LIVE UPDATES
Insights

Qysh ia sillka paqen ‘Ballkani i hapur’ Ballkanit?

E sheh veten si agjent kolonial, si përfaqësues i ndonjë kulture qytetëruese, si tip Kiplingu i vonuar me “White Man’s Burden”.

1 Shtator 2022, 19:49 Nga Arber Zaimi
Qysh ia sillka paqen ‘Ballkani i hapur’ Ballkanit?
Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç

Në Beograd kryeministri i Shqipërisë teksa mbante fjalim në shqip, iu referua shqipes si “gjuhë e çuditshme”. Ky vetë-ekzotizim rrëfen se Rama e sheh Ballkanin, shqiptarët e popujt e tjerë jo së brendshmi, si një nga ta, por së larti.

Ai e ka përbrendësuar edhe kulturalisht përbuzjen për Ballkanin dhe shqiptarët e të tjerët. E sheh veten si agjent kolonial, si përfaqësues i ndonjë kulture qytetëruese, si tip Kiplingu i vonuar me “White Man’s Burden”.

Natyrisht këto janë deluzione. Në Washington e Bruksel, Londër e Berlin, jo vetëm që nuk pinë ujë suprematizmat kulturore, por as nuk ngjallin ndonjë besim e respekt ata njerëz që për hir të servilizmit vetëshpallen “të perëndimorizuar” dhe përbuzin kulturën e shoqërinë prej nga vijnë e prej së cilës marrin mandatin.

Veç kësaj, Edi Rama në një panair verërash, ka shpallur se “Ballkani i hapur” sjell paqe, dhe se serbët e shqiptarët i kanë vënë zjarrin njëri-tjetrit. Pjesa e dytë e pohimit është pasaktësi e qëllimtë, servile ndaj Vuçiçit.

Ose le të na tregojë Rama, kur shqiptarët i paskan vënë zjarrin serbëve? Ndërsa pjesa e parë e pohimit është qesharake. Qysh ia sillka paqen “Ballkani i hapur” Ballkanit? Pse a ishim në luftë deri para dy vitesh, kur nisi kjo iniciativë e kotë? Luftën në Ballkan e ka ndalur çlirimi i Kosovës, dhe Ballkani është në paqe qysh prej 1999. Çka i bie kjo “paqe” që po sjell Rama? A mos po kërkon ai që të largohet KFOR nga Kosova, meqë paqen e garanton “Ballkani i hapur”?

Pretendimi i Ramës se “Ballkani i hapur” sjell paqe, nëse nuk flet vera, atëherë mbase ka këtë kuptim: që Ramën e kanë kërcënuar se po të mos marrë pjesë në “Ballkanin e hapur” do të ketë luftë. Nëse është ashtu, le të na tregojë kush e ka kërcënuar me luftë. Sepse nuk ka kuptim të thuash se një iniciativë e nisur dekada pas përfundimit të luftës, na e sillka paqen… 

arbër zaimi open ballkan ne beograd

Sondazh

Poll
Insights 27 Gusht 2022, 16:48 Orgeta Likaj

Fedez dje na shau nga ropt!

Fedez Fedez dje na shau nga ropt! Aw sa emocionuese! Dje ishte nata e parë e Sunny Hill në Tiranë dhe ndër të tjerë ishte ft...

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013