LIVE UPDATES
Insights

Piluri i përgjumur

Piluri është një fshat mbi Himarë. Kur është kohë e mirë, nga lartësia e Pilurit sheh edhe brigjet italiane që vezullojnë natën. Tani në Pilur jetojnë më pak se 100 banorë, shumica e të cilëve mblidhen çdo pasdite në një shesh, në mes të të cilit ngrihet një pemë shumë e madhe që u bën hije vendasve dhe të huajve.

29 Korrik 2023, 16:35 Nga Ben Blushi
Piluri i përgjumur
Ben Blushi

Piluri është një fshat mbi Himarë. Kur është kohë e mirë, nga lartësia e Pilurit sheh edhe brigjet italiane që vezullojnë natën. Tani në Pilur jetojnë më pak se 100 banorë, shumica e të cilëve mblidhen çdo pasdite në një shesh, në mes të të cilit ngrihet një pemë shumë e madhe që u bën hije vendasve dhe të huajve. Jashtë hijes së kësaj peme shekullore, janë ngritur nja dy lokale për turistë dhe një monument në kujtim të partizanëve të fshatit, që është gjithmonë në diell.

Unë shkova në Pilur një pasdite, kur disa burra po bisedonin ulur në stolat e sheshit. Fëmijët e prapë të fshatit i kishin lyer stolat me baltë, për ti ngacmuar pleqtë që rrinin ulur si mbi gjemba. Të gjithë kujdeseshin mos pantallonat u bëheshin pis, jo dhe aq nga frika e baltës por më shumë nga frika e grave.

Piluri është një fshat që ka më shumë burra se fëmijë, çka i bën gratë pak të egra. Ndoshta për këtë arsye njëri prej tyre po flinte bashkë me tespijet dhe kapelen që e kishte vendosur me kujdes para se ta zinte gjumi. Meqë nuk desha ta zgjoja, i kërkova shokëve të tij ta fotografoja dhe ata më thanë, sa herë të duash, duke qeshur. Mesa kuptova gjetën një mënyrë për ta tallur, kur ai të zgjohej.

Nuk i pyeta pse ai burrë me tespije po flinte aty në shesh megjithëse duhet ta kishte shtëpinë jo më shumë se 50 metra larg. Këto janë gjëra që merren me mend dhe nuk ke pse pyet. Të pyesësh pse një burrë fle në hijen e rrapit është njëlloj si të pyesësh pse një grua gatuan mes mëngjesit dhe drekës. Në sheshet e fshatrave që ndoten nga fëmijët dhe pastrohen nga gratë, burrat bëjnë çdo gjë. Aty lindin, aty luajnë, aty rriten, martohen, grinden, pajtohen, flenë dhe vdesin.

Si në Pilur.

Piluri i përgjumur

piluri himare

Sondazh

Poll
Insights 17 Korrik 2023, 11:04 Ola Xama

Ja pse më sulmoi Erion Veliaj!

Ola Xama Pasi më quajti “njeri që nuk njoh turpin” dhe “killer me pagesë”, i mbylli mesazhet kërcënuese m...

Insights 16 Korrik 2023, 14:59 Enton Abilekaj

Çfarë roli ka Drejtësia e re

Gazetarja e Syri Tv Në një Bashki të vogël, ku në 14 maj votuan pak më shumë 10 mijë qytetarë dhe diferenc&eum...

Insights 15 Korrik 2023, 08:54 Esi Dervishi

As Seks, As Qytet - Problemi #3

Para dy javesh nisa te shihja sezonin e ri te "Sex and the city". I rebranduar tashme quhet "And just like that" dhe deri tani eshte po aq jo-emocionues sa ti...

Insights 14 Korrik 2023, 09:05 Kimete Berisha

E pamoralshme!

Kimete Berisha Nga: Kimete Berisha  Simiç: Unë të buzëqesha si xhentëlmen! Mimoza: Edhe unë ty ta ktheva buzëq...

Insights 5 Korrik 2023, 13:16 Ylli Manjani

Një opinion ligjor i përsëritur

Ylli Manjani Një opinion ligjor i përsëritur.****Praktika që kemi parë deri më sot, ku Prokuroria kërkon paraprakisht he...

Insights 10 Korrik 2023, 14:31 Artur Meçollari

Ashtu si 100 vjet më parë

Artur Meçollari Nga: Artur Meçollari Viti 1927 Ja çfarë shkruan në një raport të 2 qershorit 1927 komandant...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni