LIVE UPDATES
Politike

Largimet nga Shqipëria, Sula: Rama po e zbraz këtë vend çdo ditë e më shumë

16 Mars 2022, 10:12 Nga DOSJA

TIRANË– Deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula ka reaguar pas publikimit të të dhënave të Agjencisë për Azil të Bashkimit Europian, se shqiptarët po largohen nga vendi. Sipas Sulës, është kryeministri Edi Rama ai i cili po zbraz vendin çdo ditë e më shumë. Deputeti thotë se si në vitin 2013 kur Rama erdhi në pushtet, edhe në 2021 shqiptarët kanë shënuar një trend shqetësues rritës të kërkesës për azil ekonomik në vendet e Bashkimit Evropian.

REAGIMI:

Edi Rama, Vladimir Putin i Shqipërisë! Ja pse thot kryeministri që jemi në luftë! Ukraina po përballet me agresionin rus që nga Shkurti i këtij viti. Sulmet çnjerzore atje po marrin jetë të pafajshme njerzish dhe ndërkohë miliona qytetar po largohen nga vendlindja e tyre. Ndërkohë në Shqipëri, agresioni i “vëllait” të Putin ka nisur që në 2013. Njësoj si në Ukrainë e cila ndodhet në një luftë fizike reale, edhe në Shqipëri dhjetra mijëra largohen nga vendlindja e tyre çdo vit! Ashtu si në 2013 kur Edi Rama erdhi në pushtet, edhe në 2021 shqiptarët kanë shënuar një trend shqetësues rritës të kërkesës për azil ekonomik në vendet e Bashkimit Evropian.Të dhënat e fundit të Agjencisë për Azil të Bashkimit Europian (EUAA) bëjnë të ditur se në vitin 2021, nga Shqipëria aplikuan gjithsej për azil 11.2 mijë persona, 77% e të cilëve e kishin aplikim për herë të parë.Të dhënat e tjera të Eurostat tregojnë se në raport me vitin e mëparshëm, kur lëvizjet ishin të kufizuara për shkak të pandemisë, aplikimet për azil u rritën me 19%, por gjithsesi ato mbeten më të ulëtat që nga viti 2013 (pa përfshirë vitin e pandemisë) Shqipëria zë vendin e parë në Evropë dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor për numërin më të lartë të azil kërkuesve për numër banorësh. Maqedonia e Veriut, që është shteti i dytë në listë pas nesh për kërkesat për azil ka rreth 5 mijë aplikime, apo më pak se gjysma e Shqipërisë. Më pas renditet Serbia me 3,200, Bsonja- Hercegovina me 2500, Kosova me rreth 2,300 dhe Mali i Zi me më pak se 500. Edhe në raport me popullsinë Shqipëria mban rekord, me 3.9 aplikime për 1000 banorë.

Ndërkohë sipas statistikave të Eurostat që nga viti 2013 kur në pushtet erdhi “vëllai” i Putin, nga Shqipëria janë larguar dhe kanë aplikuar për azil në një vend të BE-së 226 mijë Shqiptarë. Numër stratosferik por gjithsesi i vogël në krahasim me numrin real të shqiptarëve që largohen çdo ditë, pasi njihet fenomeni i emigrimit dhe qëndrimi ilegalisht i shqiptarëve në Britaninë e Madhe, Belgjike apo shumë vende të tjera të BE-së. Nëse shohim me kujdes trendin e aplikimeve për azil të shqiptarëve sic tregon tabela e mëposhtme vërejm se në 2013 kur Rama erdhi në pushtet nisi eksodi i madh. Shifrat qendruan te larta e kulmuan në 2015. Pandemia e frenoi pak këtë fenomen për shkak të izolimit. Ndërkohë në 2021 kur Rama mori përmes masakrës elektorale mandatin e tretë shohim një rritje të mënjëhershme me 19% të aplikimeve për azil. Pra fenomeni përsëritet.Të dashur qytetar politikanët si Rama në publik thonë të kundërtën e realitetit. Ai shan  protestuesit në të gjithë Shqipërinë se po i shërbejnë Putinit. Por në fakt sjellje dhe akte putiniste bën ai vetë. E shikoni sesi po e zbraz këtë vend çdo ditë e më shumë. Vetëm ju, vetëm sovrani mund ta marrë fatin e vet në dorë. Mos u dorëzoni!

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike dashnor sula largimet nga shqiperia dashnor sula largimet nga shqiperia

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq