LIVE UPDATES
Bota

‘Kam bërë gabim’,Bill Gates flet për përplasjet me Elon Musk dhe takimet me Jeffrey Epstein

5 Maj 2022, 11:36 Nga DOSJA
‘Kam bërë gabim’,Bill Gates flet për përplasjet

SHBA– Miliarderi Bill Gates ka dhënë një intervistë të rrallë ku ka folur për teoritë e konspiracionit rreth tij të cilat i konsideroi si ‘të çmendura’, për marrëdhëniet e tij me Jeffrey Epstein si dhe për kritikat publike që i ka bërë Elon Muskut.

Në një intervistë për BBC, Gates ju përgjigj debateve publike me Elon Musk pasi ai e kritikoi këtë të fundit lidhur me kompaninë Tesla ku tha se vë bast që ajo do të humbasë vlerën e saj.

Bill Gates dikur ishte njeriu më i pasur në botë ndërkohë që këtë titull tani e mban Elon Musk dhe tashmë ata nuk flasim më me njëri-tjetrin. I pyetur konkretisht nëse kishte vënë bast kundër Teslës pasi ai është mbrojtës i klimës, Gates u përgjigj se kjo nuk ka të bëjë fare me ndryshimin e klimës.

Popullariteti i makinave elektrike do të çojë në më shumë konkurrencë për shitjen e këtyre makinave. Pra, ka një ndryshim midis makinave elektrike që po adoptohen dhe kompanive që bëhen pafundësisht të vlefshme.“-tha Gates.

Gates ka një interes të veçantë për mediat sociale, jo sepse kështu i ka bërë miliardat e tij, por sepse është bërë fokusi i teorive konspirative. Ai ka qenë prej kohësh një avokat i vaksinave dhe ka derdhur miliarda në programet e vaksinimit në mbarë botën. Kjo e ka bërë atë subjekt të pretendimeve të çuditshme dhe të pabaza se ai po përpiqet të ‘spiunojë’ njerëzit përmes vaksinave. Shumë nga teoritë janë promovuar në platformat e mediave sociale dhe janë përhapur gjatë pandemisë.

Në disa mënyra, pothuajse duhet të qeshësh sepse është kaq e çmendur,” thotë ai.

Gates dhe gruaja e tij Melinda French Gates njoftuan se do të divorcoheshin vitin e kaluar pas 27 vite martesë. Çifti themeloi Fondacionin Bill & Melinda Gates, një nga organizatat më të mëdha bamirëse në botë.

Jeta ime është shumë ndryshe. Fëmijët e mi janë larguar nga shtëpia, i fundit u largua për në kolegj një vit më parë. Divorci është shumë i vështirë. Ishte një vit i vështirë,” thotë ai.

Martesa përfundoi me raportimet se Gates kishte pasur një lidhje jashtëmartesore. Në mars, Melinda tha gjithashtu se ajo pati dyshime pse ai kishte mbajtur takime me ish-financierin Jeffrey Epstein i cili vrau veten në burg pas akuzave për sulme seksuale.

I pyetur për takimet, Gates e përshkroi bisedën me Epstein si një “gabim”.

“Kam bërë një gabim kur jam takuar me Jeffrey Epstein. E dini, ndoshta instinktet e saj [Melindës] për këtë ishin më të mprehta se të miat. Çdo takim që kam pasur me të mund të shihet si pothuajse falja e sjelljes së tij të ligë. Pra, ky ishte një gabim.“-përfundoi Gates.

(d.a/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota bill gates elon musk bill gates elon musk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra