LIVE UPDATES
Insights

Ornela e pafajshme u vra nga bashkëshorti, mediat shqiptare e lanë në hije

As emrin nuk ja permendën në disa raste!!! Është një vrasje e dytë që i bëhet Ornelës e cila u la në hije nga media shqiptare. Sikur jeta e saj të mos kishte asnjë vlerë apo rëndësi!!

8 Gusht 2022, 21:59 Nga Lindita Semanjaku
Ornela e pafajshme u vra nga bashkëshorti, mediat shqiptare e lanë
Florind Belliu dhe Ornela Shehi

Ornela Shehi, gruaja shtatzënë u vërvit nga kati i 6-të nga duart e burrit të saj Florind Belliu ndërsa dy fëmijët e tyre që e panë këtë skenë klithën “mama mama” teksa ai e përplasi për vdekje bashkë me fëmijen e tretë në bark. Belliu, bazuar në përshkrimet e atyre në brendësi kishte simptoma skizofrenie gjë e cila u shfaq pas humbjes së babait të tij dhe u përkeqësua në ditët, javët e muajt në vazhdim e kulminoi me aktin fatal që ai kreu.

Ai kishte marrë edhe ilaçe “qetesuese” thotë miku i tij në një intervistë, sepse shikonte dhe fliste gjëra që ishin anormale duke e lënë me aq. Por njerëzit që kanë lexuar mbi sëmundjen e skizofrenisë e kupton që ai në fakt ishte skizofren. Një kolpo e fuqishme emocionale i bën njerëzit që mbartin këtë vulnerabilitet të fillojnë të kenë simptoma që përkeqësohen në vazhdimesi. Ka detaje të tjera në shtypin amerikan që faktojnë që Belliu ishte me probleme të rënda mendore!!

Për shkak te tij vdiq një nënë, bijë, mbesë, mike, kolege e pafajshme!! Po, a dëgjuat gjë ju për Ornelën në media!!??? As emrin nuk ja permendën në disa raste!!! Është një vrasje e dytë që i bëhet Ornelës e cila u la në hije nga media shqiptare. Sikur jeta e saj të mos kishte asnjë vlerë apo rëndësi!! Ndërsa për dhunuesin, fajtorin e aktit çnjerëzor, barbar e monstruoz u fol e vazhdon të flitet gjerë e gjatë në çdo media në Shqipëri.

Po të kishte ndodhur ky rast në Shqipëri fajtor dihet kush do të ishte, shteti!!!! Media nuk mban përgjegjësi për paaftesinë e tejskajshme profesionale, nuk mban përgjegjësi për mungesën e objektivitetit, nuk mban pergjegjësi për mungesën e informacionit të saktë dhe të plotë e as për shtrembërim të fakteve sy për sy.

Ornela nuk u hodh vetë! Ajo nuk donte të vdiste! Ajo donte të jetonte të rriste e të edukonte fëmijët e saj e t’i jepte jetë jetës brenda saj! Viktima është ajo, fëmija në trupin e saj, fëmijët e saj tashmë jetim. Pikëllimi i shumëfishtë është për familjen e saj, miqtë e saj, kolegët e saj!!! Ornela është më e pafajshme se pafajshmëria.

Media shqiptare me paturpërpësine më të madhe heshti ndaj saj!!! Nuk dëgjuam asnjë superlativë, asnjë fjalë të vetme për Ornelën nga të afërmit apo miqtë e saj. Nuk dëgjuam se sa e fortë, mbështetëse, ndihmuese, e mirëkuptimin dhe tolerancën e tejskajshme që ajo pati për atë burrë. Nuk dëgjuam as për vuajtjen, peripecinë, dhunën, stresin, dhimbjen, makthin e saj deri në frymën e fundit!

Çfarë dëgjuam? Lartësime, keqardhje, superlativa për njeriun që kreu një nga aktet me monstruoze që një njeri mund të kryejë me apo pa ndërgjegjie!!!!

ornela shehi florind belliu

Sondazh

Poll

Insights 8 Gusht 2022, 07:38 d.a.

Serbia nuk e pranon gjakun e Kosovës

Kemil Bekteshi Nga Balkans Aljazeera Edhe pse kanë kaluar dekada nga luftërat e përgjakshme në vendet e ish-Jugosllavisë, narrat...

Insights 6 Gusht 2022, 10:58 Klodian Tomorri

Rama, shakaxhiu i përparimit

Klodian Tomorri Po na ngjet me Kryeministrin, ashtu sic i pati ngjare nje fisniku gjerman me Nastradinin e popujve te Veriut, Til Ulenshpigelin. Pasi kisht...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra