LIVE UPDATES
Insights

Ben Blushi rrëfen bisedën me shitësin e librave në plazh dhe “ofertën” që i bëri: Në dimër fitoj më shumë

Ben Blushi tregon për takimin që ka pasur me një librashitës.

6 Gusht 2022, 10:58 Nga Ben Blushi

Ben Blushi rrëfen bisedën me shitësin e librave në plazh dhe

FLORENCI, TREGTI ME LIBRAT E MI

Në plazh pashë një burrë që shiste libra.

Si quhesh,i thashë

Florenc,tha

Nga je Florenc ?

Nga Cërriku,tha Florenci

Sa ke që merresh me libra?

Kam katër vjet,tha Florenci

Po më parë cfarë pune ke bërë ?

Kur isha 12 vjec shkova emigrant në Greqi

Me familjen?

Vetëm,tha Florenci

Cfarë bëre aty?

Punova në një familje, më mbajtën mirë

Pse u ktheve nga Greqia ?

Kur mbusha 19 vjec erdha në Vlorë te prindërit dhe u martova

U martove kaq i ri?

Një javë pasi u ktheva nga Greqia më gjetën nuse

Me mblesëri?

Sigurisht ,tha Florenci,ma gjeti tezja e saj

Cfarë pune bëje në Vlorë?

Unë jam hekurthyes,tha Florenci

Ti je hekurthyes dhe shet libra?

Po, tha Florenci,ky është zanati i babait tim

Cdmth të jesh hekurthyes,e pyeta

Dmth të presësh hekurin,ta montosh dhe ta lidhësh me betonin

Ku ke punuar hekurthyes?

Kudo edhe në Katar,tha Florenci

Ti ke qenë në Katar?

Unë kam berë stadiumim Al Rayan, ku do luhet finalja e Kupës së Botës

Sa merrje në Katar?

1300 dollarë në muaj,tha Florenci

Si ishte Katari?

Shumë shtrenjtë,paguaja 18 dollarë për një kafe,tha Florenci

Thonë që është vështirë aty, shumë punëtorë kanë vdekur,thashë unë

Etiopianët po e ndërtojnë Katarin ata janë kafshë, e hanë hekurin me dhëmbë,tha Florenci

Paske vuajtur,thashë unë

Punoja në 60 gradë në diell po pas tre muajsh u mësova

Po tjetër ku ke punuar,e pyeta

Në Serbi, në Mal të Zi, në Kroaci

Po në Shqipëri cfarë ke bërë me hekur?

Atë hotelin e madh aty e kam bërë unë,tha Florenci

Po kur punon me hotele, ti shet libra, thashë unë

Në verë merrem me libra,në dimër me hekur,tha Florenci

Nga fiton më shumë?

Nga hekuri,tha Florenci,marr 40 mijë në ditë të sigurta

Pra hekuri shitet më shumë se librat,thashë unë

Natyrisht, tha Florenci

Sa kilometra ecën për të shitur një libër?

Ndoshta edhe 10 kilometra bashkë me cunin

Shet edhe djali libra,e pyeta

Gjithë familja,tha Florenci,unë gruaja,djali, dhëndurrët

E paske biznes familjar librin,thashë unë

Jemi familje harmonike,tha Florenci

Sa libra shisni në një ditë?

22 maximumi 25 ,tha Florenci

Cfarë shitet më shumë,e pyeta

E varfër dhe e bukur, tha Florenci,roman i Drajzerit

Po tjetër?

Trëndafil me Kredi i Elsa Triolet,tha Florenci

Kam dashur gjithmonë ta lexoj këtë libër asnjeherë se kam filluar,thashë unë

Kjo Elsa është franceze, ka lindur në Rusi,tha Florenci

Cfarë librash duan njerëzit?

Me dashuri,tha Florenci

Ti i lexon librat që shet,e pyeta

Lexoj përmbajtjen ua shpjegoj njerëzve,tha Florenci

Po nga librat e mi ke shitur gjë, e pyeta

Më kanë kërkuar por nuk kam asnjë kopje, tha Florenci

I gjen në cdo librari,thashë unë

Pse nuk i shesim bashkë,tha Florenci

Si ti shesim bashkë,e pyeta

Ti mbush bagazhin me librat e tu, mi sill këtu dhe unë i shes në plazh

E sa lek do fitonim,e pyeta

Sa kushtojnë librat e tu,tha Florenci

10 mijë lekë të vjetra,thashë unë

Atëherë unë do merrja 3 mijë lekë, ti 7 mijë, tha Florenci

Ti do të marrësh 30 për qind të cmimit,e pyeta

Po,tha Florenci,unë eci në diell për të shitur libra, e meritoj

A e di sa fitoj unë që bëj librin Florenc?

Nuk e di,tha Florenci

Unë marr 10 për qind, pra ai që e shet fiton më shumë se ai që e shkruan, thashë unë

Pra ti merr 1 mijë lek po të tjerat kush i merr,pyeti Florenci

Botuesi dhe shteti,thashë unë

Epo si të duash,tha Florenci,ky është tregu, duhet të djersitesh që të fitosh

Ke të drejtë,thashë unë, do djersitem më shumë

Si shkrimtar je më i mirë sesa si tregtar,tha Florenci

Po përpiqem të ndryshoj,thashë unë

Më thuaj po tu prish mendja, tha Florenci

Do të them patjetër,thashë unë

Mos u mendo shumë,tha Florenci 

be blushi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE