LIVE UPDATES
Politike

‘Kromashi s’na mbyll dot’, ‘rebelohet’ Erion Kristo: T’i bëjmë ndonjë skandal në OSBE, ata të marrin flamurin d

16 Dhjetor 2019, 10:37 Nga DOSJA
‘Kromashi s’na mbyll dot’, ‘rebelohet’ Erion

TIRANË- Pedagogu Erion Kristo ka qënë i pranishëm në tryezën e shtruar nga opozita për lirinë e medias. Në fjalën e tij, Kristo ka propozuar që të gjithë mediat të bëjnë skandal në momentin kur Shqipëria të marrë flamurin e drejtimit të OSBE-së. Gjithashtu Kristo nuk i ka kursyer batutat me kryedemokratin Lulzim Basha, duke i kërkuar më pas këtij të fundit që të ngrejë një zyrë juridike për “të goditurit”.

“Unë kam një pyetje? Bëjmë dot ndonjë skandal në OSBE? Ne do marrin flamurin e OSBE atje. A ka ndonjë mundësi që të bëjmë ndonjë skandal ne atje? Fjalë e madhe presidenca por s’është pronari ky. Duhet të jetë ndonjë njëri në Europë që ka mendim për mendimin e lirë. Ne mund ta bëjmë që t’i plasi buza edhe nga OSBE-ja. Sa fantasktike ditën që të marrin flamurin ata, taaak futemi në atje,”-tha Kristo.

Fjala e plotë:

Përshëndes Ilir Zelën që tregoi që ka edhe socialist me shtyllë kurrizore. Nëse ka edhe të tjerë le ta tregojnë veten se është momenti. Edhe në kohën e diktaturës shkodrënët e godisin diktaturën me humorin e tyre. Unë u them kolegëve që mos e ccani kokën farë nga ky ligji se mender jush një copë ligji është. Këtë bisht do shpik gjuhën dhe do them se tigri ose Voldemodri është hajdut. Nga do kuptohet se është shpifje, nga do e kuptojnë që është shpifje? Të godasim kompaninë Acromax, bashkojmë forcat, të zhvendosemi nga rrjetet që ajo kontrollon. Nuk dal në asnjë TV që nëse nuk më jep leje që ta botoj dhe ta postoj. Unë dua t’i postoj po si postoj dot. Unë dua të bëj çik inat por më thanë mos bëj inat kot. Unë kam një pyetje? Bëjmë dot ndonjë skandal në OSBE? Ne do marrin flamurin e OSBE atje. A ka ndonjë mundësi që të bëjmë ndonjë skandal ne atje? Fjalë e madhe presidenca por s’është pronari ky. Duhet të jetë ndonjë njëri në Europë që ka mendim për mendimin e lirë. Ne mund ta bëjmë që t’i plasi buza edhe nga OSBE-ja. Sa fantasktike ditën që të marrin flamurin ata, taaak futemi në atje. Edhe media të bëjë mea culpa jo vetëm opozita. Kemi gjigandin këtu kryeministrin e ardhshëm e quajnë të gjithë. Ai vetë njëherë u nxeh nja dy herë me ca mendia. Se s’dua t’i prish qejfin të zotit të shtëpisë. Edhe media është autore e fjalës kazan. Nëse opozita ka mundësi të nxjerrë ndonjë zyrë juridike për ne të goditurit. Një shoqëri që e mban gojën mbyllur, i qelbet erë.

Deklaratat janë bërë sot nga tryeza e organizuar nga opozita për të diskutuar për paketën anti-shpifje, e cila kundërhstohet prej tyre. Kjo pasi qeveria socialiste është investuar prej 2 vitesh në krijimin e një pakete të quajtur “Paketa Anti-shpifje”e cila do të kalojë në Kuvend në 19 dhjetor. Kjo paketë, e cila synon të vendosë rregulla në mediet online, është pritur negativisht nga gazetarët dhe organizatat që mbrojnë fjalën e lirë. Me këtë ligj, Shqipëria kthehet në vendin e vetëm në Evropë që gazetarët dhe mediat gjobiten me vendime administrative. Por përveç gjobave media online do të përballet dhe me mbyllje, ku parashikohet një gjë e tillë kur publikohet 5 “fake neës”, bllokohet për një vit.

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike erion kristo paketa anti shpifje tryeza e opozites me mediat erion kristo paketa anti shpifje tryeza e opozites me mediat

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh