LIVE UPDATES
Bota

Këto janë pyetjet më të shpeshta në lidhje me Koronavirusin dhe vaksinat anti-covid

23 Janar 2022, 09:12 Nga DOSJA
Këto janë pyetjet më të shpeshta në lidhje me

SHBA – Gjigandi mediatik CNN ka përgatitur një shkrim me disa nga pyetjet më të shpeshta që njerëzit nga e gjitha bota kanë bërë në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat anti-covid. Sipas CNN, janë më shumë se 150 mijë pyetje, të cilat shtohen çdo ditë, në lidhje me pandeminë, ndërsa ka renditur disa nga më kryesoret, të cilave iu ka kthyer përgjigje.

Në faqen zyrtare të CNN është publikuar edhe një link në të cilin të interesuarit mund të klikojnë dhe kërkojnë me fjalë kyçe për të parë një përgjigje në lidhje me një pyetje që ata mund të kenë, ose që duan të bëjnë.

Por, cilat janë disa nga pyetjet më të shpeshta të drejtuara nga lexuesit e CNN? Po jua rendisim më poshtë:

PYETJE: Si mund të siguroj unë një test Covid-i falas?

PËRGJIGJE: Qeveria amerikane ka hapur një faqe interneti — CovidTests.gov — ku njerëzit mund të porosisin teste të shpejta antigjeni falas për Covid-19.

Që nga 19 janari, çdo shtëpi ishte e kufizuar në 4 teste falas. Porositë nuk do të dërgohen tek bizneset.

Shërbimi Postar i SHBA do të dërgojë testet falas. “Porositë zakonisht dërgohen brenda 7-12 ditësh,” thotë CovidTests.gov.

Për ata që kanë nevojë për teste për Covid-19 menjëherë, faqja e internetit liston mënyra të ndryshme për t’u testuar më shpejt.

PYETJE: Nëse nuk mund të bëj dot një test anti-covid në këto momente, si mund të dalloj nëse kam covid apo ftohje, ose grip të zakonshëm?

PËRGJIGJE: “Si COVID-19 dhe gripi mund të kenë shkallë të ndryshme simptomash, duke filluar nga pa simptoma (asimptomatike) deri tek simptoma të rënda”, thotë Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Por rezultatet mund të jenë të ndryshme. “Në përgjithësi, COVID-19 duket se përhapet më lehtë se gripi dhe shkakton sëmundje më serioze te disa njerëz”, thotë CDC. “Krahasuar me njerëzit që kanë infeksione të gripit, njerëzve që kanë COVID-19 mund të duhet më shumë kohë për të shfaqur simptoma dhe të jenë ngjitës për më gjatë.”

Covid-19 dhe gripi mund të kenë simptoma të ngjashme, si p.sh.

Temperaturë ose ndjesi ethe/të dridhura
Kollë
Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje
Lodhje (lodhje)
Dhimbje të fytit
Rrjedhje ose e zënë hundë
Dhimbje muskulore ose dhimbje trupi
Dhimbje koke
Të vjella
Diarreja
Ndryshimi ose humbja e shijes ose erës, megjithëse kjo është më e shpeshtë me Covid-19

PYETJE: Si mund të siguroj një maskë kundër Covid falas?

PËRGJIGJE: Administrata Biden së shpejti do të shpërndajë 400 milionë maska ​​N95 nga Stoku Kombëtar Strategjik.

Amerikanët do të mund të marrin maska falas N95 nga farmaci të ndryshme dhe qendra shëndetësore të komunitetit. Programi do të jetë “plotësisht në funksion deri në fillim të shkurtit”, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, dhe secili person do të jetë i kufizuar në 3.

Maskat e përshtatshme N95 japin mbrojtjen më të mirë kundër përhapjes së Covid-19 në krahasim me maskat e tjera, si maskat KN95, maskat kirurgjikale njëpërdorimshme dhe maskat prej pëlhure, thanë Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

PYETJE: A janë maskat e leckës më të sigurta dhe cili është lloji i maskës që duhet të përdor për tu mbrojtur nga varianti i ri i Omicron?

PËRGJIGJE: Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve përditësuan së fundmi udhëzimet e saj për maskat, duke u rekomanduar njerëzve “të veshin maskën më mbrojtëse që mundeni, që të përshtatet mirë dhe që do ta mbani vazhdimisht”.

“Produktet e pëlhurave të endura lirshëm ofrojnë mbrojtjen më të vogël, produktet e endura hollë me shtresa ofrojnë më shumë mbrojtje, maskat kirurgjikale njëpërdorimshme të përshtatura mirë dhe KN95 ofrojnë edhe më shumë mbrojtje dhe respiratorë të miratuar nga Instituti Kombëtar për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë (përfshirë N95) ) ofrojnë nivelin më të lartë të mbrojtjes,” thotë CDC.

PYETJE: Çfarë është sindroma MIS-C, dhe a prek kjo vetëm fëmijët me Covid apo edhe të tjerët?

PËRGJIGJE: MIS-C është sindroma inflamatore multisistemike tek fëmijët. Është “një gjendje e rrallë, por serioze e lidhur me COVID-19, në të cilën pjesë të ndryshme të trupit inflamohen, duke përfshirë zemrën, mushkëritë, veshkat, trurin, lëkurën, sytë ose organet gastrointestinale”, tha Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

(Një sindromë e ngjashme e quajtur MIS-A mund të ndodhë tek të rriturit pas infektimit me Covid-19.)

PYETJE: A mund të nxjerrin testet anti-gjen nëse jam i infektuar me Omicron ose jo?

PËRGJIGJE: Funksionojnë më mirë nëse merrni më shumë se një, tha Dr. Anthony Fauci.

Fauci tha se një test i vetëm i shpejtë i antigjenit – si ato që merren shpesh në shtëpi, me rezultate në rreth 15 minuta – nuk janë aq të ndjeshëm në zbulimin e Omicron sa testet PCR, të cilat përpunohen në një laborator.

Por “nëse bëni (teste të shpejta të antigjenit) ndoshta 2 ose 3 herë gjatë një periudhe disa ditore, në fund të ditës, ato janë po aq të mira sa PCR,” tha Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Infektimit. Sëmundjet.

PYETJE: A mund të marr unë tani një vaksinë përforcuese? A duhet që fëmijët të marrin një vaksinë përforcuese?

PËRGJIGJE: Çdokush i moshës 12 vjeç e lart që mori një dozë të dytë të vaksinës Pfizer të paktën 5 muaj më parë, tani mund të marrë një vaksinë përforcuese të asaj vaksine, tha Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

PYETJE: A do duhet të bëjmë vaksina specifike kundër Omicron?

PËRGJIGJE: Prodhuesit e vaksinave kanë punuar në zhvillimin e vaksinave specifike të Omicron – por ato mund të mos jenë të nevojshme.

Nëse dozat përforcuese të vaksinave aktuale duket se ofrojnë mbrojtje të mjaftueshme, ka më pak nevojë për një vaksinë specifike të variantit, tha Dr. Janet Woodcock, ushtruese e detyrës së komisionerit të Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA.

PYETJE: Cili është ndikimi i Omicron në shëndetin e fëmijëve dhe a është e sigurt që fëmijët të kthehen në shkolla, duke parë përhapjen e këtij varianti?

PËRGJIGJE: Disa mjekë besojnë se Omicron mund të prekë fëmijët më të vegjël ndryshe. Ndryshe nga variantet e mëparshme që zakonisht shkaktonin probleme të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, Omicron mund të shkaktojë më shumë komplikime të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, tha pediatria e Nju Jorkut, Dr. Edith Bracho-Sanchez.

PYETJE: A janë njerëzit e vaksinuar plotësisht të sigurt dhe të mbrojtur nga varianti i ri Omicron?

PËRGJIGJE: Në Afrikën e Jugut, ku varianti Omicron u bë shpejt dominues, studiuesit thanë se 2 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech ishin 33% mbrojtëse kundër infeksionit – por 70% efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda, përfshirë shtrimin në spital.

PYETJE: Sa i rrezikshëm është Omicron në krahasim me Deltën dhe sa shpejt po përhapet ai në Shtetet e Bashkuara?

PËRGJIGJE: Varianti Omicron është deri në 3 herë më infektiv se varianti Delta, tha Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve më 4 janar.

Në vetëm katër javë, Omicron u hodh nga rreth 8% e infeksioneve të reja Covid-19 në rreth 95% të infeksioneve të reja, sipas CDC.

“Ky variant Omicron është jashtëzakonisht ngjitës,” tha analisti mjekësor i CNN, Jonathan Reiner. “Është po aq ngjitëse sa fruthi, dhe ka të bëjë me virusin më ngjitës që kemi parë.”

Këto janë disa nga mijëra pyetjet më të shpeshta të renditura sipas CNN që lexuesit e saj kanë bërë në lidhje me Koronavirusin dhe të gjitha variantet e tij. Këtyre pyetjeve i ka kthyer përgjigje në një podcast Doktor Sanjay Gupta. (Përshtatur nga CNN)

(E.H/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota artikulli i cnn covid-19 koronavirus mutacioni omicron artikulli i cnn covid-19 koronavirus mutacioni omicron

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha