LIVE UPDATES
Politike

Skandali i McGonigal, Yuri Kim duhet t'i kërkojë falje Partisë Demokratike

Oligarku rus, Oleg Vladimirovich Deripaska të cilin McGonigal e kishte ndihmuar për ta hequr nga lista e të sanksionuarve që kishte bërë drejtësia amerikane vijon edhe sot e kësaj dite që të ketë një pjesë të mirë të bizneseve në vendin tonë.

26 Janar 2023, 19:45 Nga F.M
Skandali i McGonigal, Yuri Kim duhet t'i kërkojë falje
Yuri Kim dhe Sali Berisha

TIRANË- Paratë ruse janë të papranueshme në çdo formë në Shqipëri, por ‘ndëshkimi’ nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndryshon në varësi të partivë që u jep aksesin. Në momentin që Zëri i Amerikës publikoi raportin e Inteligjencës Amerikan që dilte në përfundimin se Partia Demokratike kishte marrë 500 mijë euro nga Rusia për lobimin në SHBA, në kohën kur drejtohej nga Lulzim Basha, thirrje e ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishin të njëpasnjëshme. Yuri Kim bëri thirrje që të hetohej çështja dhe të mos kishte asnjë lloj tolerance për njerëzit që pranonin paratë ruse në një kohë që Vladimir Putin kishte nisur luftën në Ukrainë.

Ajo zhvilloi dhe një mbledhje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) bashkë me përfaqësues të partive politike dhe influencën ruse e konsideroi një kërcënim serioz dhe kanosje të për demokracinë dhe përpjekjet anti-korrupsion.

“Ambasadorja e SHBA Yuri Kim u takua me Kreun e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi dhe përfaqësues të partive politike sot për të diskutuar kërcënimin serioz të financimeve të fshehta politike ruse si dhe kanosjen që kjo paraqet për demokracinë dhe përpjekjet anti-korrupsion. Kërcënimi i financimit të fshehtë politik rus nënvizon rëndësinë që ka rritja e transparencës në financimin e fushatave, regjistrimi i enteve të huaja, si dhe masat për të identifikuar dhe parandaluar pastrimin e parave. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me partnerë në të gjitha institucionet demokratike të Shqipërisë për mbrojtjen ndaj këtyre kërcënimeve,”- thuhej në njoftimin e bërë në atë kohë nga Ambasada Amerikane.

Por, në një kohë që mediat e vendi ‘gëlon’ nga një skandal që ka përfshirë qeverinë e kryeministrin Edi Rama, ‘Rruga e Elbasanit’ hesht. Hetimet e nisura për Bashën përfshinë demokratët në një skandal që për kohën dhe mënyrën se si ndodhi ishte e pafalshme, por hetimet e ish-agjentit të FBI-së zbuluan se e gjitha ishte një 'flluskë' e përgatitur nga qeveria Rama.

McGonigal kishte marrë 225 mijë dollarë për të ndikuar për të hapur hetimin ndaj një personi që lobonte për PD-në në SHBA (Supozohet që është Nick Muzin). Paratë u morën përmes Agron Nezës, dhe pavarësisht mohimit nga ky i fundit, akuzat janë se urdhri për dërgimin e valixheve me para kanë dalë nga Rama. 

Kjo gjë zeron dhe deklaratën e bërë më herët nga Kim dhe gjëja e parë që duhet të bëjë ambasadorja është t'i kërkojë falje Partisë Demokratike!

oleg deripaska lulzim basha charles mcgonigal arrestohet charles mcgonigal yuri kim

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave