LIVE UPDATES
Ekonomi

Indeksi i Tranzicionit të Energjisë, Shqipëria renditet e 25-ta!

22 Prill 2021, 05:11 Nga DOSJA
Indeksi i Tranzicionit të Energjisë, Shqipëria renditet e 25-ta!

Shqipëria dhe Kroacia ja dolën që të ishin dy vendet me progresin më të madh sa i takon Indeksit të Tranzicionit të Energjisë duke u renditur respektivisht në vendin e 25-të dhe të 23-të mes 115 vendeve në botë.

Shqipëria kishte 66.4 pikë duke u rritur me 5.26 pikë në raport me të njëjtin indeks të një viti më parë publikuar nga Forumi Ekonomik Botëror.

Ndërkohë që Kroacia nga ana tjetër shënoi 66.6 pikë me një përmirësim 3.46 pikë në raport me indeksin e 2020-ës. Mali i Zi nga ana tjetër kishte 60.1 pikë me një rritje prej 4.83 në raport me një vit më parë kurse Serbia ishte e 84-ta në listën e renditjes me një përmirësim nga indeksi paraardhës me vetëm 1.69 pikë. Bosnjë-Hercegovina u rritur gjithashtu në renditje këtë vit duke kaluar në vendin e 98 nga ai i 103 që mbante më parë.

Raporti Indeksi i Tranzicionit të Energjisë këtë vit merr në analizë një periudhë 10 vjeçare nga viti 2012 kur është publikuar për herë të parë dhe jep një panoramë të qartë për mënyrën sesi kanë ecur vendet në të gjithë botën. Ky indeks merr parasysh tre aspekte që lidhen me sigurinë e energjisë dhe aksesin, zhvillimin ekonomik dhe rritjen si dhe qëndrueshmërinë mjedisore.

Shqipëria gjatë vitit të shkuar por edhe gjatë këtij viti ka pasur një fokus të veçante në projekte të lidhura me energjinë dhe ndër të tjera mund të renditen dy parqet fotovoltikë në Karavasta dhe Spitallë, po kështu marrëveshja për vënien në punë të Termocentralit të Vlorës apo marrëveshja tjetër për ndërtimin e Hidrocentralit të Skavicës.

Raporti i Tranzicionit në Energji merr parasysh investimet që janë bërë nga vendet në funksion të sigurimit të energjisë duke ruajtur balancat e natyrës dhe ndotjes në një përpjekje për ndryshimet klimatike dhe minimizimin e ndikimeve të saj.

Raporti gjithashtu vë në dukje se investimet vjetore globale në tranzicionin e energjisë tejkaluan 500 miliardë dollarë për herë të parë në vitin 2020, pavarësisht nga pandemia COVID-19, pasi numri i njerëzve akses në energji elektrike ka rënë gjatë dekadës së kaluar në më pak se 800 milion , nga 1.2 miliardë në 2010.

MONITOR

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

ekonomi ekonomi energji elektrike monitor energji elektrike monitor

Sondazh

Poll
Ekonomi 21 Prill 2021, 06:20

Marsi 2020 ishte muaji i parë ku ekonomia vendase u përball me pasojat e karantinës së brendshme dhe europiane, ndërsa eksportuesit vuajtën ndërprerjen e menjëh...

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013