershor 2013, vetëm dy ditë përpara humbjes së zgjedhjeve parlamentare, ish-KM Sali Berisha, nëpërmjet ish-zëvendësministres së MPJ njoftoi se Ambasadori i SHBA në Shqipëri Z. Aleksandër Arvizu përfundoi mandantin. PS. Foto me Ambasadoren e SHBA Znj. Yuri Kim gjatë vizitës së saj në Bazën Detare të Pashalimanit më 7 korrik 2020, ndërsa kryeja detyrën e Zëvendëskomandantit dhe Komandantit në Detyrë i Forcës Detare.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme, ka konfirmuar në “Tëitter” se procedura për zëvendësimin e Kim ka nisur. Në pozitën e ambasadorit amerikan në Shqipëri, pritet të emërohet David Kostelanick. Ky i fundit njihet si njohës i çështjes Ruse, teksa aktualisht ka pozicionin e drejtorit në Zyrën për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit.

artur mecollari yuri kim yuri kim largohet nga shqiperia

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare