LIVE UPDATES
Bota

Kishte spekulime mbi shëndetin e liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un shfaqet me disa kile më pak

9 Qershor 2021, 11:42 Nga DOSJA
Kishte spekulime mbi shëndetin e liderit të Koresë së

KOREJA E VERIUT– Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka nxitur më shumë spekulime në lidhje me shëndetin e tij pasi fotografitë e fundit sugjeruan se ai kishte humbur peshë.

Kim, kuadri i rëndë i të cilit ka tërhequr interesin global që kur u bë udhëheqësi i vendit pothuajse një dekadë më parë, dukej shkurtues i dukshëm në imazhet e lëshuara nga media shtetërore të Shtunën, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap të Koresë së Jugut.

NK News, e cila analizoi fotot e Kim duke iu drejtuar një takimi të byrosë të partisë qeverisëse javën e kaluar, paraqitja e tij e parë publike për një muaj ai dukej se kishte humbur një “sasi të konsiderueshme të peshës”.

Të martën, faqja në internet me bazë në Seul publikoi imazhe të zgjeruara duke sugjeruar që Kim, i cili besohet të jetë 37 vjeç, kishte shtrënguar rripin në orën e tij të preferuar, e cila thuhet se vlen 12,000 dollarë. Fotot duket se tregojnë se kyçi i dorës së tij të majtë është dukshëm më i hollë sesa në imazhet e ngjashme të bëra në nëntor 2020 dhe mars të këtij viti.

Kim, një duhanpirës i rëndë babai i të cilit, Kim Jong-il, vdiq nga një sulm i dyshuar në zemër në dhjetor 2011, ka luftuar me vëzhguesit e kushteve shëndetësore që i atribuohen peshës dhe mënyrës së tij të jetesës. Shërbimi i inteligjencës kombëtare i Koresë së Jugut u tha deputetëve vitin e kaluar se besonte që Kim peshonte 140 kg dhe kishte fituar një mesatare prej 6-7 kg në vit që kur erdhi në pushtet në fund të 2011, tha NK News.

Shëndeti i Kim është një burim i shpeshtë i spekulimeve. Në vitin 2014, ai u largua nga sytë për gati gjashtë javë para se të rishfaqej me një shkop në këmbë. Ditë më vonë, agjensia e spiunimit e Koresë së Jugut pretendoi se ai ishte nënshtruar një operacioni për të hequr një cist nga kyçi i këmbës.

Një mungesë tre javore pranverën e kaluar ndezi thashetheme se ai ishte sëmurur rëndë pasi ishte nënshtruar një operacioni në zemër, me disa raporte që sugjeronin se ai kishte vdekur. Një teori më e besueshme, se ai thjesht ishte izoluar me familjen e tij si një masë paraprake gjatë pandemisë – u shfaq pasi Kim u shfaq përsëri, me sa duket me shëndet të mirë.

 

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota kim jong un korea e veriut kim jong un korea e veriut

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE