LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin në Kosovë: Është SEKRET, s'e kam folur as me Albin Kurtin

• Pa ia kërkuar askush, e pa u konsultuar me askënd, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përgatitur draft për Asociacionin e Komunave serbe në Veri të Kosovës. Drafti për zgjidhjen e krizës në Kosovë është hartuar pa marrë dakordësinë më parë të kryeministrit Albin Kurtit. • Lajmin e dha sot në një konferencë urgjente nga Kryeministria. • Rama pretendon se draftin që ka përpiluar vetë me ekspertë amerikane, ua ka dorëzuar Gjermanisë e Francës, më saktë presidentit Emmanuel Macron e kancelarit Olaf Scholz. • Po ashtu pretendon se në dijeni ka vënë edhe presidentin e KiE, Charls Michel. • Rama ka deklaruar se është dokument konfidencial, dhe sipas tij Asociacioni do të ishte pjesë e organizitmit të jetës së Kosovës dhe bazuar në Kushtetutë. Por theksoi se nuk do të bëhet kurrë publik. Arsyet nuk i ka bërë me dije.

8 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

Deklarata e Ramës për draftin/ Reagon "ashpër" ish-ministrja Haradinaj: Kryeministri shqiptar në shërbim të ndarjes së Kosovës

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Meliza Haradinaj

KOSOVË- Ish-ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama bëri të ditur se i ka dorëzuar kancelarit gjerman dhe presidentit francez një version të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Haradinaj shkruan se agjentët e idesë së shkëmbimit të territoreve janë vënë në lëvizje për jetësimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, me kompetenca ekzekutive. 

"Pra tani "agjentët" e idesë së shkëmbimit të territoreve janë vënë në lëvizje për jetësimin e Asociacionit me kompetenca ekzekutive. Qëllimi mbetet i njejtë: ndarja e Kosovës!!,"-shkruan Haradianj në Facebook.

3 MUAJ ME PARE

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës: E kam parë draftin e Ramës për Asociacionin

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Enver Hoxhaj

KOSOVË- Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj thotë se e ka parë draftin e kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në veri. Hoxhaj me anë të një postimi në Twitter deklaroi se e mbështet qëndrimin e Ramës, për krizën në veri të Kosovës.

“Unë mbështes qëndrimin e kryeministrit Edi Rama për krizën në veri të Kosovës. Është thelbësore që Kosova të punojë së bashku me aleatët tanë strategjikë në mënyrë që të adresojmë me përgjegjësi dialogun Kosovë-Serbi dhe qasja më e qëndrueshme është përmes një marrëveshjeje të plotë të njohjes reciproke”, shkroi ai në Twitter.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se i ka dorëzuar një draft propozim, presidentit francez, Emannuel Macron dhe kancelarit gjerman, Olaf Scholz në lidhje me Asociacionin e komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës.

3 MUAJ ME PARE

Nga Serbia keni marrë garanci? Rama: Nuk është detyra ime, drafti për asociacionin do të jetë neutral

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama bëri me dije sot se kanë hartuar një draft për Asociacionin e komunave serbe në veri të Kosovës. Kreu i qeverisë tha se drafti është netural, ndërsa shtoi se përveçse me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, nuk e ka konsultuar as me palën serbe. 

Nga Serbia keni marrë garanci? 

Rama: Nuk është detyra ime që të mos konsultohem. Unë jam palë, dua apo nuk dua unë. Pozicioni i të qenurit kryeministër i Shqipërisë janë palë. Drafti është neutral në këtë pikë. Nuk është bërë as për njërin as për tjetrin, por për Kosovën në radhë të parë. Unë nuk marr vota në Kosovë. Nuk kam asnjë interes në Kosovë as në aspektin profesional dhe as politik ngushtësisht. Si kryeministër i Shqipërisë që sheh sesi një pjesë e kombit tim po hyn në një kurs përplasjesh me ata që lartësuan kombin tim dhe që hodhën bomba ndaj kombit, e ndjej për detyrë.

3 MUAJ ME PARE

Rama: Ndërkombëtarët janë të zotët e shtëpisë në Kosovë, Kurtin do e mbështes deri në fund për dialogun

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Edi Rama, kryeminister

TIRANE- Kryeministri Edi Rama mohoi të ishte ndërhyrës në tensionet mes Kosovës dhe Serbisë. Rama tha se e mbështet Albin Kurtin, por në Kosovë të "zotët e shtëpisë" janë ndërkombëtarët. Rama tha se duhet të merren masa të menjëhershme për të shmangur përshkallëzimin e situatës. 

Edi Rama: Nuk po hyj në mes, po kontribuoj për dialogun. Thelbi i marrëveshjes është Asosacioni, çfarë kërkojnë ndërkombëtarët që unë i quaj "të zotët e shtëpisë" në Kosovë, sepse ata e kanë krijuar atë shtëpi me bomba, nëse ata i kthejnë shpinën, ajo shtëpi hyn në ditët e saj më të zeza. Nuk bëj komente për Kurtin, është kryeministër i Kosovës, e respektoj. E kam mbështetur edhe kur disa qora e sulmuan si tradhtar pse u ul me Vuçiç në tryezë dhe do e mbështes gjithnjë. Në vend të merremi me këto, merremi me 4 kryetarë komunash. Duhen shpallur zgjedhje të reja, menjëherë. Duhet tërhequr policia menjëherë, rri policia aty kot nëpër godina bosh. Ndërkombëtarët atje janë të zotët e shtëpisë. Nëse trupat e huaja do të marrin veriun e Kosovës çështja do të kthehet në tryezë kushedi përsa vite./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

DETAJE nga DRAFTI i Ramës: S'ka lidhje fare me njohjen, do zgjidhë çështjen e Asosacionit!

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama njoftoi se ka propozuar një draft për Asosacionin e komunave në veri të Kosovës, u shpreh se është i shqetësuar për faktin se kryeministrin e Kosovës, Albn Kurtin, po e fajësojnë ndërkombëtarët. Ndërsa mohoi se edhe ai i është bashkuar. Në një konferencë për mediat, Rama tha se të gjithë aleatët janë ndër Kurtit. Po ashtu, dha detaje nga drafti duke u shprehur se nuk merret fare me njohjen e Kosovës nga Serbia.

PJESË NGA KONFERENCA: 

Rama: Jo nuk kam dalë vetë vullnetar, kam dhënë një kontribut që bazohet në punën e një grupi top ekspertësh.

Thatë që drafti është sekret, ky propozim përfshin Asosacionin, por a jep njohjen e Kosovës?

Rama: Drafti është statuti i Asosacionit të Komunave Serbe. Nëse zgjidhet kjo është zgjidhur nyja gordiane.

Pse e sulmoni Albin Kurtin, sepse po zbaton ligjin, pse duhet sulmuar?

Rama: Nuk e kam sulmuar Albin Kurtin, atë e fajson bota e tërë demokratike me emër dhe mbiemër. Sepse më shkakton vetëm keqardhje. Nuk shoh pse duhet të ndodhë kështu.

A mendoni se duhet të shqetësoheni kaq shumë për Kosovën, e jo për një bashkëpuntor tuajin (Vangjush Dako) që ka marrë dardha dhe mollë pas kurrizit tuaj?

Rama: Vazhdojmë me pyetjen tjetër.

3 MUAJ ME PARE

Rama: Draftin nuk e kam konsultuar me Kurtin, në lojë është fati i Kosovës, serbët po ushqehen me vetëvendosje në veri

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Edi Rama, kryeminister

TIRANE- Kryeministri Edi Rama nuk e ka konsultuar me Albin Kurtin, draftin e propozuar prej tij për Asosacionin. Në një konferencë urgjente për mediat, Rama tha se nuk diskutohet më fati i Albin Kurtit por i Kosovës.

Edi Rama: Nuk e konsultova draftin me Kurtin. Nuk hyj fare te këto se s'kanë rëndësi të veçantë nëse janë apo s'janë të vërteta përsa kohë nuk janë deklarata por dokumente që qarkullojnë. Nuk është fati i Albin Kurtit në lojë, por i Republikës së Kosovës si e tërë; dua vetëm suksesin e Kurtit dhe të Kosovës por nuk mund të rri më duke parë në kushtet që ajo që shoh duhet ndarë me të gjithë sepse është një kërcënim shumë i madh që nuk i vjen nga Serbia por nga reduktimi i marrëdhënieve me aleatët në një nivel ku e humbura është Kosova. 

Nuk thashë amerikanët dhe BE. Janë ekspertë të pavarur që kanë punuar bashkarisht për të dhënë një kontribut, ajo që unë bëra është që këtë kontribut ta kthej në mundësi për dialogun pastaj e dinë ata që marrin pjesë në dialog sa e marrin në konsideratë. Ky është kontribut i domosdoshëm pasi palët nuk merren vesh kush do e bëjë këtë punë. Kjo është një gjë shumë e madhe për tu tretur në dallgët e furtunës dhe në gotën e 4 komunave për 4 kryetarë që e kanë kryer misionin e tyre dhe mund ta kryejnë funksionin në godina të tjera. Po ushqehet fryma e vetëvendosjes së serbëve atje./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

DRAFTI i Ramës për Kosovën, shpjegohet kryeministri: Nuk rrija dot më spektator, me Albin Kurtin s'u konsultova fare!

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Rama ka patur edhe një koment për lajmet që qarkulluan për sanksionimin "non grata" të Albin Kurtit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një konferencë për mediat, Edi Rama tha se draftin nuk e ka bërë për të, por për republikën e Kosovës. Gjithashtu, i pyetur nëse e ka konsultuar draftin e tij të propozuar për asociacionin Albin Kurtit, Rama e mohoi.

PJESË NGA KONFERENCA: 

Rama: Është dokument konfidencial dhe nuk pretendon të jetë zgjidhja ideale por ju siguroj që është një dokument i nivelit më të lartë që merr në konsideratë arsyet për asosacionin. Uroj dhe shpresoj që ky material do të vlejë për të çuar në një nivel tjetër dialogun dhe t'i bëjë palët të flasin për gjëra konkrete, e jo me vete dhe për vete. Aryseja pse e ndaj publikisht sot është sepse situata po bëhet alarmante dhe unë nuk mund të qëndroj spektator.

Ju në Bratislavë u dukët jo i shqetësuar për situatën në Kosovë, pse ky shqetësim tani? E keni konsultuar me Albin Kurtin këtë draft?

Rama: Nuk jam i shqetësuar për atë që shqetësohen të tjerët. Por jam tejet i shqetësuar për tkurrjen e Kosovës, në sytë e aleatëve. Gjë që mund të sjellë pasoja të pallogaritshme në shumë aspekte. Duke nisur nga rritja e trupave në Kosovë. Do të thotë ulje e kapacitetit sovran të Kosovës. Psh. ose humbja e Kosovës në aspektet e një mundësie për të integruar plotësisht veriun në jetën e vetë institucionale duke hapur rrugën që veriu të kalojë në kontrollin e trupave tuaja. Për këto jam shumë i shqetësuar. Kosova ka që në vitin 1999 që nuk ka asnjë kërcënim. është vetëm në mendjen e politikanëve në Kosovë, është mënyrë për të bërë politikë të brendshme duke përdorur hijen e një kërcënimi që nuk ekziston. Këtë e di cilido që e shikon skenën pa interesat elektorale brenda Serbisë apo Kosovës. Për këtë jam i shqetësuar. Jo nuk e kam konsultuar me Albin Kurtin, nuk hyj fare në non gratat. Nuk kanë rëndësi nëse janë apo jo të vërteta përsa kohë nuk janë deklarata publike. Nuk është fati i Albin Kurtit sot në lojë, por i Republikës së Kosovës dhe natyrisht që dua vetëm suksesin e Albin Kurtit dhe Kosovës e asgjë tjetër. Por nuk rri dot më duke parë në kushtet kur ajo që shoh duhet ndarë me të gjithë sepse është një kërcënim shumë i madh. Nuk i vjen Kosovës nga Serbia por reduktimi i marrëdhënieve me aleatët.

3 MUAJ ME PARE

Rama në konferencë urgjente: Dje i dërgova Macron dhe Scholz një draft për asosacionin, e kanë punuar amerikanët

Rama i dorëzon Macron dhe Scholz një draft për Asociacionin
Edi Rama, kryeminister

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ndau me publikun sot lajmin se i ka dërguar dje presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz, një draft të ri për asosacionin, i punuar nga ekspertë amerikanë dhe i udhëhequr prej tij. Rama tha Kosova dhe Serbia nuk e duan Asosacionin. Rama tha se drafti iu është dërguar të gjitha palëve.

Edi Rama: Do të ishte nyja e dialogut asosacioni dhe bindja ime është që asnjëra nga palët nuk e do asosacionin dhe do të bëjë çmos ta mbajë krizën ndezur me  artifica. Besoj çdo ditë e më shumë se krijimi i asosacionit është çelësi   për të hapur derën e afirmit  ndërkombëtar të njohjes së Kosovës dhe njohjes së saj nga të gjithë dhe uljen në të gjitha forumet ndërkombëtare. Dje i kam përcjellë Macron dhe kancelarisë Scholz, vura në dijeni Charles Michel dhe palën amerikane. është një draft për asosacionin i punuar nga ekspertë amerikanë. Një gjë që është bërë në rast se do të vinte kjo ditëkur palët dhe në këtë rast është i pakuptueshëm qëndrimi i Kosovës, palët nuk po  merren dot vesh se kush duhet ta shkruajë këtë tekst. Përmbajtja e draftit është koefidenciale./Dosja.al

 

drafti i rames per asosacionin edi rama

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN